İsveç hükümetinden Korsan Partisi'ne destek!

İsveç'te parlementoya girmek üzere olan gerçek bir Korsan Partisi olduğunu biliyor muydunuz?

Korsana devlet desteği!

İsveç'te ilginç gelişmeler yaşanıyor. Gençlerin bir araya gelip kurdukları Ung Pirat (Genç Korsan) adlı bir gençlik örgütü kısa sürede 1.500 üyeye sahip hale gelince devletten maddi destek almayı başardı. Ung Pirat, İsveç Korsan Partisi adlı resmi bir politik partinin gençlik kolu gibi hareket ediyor ve şu anda ülkedeki en büyük 3. gençlik kolunu oluşturuyor. 111.000 sterlin (yaklaşık 257 bin TL) yardım alan örgütün üye sayısını bugünlerde 4.500'ü geçti. Gençlik örgütü ve Korsan Partisi özellikle telif hakları, patentler ve kişisel gizlilik hakları konusundaki muhalif yaklaşımları ile tanınıyor.

Parti, var olan telif haklarını "absürt" olarak nitelendiriyor ve hak sahibinin ölümünden 70 yıl sonra değil, eserin oluşturulmasından 5 yıl sonra sona ermesi gerektiğini savunuyor. Var olan patent sisteminin ise firmaları kar odaklı hale getirip, insanlara gerçekten fayda sağlamalarını engellediğini öne süren parti, patent yasalarının değiştirilerek, başta tıbbi firmalar olmak üzere tüm şirketlerin insanlık için daha faydalı olacak konulardaki çalışmalarında maddi yardım alması ve çalışmaları en kısa sürede halka açmasını istiyorlar. Kişisel gizlilik konusunun ise 11 Eylül saldırısından sonra ortadan kalktığını ve bireylerin kişisel gizlilik özgürlüğü haklarını geri alması gerektiğini savunuyorlar.

Korsan Partisi İsveç Parlementosu'na girecek!

Korsan Partisi İsveç Parlementosu'na girecek!

Önümüzdeki seçimlerde İsveç parlamentosuna en az 2 aday sokacağı tahmin edilen Korsan Partisi'nin en büyük düşmanı ise dünya çapında müzik kayıt endüstrisini temsil eden IFPI. IFPI, Korsan Partisi'nin açıkça insanları internet üzerinden yasa dışı yollarla telif hakları korunan eserlere sahip olmaya teşvik ettiğini iddia ederek, partinin bırakın yardım almayı, var olmasının bile sakıncalı olduğunu iddia ediyor.

Aynı IFPI, daha önce internet servis sağlayıcıların (İSS), üyelerin internet üzerindeki aktivitelerini takip ederek yasa dışı yollarla telif hakları korunan eserleri paylaşıp paylaşmadıklarını gözetlemelerini önermişti. İSS'larının kullanıcıların online aktivelerini gözetlemesi de pek çok ülkede yasa dışı bir uygulama.

Okuyucu Yorumları