Manta X7'de hiç "tuş" kullanılmayacak

Bu telefonda ne güç düğmesi, ne ses tuşu, ne de başka bir tuş var. Peki ama telefonu nasıl açacağız?

Manta X7'de hiç "tuş" kullanılmayacak
Resim: mtksj.com

Yekpare ekranlı akıllı ceplere geçerken geride bıraktığımız numerik fiziksel tuş takımları cep telefonlarında bir devrimdi. Fakat az sayıda da olsa halen telefonun çevresinde birkaç fiziksel tuşu bir arada görebiliyoruz. Manta X7 isimli cep ise bu tuşları da geride bırakıyor.

Çinli üretici Manta, yeni cebi X7'de tüm fiziksel tuşları ortadan kaldırıyor. Üzerinde herhangi bir ses tuşu, güç butonu veya ana sayfaya dönüş düğmesi bulundurmayacak olan Manta X7, böylece akıllı ceplere yeni bir bakış açısı getirmeyi planlıyor. Peki, bu tuşlar olmadan telefonun temel özelliklerini nasıl kontrol edebileceğiz? Manta, tüm bu tuşlar ve daha fazlası için cep telefonuna uygun jest kontrolleri atıyor. Böylece Manta X7 ile parmaklarınızı ekran önünde yukarı veya aşağı doğru hareket ettirdiğinizde sesi açıp kapayabilecek veya ekranın parlaklığını ayarlayabileceksiniz. Ancak Manta X7'nin güç düğmesi olmadan nasıl açılacağıyla ilgili bir bilgi şu an için yok. Tahmin olarak LG G2'de ortaya çıkan "Knock On" çözümü düşünülebilir belki. Ekrana tıkladığınızda cebi uyku modundan uyandıran Knock On, Manta X7'de telefona güç vermek için kullanılabilir.

Manta X7'nin teknik detaylarıyla ilgili bir bilgi ise henüz yok. Ancak telefonun Android işletim sistemiyle çalışacağı gelen bilgiler arasında bulunuyor. Yine telefonun çıkış tarihiyle ilgili bir tarih de yok.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Fiziksel tus gider sanal tus gelir bu kadar basit ama kilit tusu bana kalirsa olmak zorunda her ekrana cift tiklama telefonu kilitlerse sorun olur bir uygulamayi acik birakip kilitlemek istesekte bu sefer sacma sapan seylere basabiliriz

aman ne büyük buluş

O zaman recovery modu nasıl açacağız? Bunun da düşünülmesi lazım. :D

isminde hayır yok garibim...

Yemez.fiziksel tuş hayat kurtarır kilitlendiği zaman cihaz nasil olcakmis.

android tuşsuz olmaz meegoda bile ses ve açma tuşu var

Aynen recover ne olcak. Gidip servise götüremem

amaç ne buradaki? kullanışlı desen değil yani tuşları kaldırınca bir şey mi sanıyorsun kendini?

@06 Ara 2014 19:43 olum sen slkmısın yapabilinmi öyle şey

işte en sonunda aradığım telefon

Knock on sistemi ilk lumia 925 te çıktı yanlışınız var

Çift tık özelliğini ilk kullanan Lg değil Nokia'dır...

bataryayı takınca direk açılıyordur.

Ya kalemle açacağız yada telefona birkaç kez vurup açacağız :D

@09 Ara 2014 09:53 Yada telefonu kaldirip atacagiz, iste bu yuzden cinliler calip cirpiyor, adamlarda gelistirici beyni yok hirsiz beyni var :)

İlk nokia ile çıktı bu knock on.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir