Kendiliğinden SP1'li Vista DVD'si üretmek

Merakla beklenen Vista SP1 çıktı. Şimdi gelin SP1'i hep beraber kurulum DVD'sine entegre edelim...

  • Halil Mollaoğlu
Service Pack 1'i Vista-DVD'sine entegre edin
Vista SP1: Microsoft'a göre entegre edilemiyor.

Heyecanla beklenen Vista Service Pack 1 artık resmi olarak indirilmeye sunuldu.

Fakat bu yamayı kurulum DVD'sine dahil etmek isteyenler Microsoft'tan olumsuz bir cevap alıyor: Microsoft'a göre SP1'i kurulum DVD'sine entegre etmek mümkün değil.

CHIP Online ise şöyle diyor: Yine de mümkün. Birkaç ufak numara ile Service Pack 1'i kurulum DVD'sine ekleyebilirsiniz. Böylece bir sonraki kurulumunuzda ilk önce Vista'yı sonra bir de üzerine SP1'i kurmak zorunda kalmayacaksınız.

Dikkat: Sabit diski farklı bölümlere ayırma veya yeni bir bölüm (partisyon) oluşturma gibi temel bilgilere sahip olduğunuzu varsayıyoruz. Zira SP1 entegre işleminde bu bilgilere ihtiyacınız olacak. Sabit disk bölümlemeyi sıfırdan anlatmak başlı başına bir konu olduğu için yazımızda bu işin detayına fazla inmeyeceğiz.

Gerekli araçlar

İşe başlamadan önce şu iki programı PC'nize indirin. İlk önce Windows Otomatik Yükleme Setini (Windows AIK) Microsoft'un web sitesinden indirmelisiniz. Programın boyutu 862 MB. İkinci olarak ise vLite aracına ihtiyacınız var. Son olarak ise Service Pack 1'in kurulum dosyasını çekmelisiniz. Linkler aşağıda:

Download:
- Vista Service Pack 1 (32-bit)
- Vista Service Pack 1 (64-bit)

İşte başlıyoruz

Windows Vista: Bir kez daha PC'ye kurulmalı.

Şimdi ise sabit diskinizde yeni bir bölüm (mantıksal bölüm gibi) oluşturmalısınız. Eğer zaten fazladan boş bir partisyonunuz varsa buna gerek kalmayacaktır. İşte bu bölüme Windows Vista'yı bir kez daha kurmanız gerecek. Kurulumu yapmak için Vista-DVD'sini sürücüye takın, PC'nizi yeniden başlatın ve DVD ile açılış (boot) yapın. Asıl kurulum aşaması bittikten sonra "Out of the Box Experience" (OOBE, Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi) ayarlarının yapıldığın yere geleceksiniz. Daha da basitleştirirsek, Vista kurulumu bittikten sonra bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanızın istendiği yer, OOBE ayarlarının yapıldığı yerdir. İşte tam burada hiçbir girişte bulunmadan kurulumu [Crtl]+[Shift]+[F3] tuş kombinasyonu ile terk ediyoruz.

<strong>Windows Vista:</strong> Bir kez daha PC'ye kurulmalı.Bunu yaptıktan sonra SysPrep ismindeki pencerenin açık olduğu masaüstüne ulaşırsınız. Önemli: Bu pencereyi asla kapatmayın. Bir sonraki adım ise Servis Paketini kurmak olacak. EXE dosyasına çift tıklayın ve yönergeleri izleyin. Bilgisayar kurulum sırasında yeninden başlatılacaktır. Servis Paketi kurulduktan sonra tekrar masaüstüne ulaşırsınız. SysPrep penceresi halen açık olacaktır. Bu pencerede "Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi" (OOB) kısmını seçin ve hemen aşağısında bulunan "Genelleştir" seçeneğinin yanına tik atın. Son olarak "Yeniden Başlat" ı seçin ve onaylayın.

Sisteminizi yeninden açın. Burada önemli olan: Üzerine Service Pack'i kurduğunuz, en son Vista kurulumunu değil, eski sürümü başlatın (Boot menüsünde en alttaki seçenek bu olacaktır).

Windows AIK kullanımı

Windows AIK: SP1'i install.wim dosyasına gömüyor.

Gerisi ise kuracağınız WAIK ile devam ediyor. Programı tüm bu olaylardan önce de yükleyebilirsiniz. Program imaj dosyası olarak geldiği için CD/DVD'ye yazmalısınız veya uygun bir program ile sanal sürücüye yerleştirmelisiniz. Kurduktan sonra başlat menüsünde programlara girin, "Microsoft Windows AIK" i bulun ve onun altındaki "Windows PE Tools Command" seçeneğine tıklayın (kısayola sağ tıklayıp yönetici hakları açmanızı tavsiye ediyoruz). Daha sonrasında açılan komut istemi penceresine şu komutu girin:

IMAGEX /COMPRESS MAXIMUM /FLAGS "Ultimate" /CAPTURE d: c:\install.wim "Windows Vista Ultimate"

CAPTURE'den sonraki "d:" harfi Service Pack yüklü olan yeni Vista kurulumunun bulunduğu bölümü temsil ediyor. "c:\install.wim" ise oluşturulacak »install.wim« dosyasının nereye kaydedileceğini gösteriyor. "FLAGS" komutundan sonra ise kurmuş olduğunuz Vista sürümüne göre HomeBasic, HomePremium, Starter, Ultimate, Enterprise veya Business yazmalısınız (boşluk bırakmadan).

[Enter] ile işlemi onayladıktan sonra program yeni »install.wim« dosyasını oluşturmaya başlar. Bu aşama PC'nizin hızına göre bir miktar sürebilir. Geriye yaslanın ve bitmesini bekleyin.

Son aşama: Herşeyi DVD'ye yazın

Daha sonrasında sabit diskinizdeki herhangi bir boş klasöre Vista kurulum DVD'sindeki tüm dosyaları kopyalamalısınız. Bir önceki aşamada oluşturulan yeni »install.wim« dosyasını, sabit diske kopyaladığınız Vista-DVD'sinin içindeki »Sources« klasörüne kopyalayın. Eski dosyanın üzerine yazım işlemini onaylayın.

Şimdi ise vLite görevini yerine getirecek: Programı kurun ve kaynak klasör olarak üzerine yazılmış »install.wim« dosyasının bulunduğu Vista kurulum DVD'si klasörünü gösterin. "Açılabilir ISO" oluşturmayı seçin. Son olarak ISO dosyasını vLite ile boş bir DVD'ye yazın.

İşte başardık: Bir dahaki sefere yeni oluşturduğunuz Vista-DVD'si ile Windows'u kurduğunuzda Service Pack 1 doğrudan sisteme dâhil edilmiş olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

Supersiniz türkçe sp1 çıkar çıkmaz yapacağım ilk iş bu olacak sağolun.

Güzel Bi makele Chip Bu işleri dahada arttırmalı. Acık ara devam chip

Süper bir çalışma olmuş çok teşekkürler en kısa sürede denicem :)

Windows Otomatik Yükleme Setini (Windows AIK) linki calismiyor

Peki ben bişey daha soriim.. Mesela Notebook aldığınzda yanınd otomatik kurulumlu cd geliyo.. Bunun içinde programlarda eklenmiş oluyor..Biz servis paketini kurduktan sonra devamlı kullandığımız programları da kursak ondan sonra windows AIK ile işlemleri yapsak.. O programları da entegre etmiş olur muyuz ?

Benim vista ultimate değil onun için ne yazmamız lasım.. ?

Bu SP1 dosyasi Türkçe sürüm için geçerli degil. Bunuda yazsaniz fena olmaz. Amatör pc'cilik herkes yapar...

Türkçesi ne zaman çıkacak

Arkadaşlar, Windows AIK linkini internet explorer ile açın ben opera ile açmayı denediğimde programı indiremedim. Problem yaşayanlar sayfayı explorer ile açsın...

Peki bu anlatılanları VMware altında yapsak daha mantıklı olmaz mı ?

Max_Real Qnx

yapan arkakadaşasorum olcak sistem araçları sistem bilgisinde sürüm kısmında derlememi yazıyo yapımı bu eğer yapı yazıyosa bizm kuruduğumuz rc2 nin final kod olmadığını beliritir lütfen cvp verin 5 dilli paketi türkçe entegre edebiliyosanız...

Peki aklıma takılan bir sorun var, anladığım kadarı ile bu işlem tek bir sürüm için geçerli oluyor.
Fakat bildiğiniz gibi bir DVD üzerinde tüm sürümlerde mevcut olabiliyor.
Diğer sürümlerede SP1 entegre etmek için bu işlemi ayrı ayrı yapıp sonrasında onları tek tek birleştirerek SP 1 dahil yeni bir kurulum DVD'si mi oluşturmamız gerekiyor daha basit bir yolu DVD içerisisindeki tüm sürümlere aynı anda entegre etmenin bir yolu yokmu acaba?

mrb çok ii bir çalışma olmuş ama. siz burda türkçe vista üzerine kurmuşsunuz ama türkçe dil desteği olmadığını sölüyorsunuz. nasıl anlamadım..

merhaba arkadaşlar ben bunu denedim fakat IMAGEX /COMPRESS MAXIMUM /FLAGS "Ultimate" /CAPTURE d: c:\install.wim "Windows Vista Ultimate" bu ibareleri yazınca işlemi yapmıyor
Examples
images /append /?
images/apply/?
images/capture/?
images/delete/?
gibi bazı şeyler yazıyor

tabıkı daha mantıklı olur.. ya bu xpden baya farklı mıcrosoft ımkansız demekte bıraz haklı buarada zate mevcut olan sıstemın sypreple sıfırlayıp ımajını alıyorsunuz sadece sp1 yuklemekle kalmassınızda sısın ıcın olmassa olmas programlardanda koyabılırsınız xpdede bu durum soz konusudur ... bu dumen ugras ıster

merhabalar

sorularınızın tamamına cevap vermem mümkün değil. bu iş için forumlarımızı kullanabilirsiniz. fakat bazı genel soruları cevaplandıracağım.

- Vista SP1'in (final) içinde Türkçe'nin de bulunduğu 36 dillik sürümü "resmi" olarak çıkmamıştır :)

- Bu yöntem ile sadece bir Vista sürümüne SP1 entegre edebilirsiniz. Yani hem Ultimate hem de Home Premium için ayrı ayrı yapıp bunları birleştirmek şu an için mümkün değil. Vista kurulumunun component (bileşen) bazlı yapısı buna izin vermiyor. Bir sürüm seçip onun için güncelleme işlemini yapmalısınız.

ben home primum denedim Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi bolumene de girdim denilen yerde verdiğiniz 5 dillik paketi vistayı çalıştırdım ve inglizce 5 dilde kurulabilceğini yazdı yani kurulmadı nedeni nedirr..?????

Hocam 2 farkli vista dvd ile denedim ama sp1 kurduktan sonra "Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi" (OOB) kısmını seçtim ve hemen aşağısında bulunan Genelleştir e tik attim ve yeniden baslatinca hata verdi ve eski sp1 yuklu olmayan baslatma secenegi yok boot menusunde
bir oneriniz varmi ??

Hocam 2 farkli vista dvd ile denedim ama sp1 kurduktan sonra "Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi" (OOB) kısmını seçtim ve hemen aşağısında bulunan Genelleştir e tik attim ve yeniden baslatinca hata verdi ve eski sp1 yuklu olmayan baslatma secenegi yok boot menusunde
bir oneriniz varmi ??

bu kadar ugraşmaya gerek yok vlite ile xp gibi entegre edebiliyorsn biraz bekliyorsn ama beklemeye deger ben denedim oldu suan sp1 entgreli premium kurulu sistemde tabi sp1 deneme surumu

Selam arkadaşlar,
Ben sanal pc üzerinde yaptım ve hiç sorunsuz bir install.wim dosyası oluşturdum. oluşturduğum dosyayı sanal pc den alıp normal pc de kalan işlemlerini yaptım oda sorunsuz bir şekilde bitti. arkasından oluşturduğum sp1 li dvd ile sanal pc üzerinde bir kurulum denedim se mükemmel bir şekilde sp1 li olarak kuruldu. test ettiğim sürüm ve pc:
Windows vista enterprise
Test sistemi sanal: 768mb ram li core2duo 1.8 işlemcili bir pc.
bu arada kendi pc mi hiç riske atmadan hazırlamış oldum.
chip e bu çalışmasından ötürü çok teşekkür ederim çünkü ben durmadan kurulum yapan biri olarak baya işime yarayacak bu dvd.

vLite'ın beta sürümü Vista SP1 entegre destekli çıktı.Arkadaşın dediği gibi boşuna yorulmayın next'e basın gitsin.

Elimiz alışsın. devamı gelir. Hayatımız ileri bakmakla devam eder. Bas ileri gitsin :)

Arkadaşlar Vlite'ın vista sp1 entegre edilebilen slipstream özellikli sürümü çıktı. ben şu anda oradan birleştiriyorum. size de tavsiye ederim.

Yeni kurulum yapmadan, hazırdaki kurulu vista'yı kullanarak bu şekilde kurulum dvd'si oluştura bilirmiyiz acaba???

peki dizüstü bilgisayarlarla verilen kurtarma cdlerine nasıl sp1 entegre edeceğiz

Benim eimde 32bit-64bit AIO dvd var buna nasıl sp1 entegre edeceğim peki???

yaa baya bi karışıkmış yaa şimdi service pack 1 'i indiriyorum diğerlerini indiricez bakalım olcakmı baya karşırık bişe zor gibi

Vlite nin son sürümü 40 dakka da sp1 ekliyor boşverin bunları ben yaptım ve kullanıyorum şimdi :D

vlite programı yeterli bunların anlattığını yapıp boşa vakit kaybetmeyin :D

boyle bir açıklama görmedım anlamak ımkansız
başta Service Pack 1'i Vista-DVD'sine entegre edin demış
vlıteden bassetmiş ama neredeyse hıç kullanmamış takı sonunadek

nealaka sp 1 entegre edeceğine vısta kurmakla uğraşmış tabı kurmakla napmış netmış anlamak ımkansız bişeyler anlatmış ama ne ,

sp 1de hiç kullanmamış olayın sonunda vista dvd sini vliteyle kullanmış
ışte burada entegre olması gerekirken vista kurmak nereden çıktı anlamadım,

bu işi vlite yapmıyormu ben anlamadım yapması lazım

aslında yakında hazır entegreli dvd çıkarırlar ama bizım gözümüzle gördüğümüz gibi sağlıklı olmaz tabi

imagex /compress maximum /flags ultimate /capture d: c:\install.wimwindows vista ultimate
komutun duğrusu bu
arkdaşlar bütün işlemleri yaptım iso oluşturdum ama 5.34gb bir iso olduğu için tek dvd ye yazdıramadım. tek dvd ye indirme şansımız yok mu arkdaşlar

arkadaşlar bu nortonun 15 günlük deneme sürümü bittikten sonra tekrar 15 gün denemeye devam et dedikten sonra olumlu cevap alabilirmiyiz.

arkadaşım bu profosyonel paylaşım için teşekkürler ...sağlıklı bir seçim ..şu an yaptığım dvd olumlu emeğine sağlık

bence hiç gerek yok vlite programında hazırladım çok güzelde oldu ve kullnıyoruz da vlite iel hazırlmak çok daha basit ve zahmetsiz ayrıca vlite ile direk olarak kurulum cdsi hazırlardınız bu yanlış anlamasıysam burada imaj cd si hazırıyorsunuz

Bunu yaptıktan sonra SysPrep ismindeki pencerenin açık olduğu masaüstüne ulaşırsınız. Önemli: Bu pencereyi asla kapatmayın. Bir sonraki adım ise Servis Paketini kurmak olacak. EXE dosyasına çift tıklayın ve yönergeleri izleyin. Bilgisayar kurulum sırasında yeninden başlatılacaktır. Servis Paketi kurulduktan sonra tekrar masaüstüne ulaşırsınız. SysPrep penceresi halen açık olacaktır. Bu pencerede “Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi” (OOB) kısmını seçin ve hemen aşağısında bulunan “Genelleştir” seçeneğinin yanına tik atın. Son olarak “Yeniden Başlat” ı seçin ve onaylayın.

