Linux: Bu yıl çok güzel olacak...

Linux'ta bu yıl güzel şeyler olacak: Ufukta görünen üç yenilik bunu anlamamız için yeterli...

  • Ali Güngör
Linux: Bu yıl çok güzel olacak...
Kpslice bilgisayarı yeniden başlatmadan kernel'i güncelliyor!

Linux'a yeni ve heyecan verici yenilikler, yeni teknolojiler geliyor. Bu haberimizde bunlardan üçünden, Ksplice'dan, USB 3.0'dan ve Ubuntu'nun Google Android uygulamalarını destekleyecek olmasından bahsedeceğiz.

Linux'un en büyük avantajlarından biri de program kurup kaldırdıktan, değişiklik yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatmanın gerekmemesidir. En azından bu durum çoğunlukla böyledir. Kernel çekirdeği güncellendikten sonra ise sistemi yeniden başlatmak gerekir. Ksplice da yeni bir teknolojiyle bu ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Artık kernel'i güncelledikten sonra da sistemi yeniden başlatmaya ihtiyaç kalmıyor.

Bir yama devam eden veri yapılarının semantiklerini değiştirmeyecek olursa Ksplice işin içine programcının girmesine gerek kalmadan kendisi güncelleme yapıyor. Özellikle güvenlik yamaları, Linux'taki kernel açıklarının yüzde 88'ini hiç kod yazmadan, sistemi yeniden başlatmadan hallediyor. Yakında bu miktarın yüzde yüz olması bekleniyor.

Ubuntu'da Android desteği ve Linux'ta USB 3.0

Ubuntu Android'den faydalanacak

Ubuntu'nun Google Android uygulamalarına desteğine gelince, 2 milyon kullanıcı ve 20 Android tabanlı cihaz ile bu yıl Google'ın sağlam ilerleyişine sahne olacak. Android pazarında sayısız yazılım olacak.

Ubuntu da bundan faydalanmak için kolay bir yol geliştiriyor. Android uygulamalarını kendi Linux sürümlerine aktarmak istiyorlar. Elbette ki çoğu Android yazılımı masaüstü bir bilgisayarın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olacaktır. Ancak yine de çok az sistem kaynağı tüketen, minimalist ve kullanışlı Android yazılımları Ubuntu'yu zenginleştirecektir. Oldukça zekice bir hamle ve aynı zamanda Linux için Android vasıtasıyla güzel reklam oluyor.

Ubuntu Android'den faydalanacakUSB 3.0 ile 5 Gbps hız geliyor, yani USB 2.0'ın 10 katı hızlı bir arabirim! Linux ise USB 3.0 desteğini ilk alan işletim sistemi olacak. 2.6.32 kernel ile birlikte Eylül ayında Linux, USB 3.0 destekleyecek. USB 3.0'ın bütün detaylarını ortaya koyduğumuz USB 3.0 makalemize mutlaka göz atmanızı öneririz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

linux işletim sistemlerinin win7 sistemi karşışında tutunamıcak gibi

Linux exe leri çalıştırma projesine yönelse çok daha iyi olur. Pazar payını artırmanın tek yolu bu gibi.

Şuan linux çekirdeğini kullanan pardus 2009 kullanıyorum ve inanılmaz derece hızlı.Çok stabil.Eski driver problemleri yok.Emülatör programları ile windos uygulamaları çok rahatlıkla çalışıyor.Ama tabiki daha çok desteklenmesi şart.Çekirdek biraz daha geliştirilmeli uyumluluk süreci biraz daha hızlı olmalı.Eğer bunlar olursa windows açık kaynak kodlu bir yazılım karşısında tutunamaz.....

android masaüstü işletim sisteminide çıkarsın windows silincek

Linux exe leri çalıştırma projesine yönelse çok daha iyi olur. Pazar payını artırmanın tek yolu bu gibi.
-------------------------------
Zaten çalışıyor, yardımcı programlar aracılığı ile yıllardır exe'lar çalışıyor, directX9 u bile çalıştırdılar.

...
linux işletim sistemlerinin win7 sistemi karşışında tutunamıcak gibi
...
Sayin kendini bilmez yorumcu. Bu haberden nasil bu yorumu cikariyorsun anlamadim. Bence tam tersi olacak. Su an onbinlerce kisi KDE yi gelistirmekle ugrasiyor.

http://www.kdenews.org/2009/07/20/kde-reaches-1000000-commits-its-subversion-repository

Ben Pardus'a yeni geçtim. KDE ile yeni tanıştım ve çok mutluyum. Son derece büyük hayranlık duydum ve geliştirmelerine de son derece güven duyuyorum. KDE ile bir kez tanıştıktan sonra ayrılmanız çok zor. Yakın bir gelecekte KDE'nin Windows'u tahtından imdireceğini tahmin ediyorum. Ben adamlar süper zekalı mı diye merak ederken bu yazıda öğrendim ki meğerse onbinlerce kişi çalışıyormuş. Hepsini kutluyor teker teker ellerini sıkıyorum. Elveda Microsoft, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

Bende linux dan yanayım ama kullanım basitleştirilmeli bir sürü komut var en azından bu komutların yarısı devre dışı bırakılmalı çünkü herkesin ileri düzey linux bilgisi yok.
kur çalıştır olmalı

Linuxu kurunca windowsun değerini daha iyi anladım

Linux'un en büyük avantajlarından biri de program kurup kaldırdıktan, değişiklik yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatmanın gerekmemesidir. En azından bu durum çoğunlukla böyledir.

Windows'ta da ayni sekilde.
Ozellikle Vista ve Windows 7'de cok nadir oldu yeniden baslatmalar.
UAC yok ama beteri var,
Zirt-pirt root sifresi gir isin yoksa..

linux işletim sistemlerinin win7 sistemi karşışında tutunamıcak gibi

online ziyaretçi amma sallamış windows ve Linux kıyaslanamaz... Linux onu siler bitirir...

Ya yorumlara bakıyorum da hep linux fanatikliği yapıldığını görüyorum üzülerek... Arkadaşlar olaya os'un derinliklerine felsefesine v.s. girip yaklaşmayın... Düz ev kullanıcısı için bahsettiğiniz şeyler bir anlam ifade etmiyor. Bir arkadaş demişki linuxta uac yok daha beteri root olayı var... Çok doğru zırt pırt root olma muhabbeti çıkıp insanı canından bezdirebiliyor... Diğer bir arkadaş demişki exe'leri çalıştırabilmeli... Yerden göğe kadar haklı... Yrd. prg. ihtiyaç duymadan tıkla kur mantığını edinebilmeli artık linux (tıkla kur derken karışmasın windows exelerini değil linux prg. tıkla kur olması lazım...) Ev kullanıcısının kriterleri bunlar gerçekten... 1- komut satırı benden uzak dursun ; ben göreyim tıklayım kurulsun / kalksın o kadar... 2- prg. kuracağım zaman fellik fellik komut aramayayım inen dosyaya iki kere tıkladım mı o gerekli yerlere kurulsun ben kullanayım... canı isterse restart yapsın no problem... 3-herşey grafik arabirimi ile çalışsın (ne o öle ms-dos gibi komut satırı ?)
Anlaşılacağı üzere ev kullanıcısının 2-3 sıkıntısı var linuxta... Komut satırı istenmiyor , exe mantığı ile prg. kurulup kaldırılmak isteniyor , Zırt pırt root şifresi sorulsun istenmiyor... (tabii bu arada driver ve codec desteği tam olsun) hepsi bu...
Ve kde ; windowsu siler demiş bir fan arkadaş ; belki siler ama ben ve sen o günleri göremiyeceğiz dostum... :)) [Fanatik linux kullanıcısı arkadaşlar belki beni sallandıracaklar şimdi ama gerçekler bunlar. 15 dağıtım denedim hep bu sonuca vardım kde-gnome farketmedi...]

Sen de yorum yaz