Live Communication Server

Bu yazıda sizlerle Microsoft'un anında mesajlaşma çözümü olan Live Communication Server'ın öncelikle getirdiği yenilikleri, daha sonra da kurulumunun detaylarını inceleyeceğiz.

Live Communication Server (Sayfa 5)

Administration Tools:

Live Communication sunucusu için kullanılacak yönetim araçlarını Live Communication Server'ın kendisini kurmadan yüklemenizi sağlar. Denetim araçları Windows 2000 -SP3/ XP Professional/ Windows Server 2003 işletim sistemli makinelerde çalışır. Ancak yine de Live Communication Server'ın yüklü olduğu makinelerde yönetim araçlarına hem sunucuyu hem de kullanıcıları yönetmek için ihtiyacınız var. Server Software Development Kit (SDK):

Bu seçenek, uygulama geliştirme yapmanıza olanak tanıyacak SDK'ların yüklenmesini sağlar. Bu seçenek seçilerek yükleme yapıldığında, SDK'ların içinde yazılım geliştirme araçlarının yanında örnek kodlar, API'lere ait dokümantasyon gibi yazılım geliştirme yapılırken kullanabileceğiniz yardımcı araçlar da geliyor.

Tek bir domain yapısı içinde çalışıyorsanız kurulum için Live Communication Server'ın kendine ait olan sihirbazını kullanmanızı öneririz. Böylece şema, Active Directory'de yapılacak değişiklikler gibi ayrıntılar ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Live Communication Server

SQL Server makinede yüklü değil ise Server Desktop Engine de yüklenecektir.

Ancak eğer yaptığınız yükleme birden fazla domain'in olduğu bir yapı içinde ise o zaman veritabanını, şemayı ayrı ayrı güncelleyip, kurulumu sihirbazı kullanmadan yapmanızı tavsiye ediyoruz. Birden fazla domain'in olduğu bir ortamda haklar ile alakalı sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Özellikle şemanın önceden güncellenmiş olması sizi tüm bu sorunlardan uzak tutacaktır.

Live Communication Server

Sihirbazı kullanıyor olmak servis account'u açmak gibi işleri daha kolay yapmanıza
yardımcı olduğundan tavsiye edilen bir yol.

Rtcsrv.msi yükleme dosyası ise kurulum üzerinde kontrolü daha fazla elinde tutmak isteyenler için. Bu seçenek özellikle domain, şema, enterprise hazırlanması aşamasında yararlı bir araç.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir