Japonya'da bir garip Google vukuatı!

Gizli kalması gereken bilgiler Google'dan tüm dünyaya dağıldı; koca bir ülkede yer yerinden oynadı!

  • Ertuğrul Süngü
Japonya'da bir garip Google vukuatı!
Ortalıkta gezinen bilgi sayısı düşünülenden fazla

Japonya'da son zamanlarda Google telaşı yaşanıyor. Nedeni ise gerçekten enteresan... Öyle görünüyor ki bir bakanlığın, Google Group üzerinde bulunan hesabı, "default" ayarlarda bırakıldığı ve hiçbir düzenleme yapılmadığı için, ülkenin an itibarı ile üzerinde çalıştığı bir uluslararası müzakerenin tüm detayları gözler önüne serildi.

Olay patlak verdikten sonra iç soruşturma başlatan Çevre Bakanlığı ortaya çıkan bu sonuç için büyük efor sarf etmekte. Zira anlaşma içerisinde Ocak ayında Cenevre'de gerçekleştirilen Minamata Kongresi'nde ele alınan dünya çapındaki cıva kullanımı limiti masaya yatırılmıştı. Japon Çevre Bakanlığı ise kongre esnasında konuşulan bilgileri, kısa yoldan ilgili makam ve kişilere yollayabilmek için Google Mail grubu oluşturmuş ama hiçbir güvenlik ayarını değiştirmemiş. Aylardır tüm kullanıcıların ulaşımına açık olan bilgilerse, sadece birkaç gün önce, durum fark edilince kaldırıldı.

"Bu tarz bilgilerin, denetimimiz olmadan, tüm dünyaya açık şekilde yayılması konusunda endişeliyiz ve olayın ne şekilde cereyan ettiğini öğrenmek için uğraşıyoruz" diyen memur Michihiru Oi, bakanlığın Google üzerinden grup kurma ve dosya paylaşma için kendisine özel bir sistemi bulunduğunu, fakat bu sistemin Japonya dışında kimi zaman düzgün çalışmadığını dile getirdi.

Japonya'nın en çok satan gazetelerinden birisi olan Yomiuri Shimbun'un hafta başında yer verdiği bir habere göreyse, günümüzde Japonya'da bulunan en az 6.000 özel bilgi ve iletişim bilgisi halka açık şekilde internet üzerinde dolaşıyor. Gazete sadece bu tarz bilgilerin değil, liselerin, sağlık kuruluşlarının ve hatta politik partilerin bile Google Group üzerinde bulunan bilgilerinin herkes tarafından görülebildiğini iddia ediyor.

Haberin patlak vermesinin ardından, Japonya Çevre Bakanı Nobuteru Ishihara hiç vakit kaybetmeden olayın araştırılması için bir ekip kurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

oruç kafayla da hiç birşey anlaşılmıyor ki arkadaş. ne olmuş japonya, google da aratılınca çıkmıyor muymuş, buna sinirlenip google'a mail mi atmışlar. heralde böyle birşey...

@15 Tem 2013 17:09 güldürdün la beni :D Allah kabul etsin kardeşim :)

google devlet kursa, istihbarat sistemi hiç bir devlette olmadığı kadar güçlü olurdu

@15 Tem 2013 18:43 Devlet kurmasına gerek yok. Yönetemediği veya kontrol altına alamadığı en büyük ülke Çin, sonrada afrika ülkeleri. Googlenin amacı ülkelerin internet yapılarını ele geçirmek değil mi? Google ISS, Google DNS, Google Chrome, Google Search. Bu hizmetleri kullanan ülkelerin bilgileri zaten Google nin değil mi? Bilgi güçtür, bilgiye hakim olanda o gücü yönetir. Amaç da bu değil mi zaten...

@15 Tem 2013 18:43 olmadığını nereden biliyorsun zaten :)

Bu tür şeylerin Google'da dolaşması bile hata, doğrudna bilgileri Amerika'nın pardon NSA'in eline veriyorlar demektir :D

yuh cahil üyeler durmadan GOOGLE'a iftira atıyor Apple fanboylarıda onaylıyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play