Koronavirüs Gibi, İnsanlara da Bulaşan Virüslerin Tek "Suçlusu" Yarasa mı?

Yeni bir araştırma, Koronavirüs gibi virüslerin, insanlara sadece yarasalardan değil, her tür hayvandan bulaşabileceğini ortaya koydu.

İnsanlara Bulaşabilen Virüsler Her Hayvanda Var

SARS-CoV-2'nin yarasalardan insanlara geçmiş olma olasılığı, bazı çevrelerin yarasaları ortadan kaldırma çağrısı yapmasına neden olmuştu. Ancak yeni bir kanıt, böyle bir "önlemin" birçok hayvanı öldürmeyi gerektireceğini ortaya çıkardı.

Glasgow Üniversitesi'nden Dr. Nardus Mollentze ve Dr. Daniel Streicker memelilerde ve kuşlarda görünen, aynı zamanda insanlara bulaşabilen virüs türleri üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan raporda araştırmacılar, "insanları enfekte eden virüslerin oranının, rezervuar taksonomik düzenler arasında çok az değişiklik gösterdiği" sonucuna vardılar. Bir başka deyişle bir sonraki küresel salgının herhangi bir yarasa türünden gelmesiyle zebralardan gelme olasılığı arasında önemli bir fark yok. Bazı virüslerin bazı hayvanlarda daha çok görüldüğü doğru, ancak bunun nedeni, o hayvan grubundaki türlerin çok olması. Araştırmada bakterilerin hesaba katılmadığını belirtelim.

Araştırmacılara göre 1.200'den fazla yarasa türü bulunuyor ve eğer bir sonraki salgın yine yarasalardan çıkarsa, sebebi bu. Bu bir önceki teoriyle çelişiyor gibi görünüyor, ancak araştırma bizlere salgınların herhangi bir hayvan türünden başlayabileceğini hatırlatıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Corona'nın evcil bir hayvandan bir insana bulaşabilmesi için o insanın Tanrı'nın en nefret ettiği kişi olması gerekir ama Echinococcus, Leishmania, Nekrotizan, Ehrlichia gibi düşük riskler var. Gerekli önlemler alındıktan sonra bunlar ile ilgili de hiçbir sorun çıkmaz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play