Microsoft İçin "Zorla" Güncelleme İddiası!

Microsoft, güncelleme yapmak istemeyen kullanıcılara bile son büyük Windows 10 güncellemesini zorla yükletiyor olabilir!

  • Levent Öztürk
Microsoft İçin "Zorla" Güncelleme İddiası!

İddialara göre Microsoft, Windows güncellemelerini yüklemek istemeyenlerin bilgisayarlarına, Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesini sessiz sedasız indiriyor. Güncellemelerin sıklığını belirlemek için yarı yıllık kanalını seçen Windows 10 Pro sahipleri, Windows 10 tarafından büyük bir güncelleme yayımlandığında bu güncellemeyi anında almamak için bu seçimi yapıyor. Böylece güncelleme birkaç ay boyunca erteleniyor - veya engelleniyor - ve kullanıcıların, tüm sorunlar ve buglar çözüldükten sonra geçiş yapmaları mümkün oluyor. Kurumsal kullanıcılar için bu, bilgisayarlarının büyük bir güncelleme ardından çıkabilecek sorunlardan etkilenmemesi için tercih edilen güncelleme yöntemi olarak gözüküyor.

Çoğu kullanıcının Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi ile pek çok sorun yaşadığını belirtmesiyle beraber de, Microsoft'un bu güncellemeyi bu kadar agresif bir şekilde "sunuyor" olması, özellikle güncellemeyi istemediğini özellikle belirten kullanıcılar için büyük bir problem olabilir.

Windows ipucu sitesi AskWoody, Windows 10 1803 (Nisan 2018 Güncellemesi'nin diğer adı) sürümünün Yarıyıllık kanala kayıtlı kişilere sunulduğuna dair birkaç güvenilir kaynaklı rapor sundu. Güncellemenin Nisan ayı sonunda daha yeni yayımlanması ile beraber bu, gerçekleşmemesi gereken bir şey.

Ancak bu, Microsoft'un bir Windows 10 sürümünü insanların bilgisayarlarına istekleri dışında yüklemeye çalıştığı ilk sefer değil. 2017 Kasım'da da Windows 10 Fall Creators Güncellemesi (1709) yayımlanmasının kısa süre ardından kendisini istemeyen kişilere bile indirtilmişti. Hatta Ocak 2018'de de Microsoft, güncellemesini 365 gün boyunca güncellemeleri durduran kişiler dahil hemen herkese sunuyordu.

Her ne kadar Microsoft'un en son Windows 10 sürümünü yeni özellikleri ve güvenlik önlemleri ile mümkün olduğu kadar erken bir şekilde herkese göstermek istemesi bir miktar anlaşılabilir olsa da, insanların güncelleme tercihlerini umursamamak, firmanın tercih edebileceği en kötü yollardan biri gibi gözüküyor.

Sonuç olarak bir güncellemeyi yayımlandığı anda istemiyorsanız, bunun geçerli bir sebebi vardır. Özellikle bütün işi bilgisayarına bağlı olan kurumsal bir kullanıcı iseniz, bu sebebin oldukça önemli olduğu kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İşletim sistemi konusunda tekel olması nedeniyle istediğini yapabileceğini zannediyor microsoft. Biz kullanıcıların da artık Windows'dan başka işletim sistemleri olduğunu öğrenmemiz, kabullenmemiz gerekiyor. Windows'a oranla daha stabil ve daha güvenilirler ayrıca. Bunun için internette küçük bir arama yapmanın yeterli olacağı kanaatindeyim.

Windows 10 1511 sürümünü kullanıyorum güncellemeleri kapattım işletim sistemi hiç güncelleme yapmıyor benimde istediğim buydu zaten kafam rahat. Her ne sebeple olursa olsun kullanıcılara güncelleme dayatılmasını doğru bulmuyorum isteğe bağlı olması gerekir.

Avermedia ve SKYSTAR uydu kartlarım var.Windows 10'a Avermedia driver kurmaya çalıştığımda hep mavi ekran hatası alıyorum.SKYSTAR uydu kartı kartının kullandığımda wifi internet adapter ile çakışıyor.SKYSTAR uydu kartımı WİNDOWS 10 varsayılan olarak ayarlıyor.Bir türlü interneti de uyduyu da kullanamıyorum.Windows 10 ne zaman stabil hale gelecek belli değil.Diğer windows sürümlerinde böyle bir sıkıntı yoktu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost