Irfanview’la Çoklu resim düzenleme

Yeni bir dijital kamera satın aldıysanız, dijital fotoğrafçılığın keyfini sürmeye hazırsınızdır. Ancak sabit diskinizde sıralama, küçültme ve keskinlik ayarlarının yapılmasını bekleyen fotoğraf yığınlarının oluşması uzun sürmeyecektir. Irfanview adlı ücretsiz yazılım, gerekli işlemleri sizin için ot

Irfanview’la Çoklu resim düzenleme (Sayfa 3)

- İleri seçenekleri kullan ve İleri seçenekleri kur düğmelerine tıklayın. Boyutlandır seçeneğini etkinleştirin. Genişlik’ten yeni değeri girin, örneğin “800”. Yükseklik alanına herhangi bir değer girmeyin ve Orantıyı koru seçeneğini etkinleştirin. Bu sayede Irfanview belirtilen genişlik için uygun yüksekliği hesaplayacaktır. Elbette bu işlemin tam tersini gerçekleştirmek de elinizde.

! Dikkat: Dizi dönüştürmede tümü aynı yönelimli resimleri dönüştürmelisiniz.

- Genişlik ve yüksekliğin ardından sırada metot seçimi var. Normal küçültme ve Yeniden boyutlandır / Örnekle seçenekleri arasında tercih belirtebilirsiniz. Normal küçültme (Yeniden Boyutlandır) resim boyutunu en hızlı şekilde hesaplar ve gereksiz resim noktalarını ortadan kaldırır. Buna karşın Yeniden örnekleme sırasında program çok sayıda orijinal resim noktasından yararlanarak ortalama değerler hesaplar ve bunları yeni resimde kullanır. Sonuç: Normal küçültme sırasında merdiven basamakları, köşe ve kenarlarda bozulmalar oluşurken yeniden örneklemede geçişler daha yumuşaktır. Farklılıklar resmi ne kadar küçültürseniz o kadar belirgirleşir.

Yeniden örneklemenin tek dezavantajı netlik kaybıdır. Ancak Irfanview buna karşın bir keskinleştirme aracı sunuyor. Sharpen seçeneğini etkinleştirin ve herhangi bir değer girin. 10 değeri bile belirgin sonuçlar sağlayacaktır.

Şayet kalite söz konusuysa ve yeterince işlem gücüne de sahipseniz yeniden örneklemeyi kullanmalısınız. Boyutlandırmayı yalnızca 100 ya da 200 resmi tek seferde dönüştürmek zorundaysanız ve bilgisayarınız bu işin altından kalkacak kadar hızlı değilse tercih edin.

- Tüm ayarlamaların tamamlanmasının ardından dizi dönüşümü harekete geçirin. Resim sayısına ve işlemci gücüne bağlı olarak dönüştürme birkaç saniye sürebilir. 2272x1704 çözünürlükteki 165 dosyanın Athlon 1800+ işlemcili 512 MByte bellekli (280MB kullanılabilir bellek) bir bilgisayarda dönüştürülmesi yaklaşık 114 saniye sürüyor.

Komut isteminden dönüştürme

Yeterince tıkladığınıza inanıyorsanız, sıra Irfanview’ın klavye kullanımını tercih edenlere yönelik alternatifinde. Bunun avantajı, tek bir komut satırıyla fareyi yerinden dahi oynatmadan resimleri yeninden düzenleyebilmeniz. Web sayfası için küçük resimler oluşturmak gibi tekrarlanan işlemlerinizde, ya da TIF formatındaki resimleri JPEG’e dönüştürmeniz gerektiğinde bu özellik çok işinize yarayacaktır. Tüm işlemleri başlatmak için simgeye tıklamanız yeterli olacak, hatta Irfanview arayüzünü görmek zorunda dahi kalmayacaksınız. Komut dizilerini test etmek için Windows komut istemini çalıştırın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu programın yabancı dili var bende ancak program pek kullanışlı gelmedi veya ben anlamadım böyle resim programları çok güzel..sitenizde öyle tebrikler..

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir