Marshmallow'un kullanım oranı sadece...

Android 6.0 Marshmallow'un çıkışının üzerinden 3 ay geçti ama halen beklenen olmadı!

  • Zeynel A. Öztürk
Marshmallow'un kullanım oranı sadece yüzde 0,7

Google, Android'in farklı sürümlerinin güncel kullanım oranlarını yayınladı. 4 Ocak'la sonlanan 7 günlük periyodu temel alan veriler, Android Marsmallow'un çok yavaş genişlediğini, Lollipop'un ise daha hızlı yayıldığını gösterdi.

Android 6.0 Marsmallow'un resmi tanıtımı 29 Eylül'de yapılmış ve işletim sistemi, 5 Ekim'de belirli telefonlara sunulmaya başlanmıştı. Ancak Google'ın mobil platformu aradan 3 ay geçmesine rağmen Android'li cihazların yalnızca yüzde 0,7'sine girmeyi başarmış görünüyor. Bu oran, geçen aya göre yaşanan artışın yüzde 0,2'de kaldığını gösteriyor.

Sürüm Kod adı API Önceki ay Bu ay Değişiim
2.2 Froyo 8 0.2% 0.2% /
2.3.3 - 2.3.7 Gingerbread 10 3.4% 3.0% -0.4%
4.0.3 - 4.0.4 Ice Cream Sandwich 15 2.9% 2.7% -0.2%
4.1.x Jelly Bean 16 10.0% 9.0% -1.0%
4.2.x 17 13.0% 12.2% -0.8%
4.3 18 3.9% 3.5% -0.4%
4.4 KitKat 19 36.6% 36.1% -0.5%
5.0 Lollipop 21 16.3% 16.9% +0.6%
5.1 22 13.2% 15.7% +2.5%
6.0 Marshmallow 23 0.5% 0.7% +0.2%

Android Developers Dashboard

Yayınlanmasının üzerinden 1 seneden fazla süre geçen Android 5.0 Lollipop ise önceki aya göre en çok kazanımı elde eden sürüm. Android 5.0'lı cihazlar, aydan aya yüzde 0,6 artış gösterirken Android 5.1'li cihazlar, yüzde 2,5'lik artışla çok daha başarılılar. Android Lollipop'un toplam kullanım oranı ise yüzde 32,6 olarak karşımıza çıkıyor.

Daha eski bir sürüm olan Android 4.4 Kitkat, yüzde 0,5'lik gerilemeye rağmen aktif Android'li cihazların yüzde 36,1'inde kullanılıyor, dolayısıyla en çok kullanılan Android sürümü olmayı sürdürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

KAÇ TELEFON MARSHMALLOW GÜNCELLEMESİ ALDIKİ BU İSTATİSTİĞİ VERİYORLAR

@07 Ocak 2016 15:07 her telefonun marshmallow güncellemesinin almasını bekleyelim o zaman.. sorun hiçbir telefona gelmemesi zaten.

telefon firmaları güncellemeleri vemedikten sonra millet nasıl yüklesin. garantiyi bozup cihazı patlatma riskini göze alacaksam neden özel romla yükleyeyim ki yani. gogılın gönlü olacak diye de zırt pırt telefon değiştirecek halimiz de olmadığına göre yapacak bişey yok

Android 6.0'ı bilmem ama bence 4.4 sürümü 5.0'dan daha iyi bir sürüm.

Destek vermeyen telefon üreticileri utansın!

Android'in son versiyonlarını hızlı mı almak istiyorsunuz? O zaman stok Android yüklü telefondan şaşmayacaksınız. Mesela bende General Mobile 4G var, sektirmeden güncellemeyi alıyor. Fiyatı da ucuz, çift SIM kartlısını 650 TL ye aldım. Takılma, donma, çökme, resetlenme problemleri yok, telefon yağ gibi akıyor. Herkese tavsiye ederim. Kurtlu elmaya paranızı kaptırmayın.

En sıkıntılı şey bu güncellemeler. Her şey PC'deki gibi olsa keşke, bakın olmuyor indir iso dosyasını yükle usb'e bas formatı gitsin ama neredee. İlla milleti ağlatacaklar.

