İnterneti çökerten 75'lik nine!

Koca bir ülkenin saatlerce internetsiz kalmasının suçlusu bulundu: 75 yaşındaki bir nine!

İnterneti çökerten 75'lik nine!

28 Mart tarihinde Ermenistan'da büyük bir internet krizi yaşanmış, ülkenin tümü, saatlerce internet bağlantısı sağlayamamıştı. Ülkede faaliyet gösteren üç internet sağlayıcı şirketi de çaresiz bırakan bu sorun, ancak saatler sonra düzeltilmiş ve Ermenistan internete geri kavuşmuştu.

Sorunun kaynağı ise, Gürcistan ve Ermenistan arasındaki kabloların hasar görmesi olarak açıklandı. Georgian Railway Telecom isimli Gürcü şirketine ait kablolar, Ermenistan'ın internet bağlantısının omurgasını oluşturuyor. İşte bu kabloların hasar görmesi, tüm ülkenin internet bağlantısından yoksun kalmasına yol açabiliyor.

BBC'nin haberine göre o günden beri kabloların neden hasar gördüğünü araştıran yetkililer, sonunda suçluyu buldular: 75 yaşındaki, emekli bir Gürcü kadın!

Gürcistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 75 yaşındaki adı açıklanmayan kadının toprak altında bakır ararken kablolara istemeden zarar verdiğini itiraf ettiği söylendi. Ama bu itiraf, yaşlı kadının kurtulması için yeterli olmadı ve hakkında dava açıldı. Tutuksuz yargılanan kadın, eğer suçlu bulunursa, 3 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Hangi mantığa sığar böyle bir olay! ?
O kablolara okadar basit erişilmesi ilginç değil mi?
Yaşlı kadın toprağın altında bakır ararken eşelemiş..
Ve zarar vermiş? Aslına bakarsanız ben pek inanmadım!..
Yoksa önüne gelen kopartır o kabloları... :))
Kendi hataları yüzünden kendi ihmallliklerinden..
Yaşlı kadına birde utanmadan 3 yıla kadar hapis istiyorlar...
Ne kadar yazık..

3 yıla kadar hapismi. Kadım zaten 75 yaşındaymış. Yarın bir gün ölür. Boşver gitsin en cezası.

hahahaha iimiş

koca bir ülkenin interneti ne demek ya.bende inanmadım bu olaya.amerikada bu olay olsa 3 gün değil 3 saat içinde sağ sola füze atmaya başlardı.düşünün borsa olsun haberleşmesi olsun şirketlerin sparişleri olsun pizzaymış fastfoodmuş sonra fatura ödemeler.ermenistanda internet amerikada olduğu kadar önemli olmasa bile çok büyük zararlara açmıştır.

ve ben bu internet ağlarının tek bir kablo üzerinden geldiğini düşünmüyorum.bir kablo giderse diğerlerine yük biner ama genede çalışmaya devam eder.türkiyenin mesela tek avrupa çıkışı edirne değildir.edirne hattı kopsa bile uydular + diğer çıkışlara yük binerek internetin devam edeceğini düşünüyorum

yazık kadına yaaa

hackerların bu nineden ders alması gerekir

amerikada öyle bi olay olmaz. çünkü amerikanın 1 tane internet bağlantısı yok. serverlar zaten amerikada. uydudan haberleşmesi var yüzlerce uydusuyla. amerikanın iletişimi öyle tek yere bağlı değil. ama ermenistan gibi glişmmiş ülkeler tek kabloya bağımlı kalıyolar

Ha tabi bir ülkenin interneti 3 - 5 bakır kabloyla taşınıyordu dimi. Saçmalamasınlar ya yerin en az 1 metre altına kazılıp döşenip kapatılıyor fiberoptik kablolar. Kadın salak değildir ha fiber optik kabloyu söküpte satacak kadar yada ne yapacaksa. Suç atmak ne kadar basit dimi.

ermenilere inat orda kabloları yürütcen ne güzel açıktaymış yerinide bulduk

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play