Kötü haber: Karbondioksit kritik seviyede!

Tüm dünyanın keyfini kaçıracak haber: Korkulan oldu; kritik seviye aşıldı!

Kötü haber: Karbondioksit kritik seviyede!

National Oceanic and Atmospheric Administration'ın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, küresel ısınmanın başlıca suçlularından sayılar karbon dioksit gazı, Dünya çapında kritik bir seviyeye ulaşmış durumda. Küresel aylık ortalama karbon dioksit miktarı, Mart ayı içerisinde her milyon için 400.83 parçaya (ppm) ulaştı ve 1950'lerin sonlarında başlayan bu ölçümlerde 400ppm'in ilk kez geçildiğinin altı çiziliyor.

NOAA'dan Pieter Tans, bu durumun "hem rahatsız edici, hem de cesaret kırıcı" olduğunu söylemekte. Ceserat kırıcı olan, bu durumun önüne geçilmesinin zorluğu.

Petrol, gaz ve kömür gibi yakıtların enerji için kullanımı, metan ve karbondioksit gibi "sera gazlarının" yayılmasına sebep olmakta. Bu gazlar da özellikle geçtiğimiz yüzyıl içerisinde Dünya'nın ısısının, doğal değişimlerle açıklanamayacak seviyelere yükselmesine sebep olmuş durumda.

Nature Geoscience dergisinin söylediğine göre, dünya çapında karbondioksit seviyesinin 400ppm üzerine çıktığı en son zaman, milyonlarca yıl önceydi. Dergide 2009 yılında yayınlanan rapor, yaklaşık olarak 4.5 milyon yıl önce karbondioksit seviyesinin 365ppm ile 415ppm arasında olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu belirtmekte. Tans'ın söylediğine göre de 400ppm miktarına ulaşılması önemli bir dönüm noktasını belirtmekte.

Endüstri devriminin öncesinde Dünya'daki karbondioksit seviyeleri yaklaşık olarak 280ppm çevresindeydi. Endüstrinin gelişimi ile yoğun olarak kullanılmaya başlanan fosil yakıtlar, bu seviyeyi hızlı ve ciddi bir şekilde arttırdı. NOAA'nın söylediğine göre karbondioksit, renksiz, kokusuz ve görünmez olmasına rağmen bütün sera gazlarının yarattığı ısı artışının yüzde 63'ünden sorumlu.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Marstan arsa aldım kafam rahat

Küçük ülkelerin CO2 için yaptıkları yaptırımlar çok komik duruyor. Yaptırım fabrikalarında gerekli şartları sağlamayan ABD ve Çin'e uygulanmalı. Ama imkansız tabii!

@abdeg33 İmkanlı İnsanlar topluca Petrol şirketlerinin tepesine çökmeliler. Aynı şekilde fabrikaların da... Bu temel iç güdü olan yaşamla alakalı. Petrolşirketleri ve fabrikaların parayla çıkarttıkları yasalar yaşam iç güdüsüyle karşılaştırıldığında onların çıkardıkları yasalar ÇİĞNENMELİ ! sonucu çıkıyor. Türkiyede sırf bu şirketler kar etsinler diye seneler önce çıkan tek bir yasayla araçların elektrikliye çevrimi imkanı ortadan kaldırıldı. Bu yasa araçların motor değişiminin yasaklanmasıdır!

Herkes ölsün de bitsin.

ne olacak şimdi peki

@09 Mayıs 2015 23:07 "C’est dans l’air C’est dans l’air C’est dans l’air, c’est nucléaire On s’en fout On est tout On finira au fond du trou Et… moi je chante Moi je…m’invente une vie." Traji komik ama iş bura doğru gidiyor. Yani herşeyi silip sıfırdan başlamak tek çare olacak gibi :D Tabi sözlerin sahibi de ,ben de bunu istemiyoruz. Ama ç biraz insanları uyandırmak.

şise su satılıyor zaten, bi de şişe hava satılır olur biter.

Çin ve Amerika dünyayı yok ediyorlar...

Ee bizde hala hes diye diye sonumuzu getirelim.

@10 Mayıs 2015 01:41 HES ile ne alakası var? HES'lerin herhangi bir co2 salınımı yok.

CO2 için yaptıkları yaptırımlar grafiğe baktığımızda hiç bir işe yaramadığı görülüyor eskiden çoğunlukla kömür kullanılırdı hava kirleniyor filan diye doğal gaza geçildi eeeee sonuç grafik aynı hızda artıyor hiç sekme yok. yazık güzelim kömürle çalışan elektrik santrallerimize hepsine kilidi vurduk yabancılar gaz çıkarsında elektrik üretelim diye bekliyoruz. yok yetmedi nükleer kurdurduk sözde milli sermeye rus malı rus toprağı. sonumuz yakın bir sızıntıya bakar malum bu işi eniyi yap japon hal

@10 Mayıs 2015 02:23 çözüm söyle o zaman şeyh said, felaket tellalısın herhalde şöyle yaptık böyle kötü oldu böyle yaptık sonumuz şöyle olacak... sen akıllı adamsın, bi fikir ver o zaman da onu uygulayalım sonumuz iyi olsun.

@10 Mayıs 2015 02:23 Doğal gaz da aynı fosil yakıtların bir başka türevi olduğu için hiç bir işe yaramaması doğaldır.Yıllardır satılan foto voltaik pilleri üreten şirketlere gittiğinizde size şimdilk pahallı,henüz almayın deniyor.Bu şirketleri araştırdığınızda arkalarından tersine güneş enerjisini kötülemek için uğraşan petrol şirketleri çıkıyor.Kendim araştırıp bizzat görmüş biri olrak söylüyorum bunu.Panel üreten şirkete bunu söyleyince suratları morardı çünkü çocuklarının geleceğini satıyrlr

petrol açgözlülüğü bitiriyor bizi alternatif yakıt seçenekleri varken yüzyıllık teknolojiyi kullanıyoruz

son üç senedir o kadar çok sokak olayı oldu ki bütün dünya çalkalandı muhtemelen sokakları yakanlardan dolayı bu karbon seviyesi yükselmiş olabilir.

@10 Mayıs 2015 07:27 Ah kardeş tam da bu karbon seviyesini yükselten şirketlerin en sevdiği insan tipi örneğini arıyorduk sen geldin. Örnek için sağol.

@10 Mayıs 2015 07:27 akpli olduğunu bu kadar belli edemezdi bir insan. hesleri boşver, nükleer santralleri boşver, sokaklarda yakılan ateşler yapıyor bunu öyle mi? asdfghasafsgqewqwqeqwqe

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost