Klasörler nasıl gizlenir; nasıl korunur?

Windows'ta klasörlerinizi nasıl parolayla koruyabilir veya gizleyebilirsiniz? Açıklıyoruz...

  • Zeynel A. Öztürk
Klasörlerinizi korumaya alın!

Veri güvenliğine yönelik endişeler, tüm PC kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Kötü niyetli kişilerden ve zararlılardan korunmak için bazı güvenlik kurallarına uymamız gerekiyor. Verilerinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi ise onları kilitlemek veya şifrelemek.

Verilerinizin hassasiyetine göre farklı koruma seviyelerini tercih edebilirsiniz. Örneğin temel bir koruma için klasörü kilitleyebilir, gerçekten gizli tutmak istediğiniz verileri ise şifreleyebilirsiniz.

Klasör kilitleme

Bu yöntemin en güvenlisi olduğunu söyleyemeyiz, ancak klasörlerinizi göz önünden kaldırmanıza yardımcı olacak. Yeni bir metin belgesi oluşturun ve içerisine şunları yapıştırın:

cls

@ECHO OFF

title Folder Locker

if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK

if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER

:CONFIRM

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)

set/p "cho=>"

if %cho%==Y goto LOCK

if %cho%==y goto LOCK

if %cho%==n goto END

if %cho%==N goto END

echo Invalid choice.

goto CONFIRM

:LOCK

ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

echo Folder locked

goto End

:UNLOCK

echo Enter password to Unlock folder

set/p "pass=>"

if NOT %pass%==your_password goto FAIL

attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker

echo Folder Unlocked successfully

goto End

:FAIL

echo Invalid password

goto end

:MDLOCKER

md Locker

echo Locker created successfully

goto End

:End

your_password yazan bölümü kendi anahtar sözcüğünüzle veya cümlenizle değiştirin ve ardından Dosya > Farklı kaydet yolunu izleyin. Şimdi tür kısmından Tüm Dosyalar'ı seçin ve dosyayı Kilitle.bat adıyla kaydedin (.bat kısmı önemli).

Kilitli klasörü oluşturmak için .bat dosyasına çift dokunun. Bu klasöre korumak istediğiniz dosyaları yerleştirebilirsiniz. Bat dosyasını tekrar açıp Y cevabını verdiğinizde klasörü kilitlemiş olacaksınız. Kilidi açmak istediğinizde .bat dosyasını açın ve parolanızı yazın.

Windows'un şifreleme işlevini kullanın

Windows klasörleri parolayla korumaya yönelik bir işlev sunmasa da Profesyonel sürüm, dosyaları kullanıcı hesabınız için şifrelemenize izin veriyor. Bunu yaptığınızda dosyalara sadece kendi kullanıcı hesabınızdan ulaşabiliyorsunuz.

Başlamak için bir klasörün Özellikler sayfasını açın ve önce Gelişmiş'e tıklayın, ardından "Verileri korumak için dosyaları şifrele" kutucuğunu işaretleyerek Tamam'a tıklayın. Özellikler penceresini kapattığınızda alt klasörleri korumak isteyip istemediğiniz size sorulacak. İşlem tamamlandığında klasöre sadece siz ulaşabileceksiniz.

Windows'u yeniden yüklediğinizde dosyalarınıza erişiminizin kaybolmaması için, şifreleme sertifikasını yedeklemeyi unutmayın.

Üçüncü parti seçenekler

Sisteminize yeni programlar yüklemenize izin verilmiyorsa, şimdiye kadar bahsettiğimiz seçenekler işinize yarayabilir. Ancak yeni programlar yükleyebiliyorsanız, bu işe özel yazılımları kullanmak işinizi hızlandıracak.

Easy File Locker: Ücretsiz bir araç olan Easy File Locker, özellikle çok sayıda dosya ve klasörü koruma altına almak isteyenlerin hoşuna gidecek.

Secret Disk: Secret Disk, parolayla koruma altına alınabilen bir sanal disk ile çalışıyor. Secret Disk'in kullanımı kolay olsa da, Easy File Locker gibi dosyalarınızı gizlemekle yetiniyor; yani dosyalarınızı gerçek anlamda şifrelemiyor.

SecretFolder: SecretFolder, dosyalarınızı parolayla koruma altına almak yerine onları görünmez hale getiriyor. Uygulamaya oturum açarak ve parolanızı kullanarak dosyaları tekrar görünür hale getirebiliyorsunuz. Burada da gerçek bir şifreleme kullanılmadığından, Secret Folder'ı önemli verilerinizi saklamak için kullanmanızı önermiyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Oluşacak dosya not defteri ile sağ tık yapın şifreyi görün ve şifreyi girin güvenli açığı :)

@kiliccihan21 1.2 tl lik 25gb bd-r ye veya 50 kuruşluk DVD ye kaydedin önemli verinizi kutulayıp saklayın 2 kopya yapsanız birinin başına iş gelince öbürünü kullanırsınız hdd veya falash da olan veriler her zaman tehlikededir bi arızaya veya virüse veya manyetik alana bozulması yüksek ki kalitesiz psu ve ups siz sistem varsa zaten tehlikedesiniz , verilerinizi silinmeyen ortamlarda düzgün muhafaza edin veri kaybı yaşamayın.

Tecrübeli olmayan kullanıcılara önerilmez önemli dosyalarınızı açamayabilirsiniz heleki şifreledikten sonra format atarsanız erişme şansınızda kalmıyor klasörünüze

@SonKraLL Ben şifreleme anahtarı dosyası oluşturup OneDrive'a kaydettim. Böylesi de çok güvenli değil ama o dosyayı da OneDrive'daki binlerce dosya içinden bulmak kolay değil. Yani yaptığın şifrelemenin yedeğini alma imkanı var, format atsan da o dosyayla kurtarabiliyorsun. Özelliğin sadece Pro işletim sistemlerinde olması da üzücü bir durum...

Çok güvenli değil, şifre çok çabuk ifşa olur. Çoğu şifre, zaten bir yerlere kaydedildiği için ifşa oluyor.

Klasör seçeneklerinden-> Gizli dosyaları ve korunan işletim sistem uzantısını göster de tamamdır. Açık -2

@06 Nisan 2016 14:22 dediğin yöntem ile çok kolay şekilde dosyalar görülüyor yani sadece gizliyor kilitleme işi pasif

Harici disk kullanin yeter cihazinizin hafizasinda tutmayin.

Çok basit bir uygulama. bence yayımlanması bile hata :)

EN İYİSİ ŞİFRELİYİCİ AMA ŞİFREYİ UNUTMAZSAN TABİ

klasörü şifrelemiyor sadece gizliyor.

Folder Lock cryptolu programlar daha saglıklı ama bu yöntemi de bilmek + Bilgidir.

Dosyalar şifrelenmedi sadece görünmüyormuş gibi duruyor tıklayınca gayet güzel açılıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play