İnternetin ilk torrent sitesine polis baskını

Kimse torrent'i bilmiyorken yayına başlayan en eski torrent sitesi de son olaylardan nasibini aldı..

  • Ümit Öncel
İnternetin ilk torrent sitesine polis baskını
FileSoup'un sahibi zor günler geçiriyor

Henüz torrent adını pek çok kimsenin duymamış olduğu 2003 yılında faaliyete başlayan ve ilk gerçek torrent sitesi olarak kabul edilen FileSoup tarihinin en zor günlerini yaşıyor. The Pirate Bay'den 9 ay daha önce kurulmuş olan FileSoup'un ofisi geçtiğimiz günlerde polis tarafından basıldı. FileSoup'un sahibi ise polis tarafından göz altına alındı. FileSoup bir tracker işletmediği için telif hakları savunucuları tarafından hedef gösterilemiyordu. FileSoup'un TheGeeker olarak anılan sahibinin suçu ise internet üzerinden yasa dışı film indirdiği şüphesi olarak açıklandı.

TheGeeker, polis tarafından telefon hakkı verilmediği için şikayette bulundu. İki polis tarafından saatlerce sorgulandığını söylen TheGeeker sorgulama esnasında kişisel haklarının ihlal edildiğini söyledi. Daha sonra serbest bırakılan TheGeeker'ı bekleyen diğer bir sürpriz ise evine girdiğinde evinin polis tarafından alt üst edilmiş olmasıydı. TheGeeker hakkındaki suçlama henüz düşmedi ama FileSoup sitesi halen açık ve kapatılacağına dair bir bilgi yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bizimkiler gibi al içeri sorgula boyun eğerse sal gitsin ama mesajı vermeyi unutma ensendeyiz aslanım...

Torrent sitelerine bir bir darbeler geliyor bu işi sonu pek iyi değil.

Adamlar yasal olarak elleyemedikleri için yasadışı download bahanesiyle adamın ofisine, evine girip göz korkutmak istiyorlar, torrent yüzünden olmazsa karşıdan karşıya geçme suçuyla da olsa seni yakalarız diyorlar.

bizimkiler gibi al içeri sorgula boyun eğerse sal gitsin ama mesajı vermeyi unutma ensendeyiz aslanım...
------------------------------------------------------------------
:D Tek hatasında içeride bilsin kendini.

ya yıllardır bi rahat bırakmadılar ki tam rahat bi nefes almıştık yine engel bırakın insanlar sanal özgürlüğünü yaşasın indirdiğimiz herşeye kimin parası yeter hangi birimizi hapse atabilirsiniz ki bence çözümü başka yerlerde arasınlar

beter olsunlar. rahatsız olanlara söylüyorum bunlar ceza almazsa yarın size de 100 bin dolarlık dava açıldımı abd deki gibi pişman olursunuz dedeiklrinize. kullanıcıların aleyhine dava istemezsiniz heralde. herkesin emeğinin karşılığını almaya hakkı vardır. burdan para kazanan lar ilk cezalandırılmalıdır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir