Amatör kameramanlar için en iyi ipuçları

Video kameranız ile mükemmel çekimlere imza atmak için bu ipuçlarına mutlaka kulak verin.

İPUÇLARI: Profesyonel çekim - II

İPUÇLARI: Profesyonel çekim - IIBitmeyen hareketler
Bazı yapılar o kadar büyüktür ki, en geniş açıyla bile bir kadraja sığmazlar. Notre Dame Katedrali'ni yukarıdan aşağı salınarak çekme buna bir çözüm değildir. Bu sadece izleyicilerinizin başının dönmesine neden olur. Bu yüzden böyle salınımlardan kaçınarak kameranızın izleyicileriniz için bir rehber olmasını sağlamalısınız. Subjektif bir görünüm için gerekli olan ayrıntılara odaklanın. Örneğin ayrı ayrı pencereleri ve kapıda girmek için bekleyen insanları çekin. Hareketli çekimler yerine bütün ve yarım çekimleri deneyin.

İPUÇLARI: Profesyonel çekim - IIYanlış beyaz dengesi
Aslında kameralar beyaz dengesini otomatik olarak ayarlar. Ama buna rağmen kimi zaman mavi veya sarı rengin baskın olduğu çekimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu tür çekimleri eğer kameranızın ayarlarını iyi biliyorsanız kameranızın ekranından bile fark edebilirsiniz. Bu yüzden çekime başlamadan önce beyaz dengesi ayarlarıyla denemeler yapın. Daha sonra kameranızı bir televizyona bağlayarak farklı beyaz dengelerinde (örneğin otomatik, iç mekan ve dış mekan gibi) yaptığınız değişiklikleri inceleyip en doğru renkleri vereni seçin.

İPUÇLARI: Profesyonel çekim - IIDoğaçlama yorumlar
Çoğu kameraman çekim sırasında yorumlarını kaydeder. Sorun konuşmanın bir kere kaydedildikten sonra kayıttan çıkarmanın mümkün olmamasıdır. Ortam sesleri ile karışan konuşma diğerlerinden ayrılamaz. Bu yüzden yetenekli bir konuşmacı değilseniz, önceden kendinize notlar alarak videonuzun arka planına ekleyeceğiniz konuşmayı planlayın. Video kaydını tamamlayan ve görülenin dışındaki ek bilgiler son derece ilginç olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yararlı bilgiler ilgilenen arkadaşlar için

bir çok kamera bas çek tarzında olduğundan bu taktiklerin pek çoğu anlamını yitircek ama yinede para kıyıp manuel olanakları olan kamera kullanıcıları için iyi öneriler

çoğu model diyafram ve enstantene gibi ayarlar sunmadığından bazı ipuçları sadece üst düzey mekinalarda uygulanabilir

Video ve fotoğraf çekimleri; beceri, bilgi ve sonunda maddiyata dayanır. Bu üçünün birleşiminde eserler ortaya çıkar kanaatindeyim. Bilgiler için teşşekürler sevgili CHIP

Öncelikle herkese merhaba, ben bir şey sorabilir miyim? Benim Sony DCR HC 14 E marka kameram var (kasetli mini DV). Ancak çektiğim görüntüleri bir türlü bilgisayara aktaramıyorum. Kameranın orijinal yazılımını yükledim ancak en fazla 3-5 dakikalık klipler yapıyor, bu sorunu TV kartı veya Capture Kart ile çözebilir miyim. Herkese saygılar
CHIP Online notu: Çabuk ve pratik bir çözüm olarak, bir firewire kablosu alıp bilgisayara firewire üzerinden bağlantı yapıp ulead video studio veya windows movie maker gibi bir programla tüm kasedi bilgisayarınıza çekmeyi deneyebilirsiniz.

çok şey öğrendiğim CHİP'e yine teşekkür ederim.

daha çok profesyonel ve üst model makinalara sahip kullanıcılar için güzel öneriler

Elimde Sony CCD-F355E 8 video kamera var. bununla bir kaset doldurdum ama kaseti izleyemiyorum. görüntü normal izlemede hiçbirşey göstermiyor ama ileri veya geri sararken görüntüler hızlı bir biçimde görünüyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
mutlukoksal@hotmail.com

arkadaşlar kasetli kameradan bilgisayara firewire den akratım yapabilrsiniz usb den sadece videoları görebilirisiniz
yada tv kardından kayıt yapabilirsiniz
msalihc

bunun fiyatı ne kadar?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir