İnternet'te 2016'ya dair neleri arıyoruz?

İnternette en çok Survivor 2016'nın kadrosunu merak ediyoruz.

İnternet'te 2016'ya dair neleri arıyoruz?

Yandex, kullanıcıların yeni yılla ilgili en çok neleri merak ettiğini belirledi. 2015'in son döneminde Yandex üzerinden içinde "2016" geçen aramaların araştırıldığı analizde popüler tv programları, futbol, sınavlar ve tatiller gibi birçok farklı konuda aramalar yer alıyor. Yandex'in yaptığı analize göre İnternet kullanıcıları 2016'ya dair en çok yapımcılığını Acun Ilıcalı'nın üstlendiği Survivor programının kadrosunu aradı. "Survivor 2016 kadrosu" diye yapılan aramaların ardından, sırasıyla "2016 resmi tatiller" ve Türk Milli Takımı'nın da katılacağı "Euro 2016" şeklinde sorgular geldi.

Her yıl çok sayıda insanın girdiği KPSS sınavı da Yandex'in analizinde 2016'ya dair en çok arananlar arasında yer aldı. "KPSS 2016" şeklindeki aramaları "Lig Fikstürü 2015-2016" şeklinde arama yapan futbolseverler takip etti.

2015'te Ay Ay En Çok Arananlar

Yandex, kullanıcıların 2016'ya dair neleri merak ettiklerinin yanında 2015 yılında da her ay hangi aramaların en popüler olduğunu analiz etti. Tüm yılı kapsayan araştırma ve uygulanan filtreler sonrasında 2015'in Ocak ayında kullanıcıların "Takdir teşekkür hesaplama", Şubat ayında ise "Ütopya Canlı İzle" diye arattığı belirlendi. Çanakkale Şehitlerini Anma Günü'nün yer aldığı Mart ayında "Bir Yolcuya Şiiri" en çok aranan olurken, Nisan ayında ise Yandex'in "Çanakkale Şehitler Anıtı Panorama" hizmeti en sık aranan ifade oldu. Kullanıcıların önemli günlere göre aramalar yaptığının görüldüğü analizde Mayıs ayında Yandex kullanıcılarının en çok "Hıdrellezde Dilek Tutmak" şeklinde aramalar yaptığı belirlendi.

Kolay oynanışı ve bağımlılık yaratmasıyla yıl içinde çok popüler hale gelen ve 2015'in internet fenomenlerinden biri haline gelen agar.io, yaz aylarında Yandex'te yapılan aramalarda liderliği bırakmadı. "agar.io" Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında en çok aranan ifade oldu. Ağustos ayının sonunda hayata geçen FB Yandex projesinin etkisi ise Eylül ayında gözüktü. Eylül ayında en çok "FB Yandex" aranırken, derbinin oynandığı Ekim ayında en çok "Fenerbahçe – Galatasaray" şeklinde aramalar yapıldı. Kasım ayında, seçimlerle bağlantılı olarak "Seçim Sonuçları 2015" diye aramalar yoğunlaşırken, Aralık ayı ortalarına kadar en çok aranan ise "Fenerbahçe – Trabzonspor" oldu.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kültürden uzak, yozlaşmış bir toplumun yılsonu karnesini okur gibi oldum, şaşırmadım, bu toplumu idealize göstermeye gerek yoktur, arama sonuçları onun turnusol kağıdı gibi rengini, ilgi alanlarını ve anti-kültürel bilinç düzeyini ortaya koymuş. Ülkesinin ekonomik politik durumunu, tarihini, kültürünü, bilimsel bir olguyu arayanların yüzdesi 0,0000001 düzeyinde kalmışsa, ilerlemeyi 19. ekonomi olmayı vs. külahıma anlatın.

@08 Ocak 2016 16:55 Bunlar gerçekler kısmı. Bir de TV'ye bakın. Güllük gülistanlık. Sorsanız herkes belgesel izleyip bilgi alıyor. Sadece kendilerini uyuşturmakla meşguller.

@10 Ocak 2016 00:24 Haklısın dostum. Kapitalizm hem kendi çürüyor hemde toplumu çürütüyor bu kokuşmuş düzen bataklık-çöplük gazı gibi metan oluşturduğu çürümüş düzene bir gün bir kıvılcım düşer hepsi yanar ve yangın sonrası doğa kendini nasıl yeniliyorsa toplumda kendini yeniden inşa edecektir. TV'yi hiç açmıyorum, Lümpenlerin ne yaptığını görünce midem kaldırmıyor, gerisi de uyuyor zaten!

@08 Ocak 2016 16:55 hocam zaten dünyanın en iyi 20 ekonomisi arasındayız. fakat bunları bilim ve teknoloji ile değil bol bol apartman dikmekle ve millete rant kazandırmakla edindik.

Ve Ruslar bizde ne kadar büyük bir uyutulan toplum olduğundan ayrıntılarıyla haberdar oldu.

@08 Ocak 2016 17:37 haberdar olduysa nolmuş ? Sanki bilinmiyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost