Microsoft'tan yeni servis: SkyDrive

SkyDrive: Microsoft, 'SkyDrive' hizmetiyle internet üzerinde herkese 5 GB boş alan veriyor.

  • Selim Öztürk
Windows Live SkyDrive

Bu servisle 5 GB'lık boş alanı diledikleri gibi kullanabilecek olan internet kullanıcıları arkadaşları ile dosya transferi gerçekleştirebilecekler. CHIP Online, Microsoft'un bu yeni servisi 'SkyDrive'i sizler için inceledi.

Google, AOL ve RapidShare'den sonra Microsoft SkyDrive ile internet üzerinden kullanılabilen hard disk sistemini internet kullanıcılarına sundu.

Microsoft, bir süredir internet üzerinde web alanı sunacak olan SkyDrive hizmeti üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu ve kullanıcılarına mevcut web alanı sunan servislere (Rapidshare gibi) göre daha çok fonksiyona sahip olacağını dile getirmişti.

Örneğin tatil resimlerinizi ve videolarınızı olabildiğince çabuk bir şekilde arkadaşlarınızla paylaşmak istediğinizde bunu kolayca yapabileceksiniz. Seyahatteyken arkadaşlarınızla resim ve videolarınızı paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için belki elinizde bulunan e-mail servisinizi kullanacaksınız ancak o da ne, e-mail'iniz dosya boyutu fazla olan resim ve videolarınızı arkadaşlarınıza gönderemiyor. Böyle bir durumda ya bu resimlerden birkaçını gözden çıkarmak zorunda kalacaksınız ya da dosyaları arkadaşlarınıza göndermek için farklı yollar arayacaksınız.

Ancak artık telaşlanacak bir durum yok, zira Microsoft'un yeni hizmete sunduğu SkyDrive, 5 GB'lık kapasitesiyle bu konuda kullanıcıların imdadına yetişiyor. SkyDrive'den alınacak bir link ile bu linki e-mail ile arkadaşlarınıza gönderebilir, resim ve videolara arkadaşlarınızın daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hizmetin bir diğer önemli özelliği ise kullanıcıların farklı yetkilerle donatılabilmesi. Diğer bir deyişle örneğin 'Reader' yani 'Okuyucu' olan kişiler SkyDrive üzerindeki dosyalara sadece erişebilirken, buradaki dosya ve klasörler üzerinde değişiklik yapamıyor. 'Contributor' olan kişiler ise söz konusu kayıtları değiştirebilme yetkisine sahip.

Ancak bu hizmetten faydalanılabilmesi için kullanıcıların bir Windows Live ID hesabı edinmesi gerekiyor.

Hızlı ve kolay dosya paylaşımı: SkyDrive

Önemli dosyalarınızı günün 24 saati dünyanın her noktasından erişilebilir durumda olmasını ister miydiniz? Üstelik bu servis 5 GB'lık bir kullanım alanı sunsa? Microsoft SkyDrive, tüm bunları fazlasıyla kullanıcılara sunuyor.

Windows Live SkyDrive'ın kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri dosyaların güvenli bir şekilde internet üzerinde saklanılabilmesi. İster resim olsun ister video, her çeşit dosyalarınızı SkyDrive'da rahatlıkla saklayabilirsiniz. Ancak SkyDrive'ın mevcut sürümü, bir defada gönderilmek kaydıyla 50 MB'lık bir upload sınırı bulunuyor.

Microsoft'un Windows Live SkyDrive hizmeti bu ve bunun gibi pek çok farklı işlevi bir araya getirmiş gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

gmaildrive ile 6 GB alan var zaten, ama türkiyedeki internet hızlarızyla
hızlı upload ve download yapmak mümkün değil.

İyide bu servis ne zamandır vardı msn i olan herkeze geldi bilgiler.

ben 1 yıl önce kullanmaya başlamıştım bu servisi ama rapidshare'in yakınından bile geçmiyor. google veya ms rapidshare'i almalı diyeceğim ama ms programlarının rapidshare'de korsan halde durduğu göz önüne alınırsa ms tarafından karlı, son kullanıcı tarafından (korsan yazılım kullananlar) zararlı bir iş olur.

aramada google
işletim sisteminde ms
dosya paylaşımında rapid
bilgi kaynağı olarak wiki
video paylaşım youtube(google)

bu kurumları kendi içlerinde dahil kimsenin alt edebileceğini sanmıyorum. herkes kendi işine baksa ve onu nasıl daha güzel yapabileceğine uğraşsa daha iyi olur bence.

upload etmek işkence, explorer ile uygun bi plugin yapmalılar

1 senden sonra şimdi tekrar denedim upload ve download hızı belirgin derecede artmış, üstelik aylar önce yüklediğim dosyalara da hiç birşey olmamış, ms server'lerinde ms programları barındarmak da ayrı bi tatlı:)

tek dez avantajı flashget'i desteklemiyor, bir de upload ederken ne kadar yüklendiğini göstermiyor onun yerine dandik bi flash oyunu koymuşlar.

Acayip yavaş bi servis ben denedim yani ofis dökümanları için olabilir ama bi program yükleyim derseniz gününüz gidebilir

2 gblık acronis imajımı upload etsemmi :)

ne kadar hızlı ve güvenilir bilen var mı

Faydalı bir servis ben gezi vs. resimlerini paylaşırken kullanıyorum herkes istediği resmi seçip indirebiliyor.En güzel yanı da ücretsiz ve KEDİsiz olması :)

harika bir eklentisi var rapid yanında bu bakımdan halt etmiş 70 "tatil" dosyamı 50'şer mb'lık hale getirdikten sonra tek yaptığım belirlenen alana sürüklemek ve sonra yükle tuşuna basmak oldu kendi kendine yüklüyor yarın geldiğimde bitmiş olur heralde. tek dezavantaj flashget vb ile uyumlu çalışmaması diyebiliriz şimdilik. rapidshare'in hızını da beklememek lazım tabi ki.. ancak işin eğlenceli tarafı ms'İn kendi server'inde ms office "resimlerini" saklamak sanırım. ben önlem olarak dosya ismini değiştirdim siz de öyle yapın sonra kapıyı çalmasın paltolu amcalar.

COOOK UZUN SUREN BI IS PRAGRAM BAKIMINDA BAYA UZUN SURUYOR AMA NORMAL BI DOSTASI CARTI CURTU PAYLAŞMAK İÇİN OLABİLİR
,

messenger ile entegre çalışan bir sistem yapsalardı eminim cok daha ilgi görürdü.

Bu tür servisleri iyi kullanmak için upload hızının yüksek olması lazım yoksa satlerce hatta günlerce beklersiniz.

Sen de yorum yaz