Sisteminizi yeninden açın. Burada önemli olan: Üzerine Service Pack’i kurduğunuz, en son Vista kurulumunu değil, eski sürümü başlatın (Boot menüsünde en alttaki seçenek bu olacaktır).
diyor ama neyazıkkı iki ane secenek cıkmıyor direk olarak sp1 li visyayı acıyor tabi bu zamana gelinçeye kadar bilgisayarınızdaki tüm ek kartları kaldırmanız gerekiyor sistem kayıt defteri geçersiz dosya yolları içeriyor.Yükleme devam edemiyor.Bu sistem yansıması bilgisayarlarda sürücü harfi atamalarının eşleçeğinden emin olunmadan uygulandı. hatasını veriyordu sysprep programının hata vermesini istemiyorsanız ek tüm donanımlarınızı kaldırın tabi ben buraya kadar gelebildim boot ta hem eski hem sp1 li boot görürsem geri kalana devam edeceğim.burda yeniden başlattan sonra klavye ayarları etkinleştirme ayarı,saat ayarı ve performansı ayarları ve kullanıcı adı istiyor sözleşmeyi kabul ediyorsunuz anlatılan gibi boot menusü cıkmıyor

Varol baba büyüksün xD

bu indirrilecek dosya boyutları çok büyük kotayı aştım zaten =))

yoksa şimdi üstüne birde sp2 giydirirdim ..

vLite ile yapılan sakat entegre sonucu ortaya çıkan ...ı kırık bir vistadan çok daha iyi bir yöntem olduğuna garanti verebilirim.En temizi MSDN Vista SP1 bulup işlemlerinizi onunla yapmaktır bence.

Arkadaslar Service Pack kurduktantan sonra Oobe bolumunden yenıden baslatı secmeden once W + R (windows+R) basın yada baslat calıstırı acın. şunu yazın. Compcln.exe cıkan soruya evet diyin. Sistem Service PAck kurdugunuz da oluşan çöplüğü temizliyecek .Böylece bir daha ki kurumda problem yasmazsınız.Daha sonrada Tıklı olan Oobeyi kapatın

ilk denemem de hata mesajı aldım sonra ikinci bir vista daha kurdum bunda sysprep çalıştı daha hata aldığım kuruluma gittim ondada çalıştı şu an ikincide yapıyorum birinciyide yapacam hata vermesin istiyorsannız ik sektör hardiskine sp1 kurmadığınız işletim sistemini kurun daha sonra sp1 entegre edecegimiz vistayı farklı bir hardisk te kurup devam edersek sorun çıkmıyor bilgisayarın emesdos penceresin de çift işletim sistemi mutlaka görmeniz gerekiyor

benim kullandığım bilgisayarda 2.5 saat sürecek biri

SP2 için de aynı işlem geçerli.SP1'li bir Vista DVD'sine aynı adımları uygulayarak SP2 de entegre edebiliyorsunuz.

IMAGEX /COMPRESS MAXIMUM /FLAGS Ultimate /CAPTURE d: c:\install.wim "Windows Vista Ultimate"
Dikkat edin komut bu şekilde olmalı. Anlatımda verilen "Ultimate" şeklinde bir komut geçersizdir. çünkü komut satırında tırnak sadece aralarında boşluk olan kelimeler için kullanılır. Tek veya birleşik kelimeler için tırnak işareti kullanırsanız hata alırsınız.
Eğer SP1 anlatılan şekilde kurduysanız SP2 yi de kurabilirsiniz bu aşamada. Biraz zamanınızı alır. Bundan sonra IE8 i de kurun. Sonra kullandığınız Windows u açıp WAIK i çalıştırıp yukarıdaki komutu verdikten sonra anlatımdaki adımları takip edin. Bunlara ek olarak eğer elinizde SP2 ye ait güncellemeler varsa vLite ile kurulum DVD sine yerleştirebilirsiniz. Konuyu anlatan arkadaşa teşekkürler.

sp1 i haricen kurmak daha kolay gibi!
:))
paylaşım için teşekkürler..

slm arkadaşlar benim sorum şu olacak bende windows vista premium var sp 1 dahil ben bunu kurulum dvd si olarak kopyalamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim burda anlatılanları okudum ama fazla bilgim olmadığı için yardım istiyorum mümkünse bana yardım edebilirmisiniz şimdiden tşkler vereceğiniz tüm cvplar için

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play