Korsan indirenlerin gizli faydası!

Tüm oklar korsan film - müzik indirenlere çevrilmiş durumda; ama işin içinde garip bir de gerçek var

  • Ümit Öncel
Korsanlar aslında müzik endüstrisinin dostu mu?
Korsanlar müziğe daha çok para harcıyor...

Son zamanların en ateşli tartışmalarından biri müzik endüstrisinin korsanla savaşı ile ilgili olarak gerçekleştirilen bir araştırmada çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Hazırlanan rapora göre müziğe en çok para harcayanlar, aynı zamanda internet üzerinden en çok korsan olarak şarkı indirenler!

1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre her 10 kişiden biri internetten yasa dışı yöntemlerle şarkı indiriyor. Yaşları 16 ile 50 arasında değişen katılımcıların müziğe harcadıkları para araştırıldığında ise çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Asla internetten yasa dışı bir şekilde müzik indirmediğini söyleyenlerin yılda müziğe harcadıkları ortalama para 33 Sterlin (yaklaşık 81 TL). Diğer yandan korsan olarak kabul edilen ve müzik endüstrisinin peşine düştüğü internetten müzik indirenlerin yılda müziğe harcadıkları ortalama para ise 77 Sterlin (yaklaşık 189 TL).

Belki bu araştırma artık müzik endüstrisini yönetenlerin, bu endüstriyi ayakta tutan tüketicilerin ürüne erişim yöntemlerini belirmeye başladıklarını ve müzikle gerçekten ilgilenen insanların, daha çok albüm aldıkları, daha çok radyo dinledikleri, daha çok konsere gittikleri ve aynı şekilde internetten daha çok şarkı indirdikleri gerçeğini fark etmelerini sağlayabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

sonunda yararına bakmaya karar vermişler biraz daha bakarlarsa yeni çıkan grupların nasıl fark edildiklerini de bulacaklardır... :)

sonucu gayet mantikli buldum

Downloading bir cesit bagimliliktir, indirmeden duramiyorum kardesim...

İnsanların çoğu yasa dışı yöntemlerle edindikleri medyadan beğendiklerinin arkası kesilmesin diye destek vermeleri gerektiğini biliyorlar ki bu yüzden korsan indirdikten sonra satın alanlar oldukça fazla.
En başından beri belli bir durumdu zaten; ne yazık ki anlamaları için araştırma yapmaları gerekmiş.

olsun, daha da cok harcasınlar. korsan ındırdıklerının de parasını versınler..
diğerleri 33 sterlın harcarken bunlar 77 değil 177 harcasınlar

eheheh bende o müziğe para harcayanların içindeyim.. indirdiğim bir albümü eğer gerçekten çok keyifle dinliyorsam ve çok beğeniyorsam bende gidip albümü alıyorum veya konser dvdleri oluyor onlarıda alıyorum az birazda olsa destek olalım :) ama tek bir parça için indirdiğim bi albümü almam.. xD

Yanılmıyorsam yurtdığında yapılan bir araştırma, ülkemizde 81 TL ye 8 tane cd alırsın (müzik ortalama) ama internetten indirince zaten sınırsız internetin var bu tabi ayrı bir boyut şimdi gelelim en önemli boyutuna.

Bir bu şarkıları indirmesek dinlemesek, bunlar da konser yapmasa nasıl para kazanacaklar, gider radyo açarım para verip alacağıma kardeşim, bir kaset 10-15 Lira arasında değişiyor ne bu :S

sonunda yararına bakmaya karar vermişler biraz daha bakarlarsa yeni çıkan grupların nasıl fark edildiklerini de bulacaklardır... :)

onu bulmaları ıcın last.fm vb.. önce rekor bir ceza alması lazım. sonrada kapatılması.

Sen de yorum yaz