Macintosh Hackintosh'a karşı!

Apple'ın 555 Dolara Mac uyumlu sistemler satan Psystar isimli şirketle kavgası yeni boyuta taşındı.

Macintosh Hackintosh'a karşı!
Psystar, Apple'dan çok daha düşük fiyatlarla Mac uyumlu sistemler geliştiriyor?

"Pahalı Apple Mac sistemlere ucuz alternatif" sloganıyla yola çıkan ve sadece 555 Dolara Mac OS X Leopard'ı çalıştırmayı başaran sistemler üreten Psystar, bir süredir Apple'ın hedef tahtasındaydı. Yapılan çok sert açıklamalarla bir yere varamayacağını fark eden Apple, "Mac klonu" kavgasını şimdi de yasal zeminlerde sürdürmeye karar vermiş gibi görünüyor. Şirket, Psystar'a açtığı davayı Mac OS X'in son kullanıcı lisansında geçen bir maddeye dayandırmış durumda. Bu maddeye göre Mac OS X, sadece Apple markalı sistemlerde kullanılabiliyor. Psystar ise bu maddeyi kanun dışı olarak değerlendiriyor ve rekabeti öldürdüğünü savunuyor.

Psystar, bir süredir Mac OS X Leopard ile çalışan sistemler üretip müşterilerine satıyor. Ama işin ilginç kısmı, sattıkları bilgisayarların, Apple markalı sistemlerden kat kat daha ucuz olması. Örneğin 2 Core 2 Duo işlemciye, 2GB DDR 2 belleğe ve entegre Intel GMA950 grafik işlemcisine sahip olan modelin fiyatı sadece 555 Dolar. Üstelik bu sistemi satın alanlar, Mac OS X Leoprad'a da sahip olabiliyor.

Kuzay Kaliforniya'da devam eden dava bakalım nasıl sonuçlanacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ikiside haksız benca

Apple'ın yaptığı yanlış, rekabete kesinlikle uymuyor. Microsoft bi Media Player koyuyor diye kaç milyon dolarlık dava açılmıştı, Apple'în yaptığı ne peki?!!

hacklı olan kazansın! ;)

apple yakıştıramadım tekel gibi davranıyor

o zaman kim haklı kardeş

Ne yani ne kadar saçma Apple gözünü para bürümüş melek yüzlü bi şeytan.

bence HACKINTOSH daha iyi hemde ucuz Apple'a yuuuh!!!!
psystar davayı kazansın türkiyede de bundan çıksın bende alıyım:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

kapitalist bir ulkede tabiki paranin sahibi kazanacak. bu arada 2 tane hackintosh bir tanede mac var elimde. mac in tum ozellikleri dusuk oldugu halde ayni programlari ve sistemi daha iyi calistiriyor. buna da mac farki diyorlar yani. mac a odenen para bosa odenen para degil.

evet bende de apple mac pro var yurt dışından almıştım garanti de yazan sözleşmeyi okuduğumda şoke oldum.Apple ın yazdığında göre sistemin ve ya donanımsal bakımdan overclock yapıldığında apple ın dava açıp sizden bilgisayarınızı geri alma olanağı varmış o günden beri korkarak yaşıyorum...

evet bende de apple mac pro var yurt dışından almıştım garanti de yazan sözleşmeyi okuduğumda şoke oldum.Apple ın yazdığında göre sistemin ve ya donanımsal bakımdan overclock yapıldığında apple ın dava açıp sizden bilgisayarınızı geri alma olanağı varmış o günden beri korkarak yaşıyorum...

Birde Microsofta paracı diyoruz. Allah beterinden Saklasın iyi Gats amca var bizi Job un eline duşsek. halimiz harap olurdu.

hakintoş nedir ya ahahahah yalan oldun makintoş yürrü bakalım haydiiiiii.

Macbook pro sahibi arkadaşın yazdıkları beni şoke etti.

"evet bende de apple mac pro var yurt dışından almıştım garanti de yazan sözleşmeyi okuduğumda şoke oldum.Apple ın yazdığında göre sistemin ve ya donanımsal bakımdan overclock yapıldığında apple ın dava açıp sizden bilgisayarınızı geri alma olanağı varmış o günden beri korkarak yaşıyorum..."

vay anam vay :) Eğer durum böyle ise Windows'a ve Linux'a kurban olurum :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play