Lenovo yine işten çıkardı, Motorola olumsuz etkilendi

Teknoloji devi, PC satışlarındaki düşüşün etkisiyle şaşırtan sayıda çalışanıyla yolları ayırdı!

  • Ali Ruhi Öztürk
Lenovo yine işten çıkardı, Motorola kötü etkilendi

Geçen yılın son aylarında Lenovo, kötü finans haberleri üzerine büyük rakamları işten çıkarmıştı. Bilgisayara azalan, telefonlarda patlayan talep ve dalgalanan döviz kurları büyük bir fırtına oluşturmuş olacak ki, dünya markası 3,200 çalışanını işten çıkardı.

Lenovo tekrar iş başında, bu sefer daha az bir rakam olsa da yine önemli miktarda işçisine paydos veriyor; bu büyük oranda Motorola Mobility akıllı telefon işini etkiliyor. Bugün yapılan açıklamada şirketin planı yavaş adım atmak, yaptıkları harekette tüm dünyada 55,000 çalışanlarının yalnızca yüzde 2'sini etkilediğini söyledi.

Hesaplamayı yaptığımızda yine az bir rakam çıkmıyor. Lenovo'nun diğer bir açıklamasına göre yapılan bu işten çıkarmalar Motorola ile birleşmenin stratejik bir sonucu. Şirket "Ürün portfolyomuzu dünya akıllı telefon piyasasında rekabet edebilecek kıvama getirmeye çalışıyoruz" açıklamasını da ekledi. Şirket, yaptığı bu harekete rağmen Chicago'daki Motorola Mobility merkezini himayesi altında bulundurmaya devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bir otomobil şirketin mi olsun isterdin, yoksa bir teknoloji şirketin mi deseler bir teknoloji şirketim olsun isterdim derim. Neden? 15 tane amiral gemisi akıllı telefon 1 araba eder. Üstelik de 850 Dolar'a sattığınız bir telefonu maksimum 50 Dolar'a mal ediyorsunuz. Satış fiyatım, maliyetimin tam 17 misli! Araba satışında bu kadar kar var mı? Neden araba üretmekle uğraşayım ki? Ürün yelpazemin geniş olduğunu da düşünürsem, yok böyle bir kar dünyada!..

'60 model Ford bugün klasik olmuş hala kullanılır.. Ama bir cep telefonunu ya da tableti beş yıl sonra aktif olarak kullanamazsınız.. Haliyle 20 yılda harcadığınız mobile parasıyla en kötü, 2.el bir yerli otomobil alırsınız.. Üreticinin zihniyeti tüketiciye de yansıyınca sonuç bu işte.. PC'ler bitti diyen sivri zekalara da sormak lazım, DC olarak 100.000 istemciye hizmet verebilecek bir notebook gösterin, gösteremediğiniz müddetçe de uzmanlık alanınız olmayan işlerde ahkam kesmeyin..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play