Intel'den türlü işe ucuz işlemciler!

İşlemci devi Intel'in tanınmış işlemci serisi, masaüstü bilgisayarlara ekonomik bir seçenek sunacak!

  • Ali Güngör
Intel'in yeni nesil Atom'ları tanıtıldı
Her iki model de boyuna göre çok yetenekli

Intel daha önce duyurduğu planlara sadık kaldı ve yeni Atom işlemcilerini tanıttı.

Atom işlemciler genellikle netbook türü bilgisayarlarda kullanılıyor. Ancak bu seri çok daha gelişmiş özelliklere sahip ve hepsi-bir-arada bilgisayarlar, ucuz masaüstü PC'ler ve tabii ki yine netbooklarda kullanılacak.

Atom D425 ve D525 kod adlı bu işlemciler 45nm teknolojisiyle üretilmiş, 1.85 GHz hızına sahip modeller. Her ikisi de kendi dahili DDR3 bellek kontrolcülerine sahipler. Intel'in NM10 Express çipsetiyle uyumlu bu modeller D410 ve D510 modellerinin yerini alacaklar.

D425 tek çekirdek, D525 ise çift çekirdek ve güç tüketimleri 10W ve 13W ile oldukça düşük. Çift çekirdekli modelde L2 önbellek 1 MB, tek çekirdekli modelde ise 512KB. Her iki işlemci de Hyperthreading teknolojisi destekliyor ve çekirdek başına 2 sanal çekirdek gibi çalışabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Napıcan atom işlemciyi yav

Netbooklarda hyper threading görmek güzel olay. Bakalım desktop'ta atom işlemciler ne derecede rağbet görecek.

intel sen zırt pırt soket değişimine dewam bizde amd'ye dewam kocum
Şu saatten sonra intelin sadece üst düzey işlemcilerine para verilir gerisi yalan tabii onlarında o parayı ne kadar hak ettikleri tartışılır.

ucuz değil yaa. 30 tl ye satsınlar ucuz diyeyim

Bende bunları maddi durumu iyi olmayanlara yönelik ucuz ve son teknolojiye uygun olmayan işlemciler olarak görüyordum ki anladığım kadarıyla ucuz ama yeni teknolojiye yakınmış.
İyi de bunlar yeni mi çıktı , ben bunları çok ucuz notebooklarda gördüm. Atom teknolojisine sahip işlemciler diyordu acaba onlar , burada anlatılanlar değil mi?

bumu ucuz at çöpe at gitsin bildiğin leş bunlar bunların en ucuzu 75 dolar masaüstü sistem için ve üzerinde sadece 2 tane pci slot var hiçbir işe yaramaz 75 dolar amd athlon xII 450 2.8 ghz cpu alıp sistem toplarım daha iyidir en azından iyi bir hd görüntü ve performans sergiler. atom yanından değil 750 kat altından bile geçemez amd işlemcilerin tam bir fiyasko ürünü.

yeni yıla geçmeden amd fusion tabanlı entegre gpu lu işlemcilerini piyasaya sürecek ilk model 25 watt tdpli olacak daha sonra 9 watt tdpli modellerde gelecek bu işlemciler yük durumuna göre 1 watt ın altında güç tüketebilecek.yani bu durumda atom denen tekelden kurtulmuş olacağız

haberde ekonomik denmiş ama fiyattan söz edilmemiş. neye göre ekonomik acaba kendi işlemcilerine göre ise o zaman kabul edilebilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play