Kaçak Wi-Fi kullanımında şaşırtıcı rakamlar!

Komşusunun kablosuz internetine sızmaya çalışanlar... Aslında hiç de yalnız değilmişsiniz!

  • Zeynel A. Öztürk
Üçte birimiz başkalarının WiFi ağına bağlanıyor!
Ankete katılanların yüzde 32'si kendine ait olmayan ağlara girmeyi denemiş

Kablosuz endüstri grubu Wi-Fi Alliance'a göre kullanıcıların üçte biri kendine ait olmayan bir kablosuz ağa bağlanmaya çalışmış.

18 yaşının üstünde 1.054 Amerikan arasında Aralık 2010'da yaptığı araştırmada Wi-Fi Alliance, kullanıcıların yüzde 32'sinin kendine ait olmayan bir kablosuz ağa bağlanmaya çalıştığını ortaya çıkardı. Aralık 2008'de yüzde 18 olan bu oranın iki senede bu denli artış göstermesi kullanımı artan laptop ve mobil cihazlar olarak görülüyor.

Araştırmadan bazı ilginç sonuçlar ise şöyle: Anket katılımcılarının yüzde 40'ı, evinin anahtarını verdiği bir kişiye, kablosuz ağ şifresini verdiği kişiden daha çok güveneceğini söylemiş. Yüzde 25'den fazla katılımcı ise kablosuz ağ şifresini paylaşmanın diş fırçasını paylaşmaktan daha özel bir şey olduğunu düşünüyor.

Wi-Fi Alliance, bir ağa her zaman bilinçli olarak katılmak için otomatik bağlanma özelliğini kapatmamızı öneriyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

internetı ucuz yapsınlar o zaman her eve gırsın bunun gunahına ttnette ortak

Teknoloji artık dengemizi bozuyor gibi. İnsanın Wi-Fi şifresi nasıl diş fırçasından özel olabilir? :)

Yaşam paylaşmaktır.

İnterneti komşularınızla paylaşınız. Tabi ki parasıyla. Böylece yabancı sermayeli internet sitesine daha az paramız gider.

İnterneti paylaşmak-paylaşıma açmak suç değildir. TTnet kendi kendine kanunlar düzüyor.

elimden gelse uydu kullanırım nalet ttnete param gitmez

kotalı ve pahalı int para vereceğime alttaki pastaneden beleş sınırsız yüksek hızlı int kullanırım ttnet yapsın sınırsız uygun fiyata alayım yosa oalır 3-1 i.

buarada int fiyatlandırmasında artık enpahalı int meksika ulanıyor biz ikinciyiz kaptırmışız meksikaya 1.ligi ondan ttnet zam yaptı , oicd raporlarına göre faiş fiyat.

ben artık wep şifreli modemleri kırıp giriyorum . hiç para vermeye gerek yok 1 megabit olsun 10 tl hadi bakalım bende alayım :))

Eğer bir insan şifresini başka biriyle paylaşmışsa , paylaştığı kişiye zaten güveniyordur.Ama kişinin wi-fi'yında şifre yoksa o "BELEŞ" internete girmek herkese anasından emdiği süt gibi helaldir.Şifre koymayan gitsin şifre koysun kardeşim.Çok mu zor bişey ?

Paylaşmak demişsiniz... Birisi sizin kablosuz internetinizi kullanıp yasadışı sitelerde dolaşsa herhalde diyeceğiniz tek şey komşum girmiştir mi olacak? Kusura bakmayın ama kanun karşısında sözleşmeye imza atan kişi kimse suçlu o kişidir. Yani komşunuz bir işe bulaşırsa emin olun kablosuz şifresini verdiniz diye onu değil sizi hapise atarlar.

Fiyatlara gelince TTnet gerçekten bencilce davranıyor ve fiyatları uçuruyor... Yok paylaşım yasak diyor. Kardeşim üst katta kardeşim oturuyor güveniyorum ve internetimi istediğim gibi paylaşırım. Sen buna engel olamazsın...

Yok her internet 1 pc için diyorsan o zaman cafe sahipleri olarak seni öyle bir topa tutarızki feleğin şaşar... Akıllı ol ttnet yoksa aklını başına getiririz...

Yok öyle ayda verecen 50tl yalnız sen kullanacan... Yıkıl gözüm görmesin seni tekelci zihniyet seni... Sana hiç kullanmadan yıllarca ödediğim telefon faturalarını haram ediyorum... nedir bu kardeşim... Her ay 15tl kullanılmayan telefon ücreti...

Tamam aboneliğin ilk ayında dersin internet bağlattınız size telefon hattı verdik 1 defaya mahsus 10tl alıyoruz de verelim sorun değil. ama gelip her ay her ay aldığın o 15tl haram olsun sana... Az kaldı superonline gelsin anında çekecem eve fiberi... Senin tekelinden kurtulacağım... Bencil ttnet

araplara para yedirmektense paylaşın şifrenizi rahat edin. parayıda paylaşın herkez cuzzi miktara internete ulaşsın

araplara para yedirmektense paylaşın şifrenizi rahat edin. parayıda paylaşın herkez cuzzi miktara internete ulaşsın

çok haklısın

Sen de yorum yaz