Intel enerji dostu atom-işlemciyi tanıtıyor

Intel dünyanın en az güç tüketen işlemcisini üretmek için kolları sıvadığını açıkladı.

  • Halil Mollaoğlu
Intel enerji dostu atom-işlemciyi tanıtıyor
Intel Atom: Mobil cihazlar için enerji dostu işlemci.

Intel kod adı "Silverthorne" olan enerji dostu işlemcileri hakkındaki sırrı ortaya çıkardı. İşlemcinin resmi ismi Atom ve maksimum 2,5 Watt enerji tükettiği iddia ediliyor.

Güncel Intel işlemcilerden farklı olarak Atom, özellikle akıllı telefonlar, UMPC'ler ve medya oynatıcılar gibi ufak cihazlar için üretildi. 45 nm üretim sürecine göre tasarlanan işlemcinin sıra dışı özellikleri ise şöyle: Hyper Threading (çift çekirdekli gibi çalışma), SSE3 komut seti desteği, sanallaştırma ve Intel64 64-Bit özelliği. Beraberinde işlemciye uygun olan Centrino Atom platformu da tanıtıldı.

Intel toplam güç ihtiyacını en az 0,6 Watt, en fazla 2,5 Watt olarak belirledi. İşlemci boşta iken sadece 1 Watt enerji tüketecek. İlk Atom-işlemci 1,8 GHz saat hızı ve 533 MHz FSB hızı ile çalışacak.

Intel'in Atom-işlemcisini kullanan cihazlar 2008'in ortasından önce pazara sunulmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

vay be .1.8 ghz 2,5 watt.amd ise 1 ghz için ancak bu değeri veriyodu.intel istese herşeyi fiyat performas yapar ama intel işte

intel pentium4 D işlemcilerde de rekor kırmıştı yanılmıyorsam.(135watt ve seneler önce)

Nasıl olacak bu iş?, merakla gelişmeleri takip etmek lazım.. Intel Pentium işlemciler mesela P.4 veya P.D ler 120W dan başlıyor 160W'a kadar enerji harcama rakamına ulaşıyor. Eğer Intel bu haberde geçen projesini planını başarırsa alnından öperim... Hem dünyamız açısından, hemde ödediğimiz faturalar yani ceplerimiz için...

Nasıl toplam güç ihtiyacını en az 0,6 Watt ama boşta iken sadece 1 Watt enerji tüketecek¿ haberi çeviren arkadaşın uykusu varmış.
AMD'nin çift çekirdek 18w işlemcisiyle konunun alakası yok çünki bu sadece mobil cep vs. işlemcisi, yani çok bile 1watt harcaması.

olsa olsa 25 watt olur. yanlış bir haber olmalı

haber dogru arkadaslar. inanmayanlar bakabilir.
http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/20080302comp.htm?iid=tech_atom+pr

arkadaşlar bu ürün pc icin değil, taşınabilir cihazlar ve onlar gibi ufak ürünler icin. henüz masaüstü platformuna geliştirilmemiş birşey, başka şeylerle karıştırmayın...

merhabalar

haberde herhangi bir yanlışlık yok. kaynağı yeniden kontrol ettim.

güç tüketimi 25 watt değil, maksimum 2,5 wattır.

bahsi geçen işlemcilerin umpc ve akıllı cep telefonları için kullanılacak işlemciler olduğunu unutmayalım. söz konusu masaüstü PC işlemcileri değil. değerin düşük olmasının bir sebebi de budur. zira bu tip cihazlarda minimum enerji tüketimi esastır.

boşta iken 1 watt harcaması demek, telefon açık ama ama herhangi bir işlem yapılmadığı zaman (örneğin PC de masaüstünde boş durumda iken) harcanan gücü ifade eder. minimum 0,6 watt tüketmesinin bu durumla bir alakası yoktur.

umarım açıklayıcı olmuştur

Sen de yorum yaz