iOS 15'in, Eski iPhone'lara "Biraz Eksik" Geleceği Ortaya Çıktı!

Apple, iOS 15'i iPhone 6S de dahil olmak üzere pek çok eski iPhone modeline de getirecek. Ama görünüşe göre tüm eski modeller, eksiksiz bir iOS 15 deneyimi yaşatamayacak!

iOS 15, Eski iPhone'lara "Biraz Eksik" Gelecek

Apple iOS 15'i tanıtırken, yeni iOS'u alacak iPhone'ları da açıklamıştı. Liste, iPhone 6S gibi oldukça eski bir cihaza kadar uzuyor. Ancak şimdi, bazı yeni iOS 15 özelliklerinin sadece yeni modellerde kullanılabileceği ortaya çıktı.

Bunun nedeni, bahsi geçen iOS 15 özelliklerinin Apple'ın A12 Bionic çipine veya daha yenisine ihtiyaç duyuyor olması. Buradan da anlayabileceğimiz gibi, eksiksiz bir iOS 15 deneyimi için iPhone XR, iPhone XS, iPhone 11, iPhone SE (2020) veya iPhone 12'den birine sahip olmak gerekecek. Bu haberin kaynağı ise 9to5Mac.

Eski iPhone'lardaki desteklenmeyen özelliklerin listesinde dikkat çeken başlıklar şu şekilde: FaceTime'da Portre Modunda Uzamsal Ses ve arka plan bulanıklaştırma, Apple Haritalar'da AR tabanlı yürüyüş yönergeleri, fotoğraflarda Canlı Metin ve görsel arama ve Hava Durumu uygulamasında hareketli arka planlar, konuşma işleme...

Bu durumun eski iPhone modellerinin sahiplerini mutlu etmeyeceği kesin. Ama Apple'ı suçlamanın da çok doğru olacağını düşünmüyoruz; zira bahsi geçen özelliklerin olmaması tamamen donanaımsal kısıtlamalar nedeniyle ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Ayrıca iOS 15 deneyimini iPhone 6S'e kadar taşınıyor olması bile başlı başına alkışlanacak bir olay...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz