Mars'ta Şimdi de Star Trek Logosu Bulundu!

Mars üzerinde görüntülenen ilginç ve garip oluşumlara bir yenisi daha eklendi!

  • Levent Öztürk
Mars'ta Star Trek izi...

NASA'nın Mars Gözlem Yörünge (MRO) aracı, Kızıl Gezegen'de Muppetlar'dan Pac-Man'e kadar pek çok şeye benzetilen pek çok farklı oluşum buldu ve görüntüledi. Yeni MRO görüntüsü ise, Star Trek hayranlarını heyecanlandıracak kadar ilginç.

Arizona Üniversitesi'ndeki MRO HiRise kamera ekibi, geçtiğimiz hafta yaptıkları gösterimde klasik Starfleet logosuna çok benzeyen bir Mars kum tepesini paylaştılar.

Bu ilgi çekici Mars oluşumunun uzun bir jeolojik tarihi bulunuyor. Hayatına bir lav gölü içerisinde duran ve bir adaya dönüşen hilal şeklinde bir kum tepesi olarak başlayan bu oluşum, zaman içerisinde rüzgar sebebiyle kumunu kaybetti. Ross Beyer'in açıkladığı üzere "kum tepesi kalıbı" olarak tanımlanan bu varlıklar, lav ile çevrelenmiş kum tepelerinin varlığını kaydediyorlar. Alana daha geniş bir kamera açısı ile bakıldığında da farklı diğer şekiller görülebiliyor.

Beyer, Star Trek logosuna benzerliğin "sadece bir rastlantı" olduğunu belirtmeyi unutmuyor. En azından şimdilik, Star Trek ekibinin Mars yüzeyine ulaştıklarına dair bir kanıtımız yok...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

star trek evreni plutonada gitti siz uyuyun... :P

Zırva da sınır yok anlaşılan! Elbette Mars'ta Dünya'daki aşina olduğumuz markaların logolarına kalıplara veya geometrik şekillere benzer yeryüzü görüntüsü olacaktır. Ona kalırsa ben duvara ve fayansa bakıp 100 tane resim görüyorum. Evde banyoda ki mermere benzer fayansta yüzlerce alaca bulaca resim var peki yapan usta NASA'da mı çalışıyor? Tıpta bile mürekkep testi var akıl sağlığı yerinde olan bu karmaşık resimlere bakıp doğru tespit yaparken, kaçıklar fantezilerini ortaya dökerler!

Biliyordum, biliyordum bu Uzay Yolu karakterleri başta Mr. Spock olmak üzere hepsi gerçek :D :D uzay gemisi Atılgan'ın logosu bunun ispatı. Kaptan Kirk'in seyir defteri yıl: Işık yılı 5588 karşımızda kızıl gezegen Mars, geçerken bir mola verdik, sivri kulak Mr. Spock şaka olsun diye yüzeye Star trek (Atılgan) ın logosunu çizdi belki bir gün insanoğlu bunu bulursa kafayı yesin dedi. Bana çok mantıksız geldi yine de izin verdim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost