Microsoft'un üç dev ismi bir arada!

Bill Gates, Steve Ballmer ve yeni CEO Nadella bir araya geldi; ortaya bu ilginç görüntüler çıktı...

  • Cem Şancı
Microsoft'un üç dev ismi bir arada!

Microsoft'tun kurucu ortaklarından Bill Gates ve Steve Ballmer'ın CEO'luklarından sonra ilk defa şirketin kurucusu olmayan bir yönetici CEO koltuğuna oturdu. Hint asıllı Satya Nadella'nın, Microsoft'u uzun zamandır demir yumrukla yöneten Steve Ballmer'ın perde arkasında döndüğü düşünülen büyük kavgalar sonrasında emekliye ayrılma kararı almasının ardından şirkete yeniden güç kazandıracağı umuluyor.

Ballmer döneminde Vista ve Windows 8 dahil olmak üzere, satışları pek iyi gitmeyen çok sayıda ürün şirketin teknolojideki liderlik pozisyonunu kaybetmesine neden olmuş, akıllı telefonlar ve tabletler konusunda yaklaşan büyük talebi göremeyen Microsoft, Windows Mobile gibi ürünlerine yeterince önem vermeyip onları kendi halinde çürümeye bıraktığı için mobil dünyada kolayca elde edebileceği tahtı Apple ve Google'a kaptırmıştı. Hatta bazılarına göre yok olmamak için çırpınan eski bir dev görünümü vermeye başlamıştı. Bunun üzerine istifa eden Ballmer da, bir iş ortağına göndermek isterken yanlışlıkla tüm Microsoft çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, CEO görevinden emekliye ayrılacağını ve medyanın çok seveceği dramatik bir öyküye sahip, sahnede iyi şov yapan, vitrinde yüzü parlayacak yeni bir CEO aramaya başlamaları gerektiğini yazmıştı.

İşte o, dramatik öyküye sahip sahne yıldızı CEO'nun Satya Nadella olduğu anlaşıldı ve Microsoft'un resmi duyurusunun hemen ardından şirketin kurucusu iki "kanka", Bill ve Steve, dramatik öyküye sahip yeni sahne yıldızı CEO Satya Nadella'yı Microsoft kampüsünün ortasında, tüm çalışanlara tanıttılar. Bir tür şov havasında geçen tanışma merasiminden medyaya yansıyan pozlarda, Microsoft çalışanlarının ellerinde renkli Nokia telefonlarla bu organizasyondan kareleri fotoğrafladıkları da dikkat çekiyordu.

Öyle görünüyor ki, Microsoft'un eski iki liderinin 80'li ve 90'lı yıllarda çok severek rol aldıkları teatral Microsoft tanıtımlarında yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz ve bundan sonra sahnedeki yıldızımız, yeni CEO Satya olacak. Ayrıca kumaş pantolondan asla vazgeçemeyen Bill ve Steve'in aksine Satya'nın neredeyse kot pantolonsuz bir tane fotoğrafı bile olmadığını hatırlatalım. Yeni nesil Microsoft'un nasıl olacağını, bu örnekten bile tahmin edebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İşinin çok zor olduğunu söyleyebilirim. Tanrı yardımcısı olsun!.. <Cleverman>

Bill Gates geri dönmeden, Windows eski günlerine dönemeyecek gibi geliyor ama umarım yanılırım. Apple ise Dünya liderliği fırsatını eliyle geri itiyor şu sıralar. Züppelik kibrini bir tarafa bırakıp fiyatlarını biraz düşürse, örneğin 2000 ? cıvarına, piyasayı ele geçirmesi olası.

8 iyi ama çevremdekiler kullanamıyor bu yüzden 7 kullanıyorum.

bunların üçünü topla dörtle çap ikiye böl sonuç, yine de bir Steve Jobs değil. tam ironik...

@06 Şub 2014 18:26 Steve Jobs'ın icat ettiği tek şey söyle bu dediğine inanırım. Tamam, Jobs'un yaptıkları tam anlamıyla sanat eserleri, ama icat ettiği BİR ŞEY YOK! Apple I-II Steve Wozniak tarafından yaratıldı. İlk Macintosh, Microsoft'la beraber kodlandı çünkü o dönemde Microsoft'un Apple'dan daha fazla yazılımcısı vardı. iPhone, iPad gibi mobil aletler ve bulut depolama temelleri Microsoft tarafından atılmaya başlanan, ancak Steve Jobs'ın bunları geliştirip büyük bir şey yapmış gibi tanıtması sayesinde popüler olan şeyler. Steve Jobs'ın iyi yaptığı şeyler pazarlama ve tasarımı çekici kılmadır. Bunun dışında Bill Gates'in önüne geçemez!

Elbetteki bir S.Jobs değiller.. Sektörün haline Steve Jobs'un ürettiği ürünlerden "önce" ve "sonra" diye bakarsanız anlarsınız. Adamlar tüm teknoloji sektörünü değiştirdiler. Bir de hala rörörö yapan var Steve Jobs diyene...

90'larda ilk NEXT piyasaya çıktığında onun yanına yaklaşabilecek bir işletim sistemi yoktu. Burda Next kullanmamış yada onun ne olduğundan habersiz bir sürü insan atıp tutmuş Jobs hakkında...

Steve jobs ile aynı ayda vefat eden biri vardı adını tam hatırlamıyorum kusura bakmayın ama adam c ve c++ kodlama sistemini buldu ama kimse onu anmadı Steve jobs ne yaptı söyleyin ilk iphone daki tek artı ele oturması 3g bile yoktu artık Steve wozniak bile android zamanı diyor bunun ms ile alakası yok ama şuan ms Windows Phone ile iyi işler yapacak gibime geliyor uzun lafın kısası JOBS filmini izleyip laf atanlar çıksın kasıyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost