KitKat ile Çalışan Android'li Tabletler Tehlike Saçıyor

Bir zamanlar "PC'den daha iyi" diye konuşulan tabletlerden bazıları, şimdi ciddi bir tehdit haline gelmiş durumda.

KitKat ile Çalışan Tabletler Risk Altında

Yıllardır güvenlik güncellemesi almayan on milyonlarca Android'li tablet, hack'lenme riskiyle karşı karşıya olabilir.

Eski tabletlerin güncelleme almamasının nedeni, bazen Android'i geliştiren Google'ın, bazense tabletin üreticisinin güncelleme sunmaması. Netmarketshare tarafından yayınlanan en son işletim sistemi kullanım oranları, tabletlerin yüzde 13'ünün hala Android 4.4 ile çalıştığını gösteriyor. Android'in bu sürümü, son olarak Ekim 2017'de önemli sayılan bir güvenlik güncellemesi almıştı.

Eski Android'li cihazınızı hack'lenmekten nasıl koruyabilirsiniz? Cevap, burada...

Android 4.0 ve 4.3 ise tabletler içerisinde yüzde 3'lük bir başka paya sahip. Android 5.x (Lollipop) cihazlarının yüzde 10'luk bir kullanım oranına sahip olduğu gözleniyor. Bu oran, Android 5.x'i en popüler ikinci Android sürümü haline getiriyor.

Bir milyara yakın cihazın Android 6.x veya daha eski sürümleri kullanması, cihazlara zararlı bulaşma riskini artırıyor. Windows 7 ve Windows 10 gibi işletim sistemlerinin destek süresi daha uzun olduğundan Android, bu yönüyle zaman zaman eleştiriliyor. Tabletlerin masaüstü PC'lerin yerini alacağı ve "laptoptan iyi olduğu" iddialarının havada uçuştuğu dönemin üzerinden çok geçmedi, ancak bu tam olarak gerçekleşmedi.

Android 4.x ile çalışan popüler tabletler arasında Samsung Galaxy Tab 4 7.0, Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE, Sony Xperia Z2 Tablet LTE, Samsung Google Nexus 10 ve ilk Nvidia Shield bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

İnsanlar çalışan tabletlerini atsın, yeni tablet alsın! Dünyaya yapılan kötülüğe bakın! Şirketler 10 senede kazanacaklarını 20 senede kazansalar ne olur sanki! Tabakhaneye bok yetiştirir gibi zenginleşmeye çalışmanın anlamı var mı? Kuzey Kutbu'nda sıcaklık 21 derece oldu, Avustralya yandı, salgın hastalıklar kol geziyor, Batı Lokasyonları hariç heryeri bok götürüyor, dünya savaşın eşiğinde.. Çin'in tek çocuk stratejisi bile özgürlükler bahane edilerek kaldırıldı. İyi zenginleşmeler dilerim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play