Kimse şimdi Android'i eleştirmeye kalkmasın. Bunun sorumlusu üretici firmalar. Google'ın hiçbir suçu yok. Nexus ve Android One cihazlar doğrudan Google'a bağlı ve güncelleme alıyorlar. Samsung gibi bağımsız üreticiler ise Google'dan farklı olarak eski modellerine yazılım güncellemesi vermiyor. Yapacak bir şey yok. Marka fanboyları Samsung kullanmaya devam etsin. Güncelleme isteyen aklı başında bilinçli kullanıcılar ise Nexus ve Android One cihazlarına yönelsinler. Bu kadar basit.

@07 Ocak 2016 17:12 samsungun fanı mı olur ya rezil firma. ucuz diye alıyor insanlar. bütçe de ülkemizin şartlarında malum..

2017 başına geldiğimizde dünya üzerindeki Android cihazların %60'ı Lollipop ve üzeri sürümleri (Android M, Android N) kullanıyor olacak. Android'de devrim Lollipop ile oldu. Bundan sonra Android'i ikiye ayıracağız: Lollipop öncesi ve Lollipop sonrası. Başta tasarım olmak üzere (Material Design), bundan sonraki tüm Android sürümleri Lollipop üzerine inşaa edilecek. Nitekim Android Marshmallow ile Android Lolipop arasında birkaç özellik dışında pek fark yok.

Android'in temel taşı samsung o güncelleme yaparsa artıyor yapmazsa sürünüyor olay bundan ibaret.

3 ay içinde artacak çünkü sony ve samsung önemli cihazlarına vermiş olacak

Türkiye'de çoğunlukla android one ı olanlar kullanıyor.

4. Marshmallow faciası

Şair'in burda anlatmak istediği eğer nexus cihaz veya android one pragramı dahilinde geliştirilmeyen cihaz alırsanız haliniz bu olacaktır bu utanç tablosunu google'a yıkmak haksızlıktır samsung htc lg gibi firmalar müşterilerini düşünmedikleri sürece tablo bu olacak

-"beklenen olmadı" -ne bekliyordunuz ki?

Google, Android konusunda Microsoft'un Windows işletim sistemi gibi sistem kurması gerekiyordu. Nasıl ki Windows her marka tarafından kullanılmasına rağmen Microsoft güncellemelerini yapıyorsa Android de aynı yapıda olmalıydı. Hiçbir üretici sistemin çekirdek özelliklerine müdahale etmemeliydi. Sadece görsel arabirimde (launcher) tema gibi bir yapıyla değişikliğe izin verecekti. Markaya özgü özellikler de uygulamalarla eklenebilirdi. Maalesef bu gidişle daha da parçalanacak.

android sistemlerinin tüm telefonlar için olması gerekli. android 6 yı s4 e bile kurduramıyorsanız samsungun amiral gemilerinden olan bu cihazın çok kullanıcısı olduğu unutuluyor demektir. ee tabi bu sadece türkiye için geçerli avrupada 1 euraya insanlar son model telefon alabiliyor. gerek görmüyor haklılar..

üretici güncellemezse alıcı ne yapsın? bazı markalara rom bile yok... istesende custom rom hazırlayamadığınız markalar var...

Eskiden ucuz olarak satilmasi icin dusuk ram ve islemcili telefonlarda uretici bahanesi hazirdi. Son bir yildir 4 cekirdek 2 GB ram li telefonlar cok cok uygun fiyatlarda. Bu telefonlarin Marshmallow kaldirmamasi mumkun degil. Sadece ureticilerin ar-ge icin kaynak ayirmamasi ve/veya yeni modellerini satmak istiyor olmasi. Gelecekteki telefon tercihleri de 2+ telefonlarina guncelleme veren ureticilerden yana olacak. Digerleri icin yolun sonu gorunur yavas yavas.

sürünen marshmallow değil güncelleme sunamayan üreticiler

Androidin illet huyudur bu zaten.

MARSHMALLOW gelecek dediler aylardir bekliyoruz gelen bir cihazyok cevremde farkli urun kullanicilari olmasina ragmen hic birinde gucellenmis yada gucelleme gelen yok bu tablo sanirim bizim ulkemize gore yapilan degerlendirme degildir zaten turkiye nezaman oncelikli bi ulke olduki encok biz para oderiz ama enson biz belki yararlaniriz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost