Mozilla, Flash'ı "sanallaştıracak"

Mozilla, Flash'ın eklenti olarak yüklenmesine son verecek önemli projesini ilk kez duyurdu!

Mozilla, Flash'ı Firefox'a entegre edecek

Mozilla, Flash teknolojisini sanallaştırarak eklentiye duyulan gereksinimi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu bir işleve izin verecek sanal makineye "Shumway" adı verilecek. Geliştirici topluluğundan gelecek katılımın önemli rol oynayacağı Shumway, Mozilla vakfı tarafından desteklenen açık kaynak kodlu bir proje olacak.

Açık kayna kodlu yazılım deposu GitHub'da geliştirilen Shumway, "Doğal kod yardımı olmaksızın SWF dosyası için verimli bir işleyici oluşturacak bir HTML5 teknoloji deneyi" olarak tanımlanıyor. "SWF", Shockwave Flash'ın kısaltılmış hali ve Adobe Flash Player tarafından medya dosyaları için varsayılan olarak kullanılan bir dosya türü.

Flash, bugün güvenlik riskleriyle sıkça anılıyor. Dolayısıyla Mozilla, HTML5 ve JavaScript gibi standart web teknolojilerini kullanarak Flash kodunu tarayıcının kendi kodu içerisinde çalıştırmak, böylece ek bir Flash eklentisinden kurtulmak istiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

linux da google ve adobe anlaşmasına bir cevap bence bu :)

Çok gerekli ve akıllıca bir adım. Telefon ve tablet gibi birçok taşınabilir araç, flash için ciddi bir işlemci gücü istiyor. Bu dolayısıyla bu araçların pahalanmasına neden oluyor. Flash'ı desteklemeyen işletim sistemleri olduğunu ve Flash programcılarının çok yavaş haraket ettiği hatırlarsak (Steve Jobs 'un Flash isyanını hatırlayın), bu adımın çok akıllıca olduğunu söyleyebiliriz. Muhtemelen ilerde telefon ve tabletlerin ucuzlamasına bile neden olabilir. Hatta "Cloud" teknolojisi ile ilk adımı atılmış, yeni nesil, "sadece İnternet" 'e gerek duyan çok ucuz bilgisayarların atası olabilir.

javascript tek başına çok hızlı çalışıyor zaten ya. Şaşırtırsan helal sana; ama öyle gibi görünmüyor.

Güzel olay.

Flash baş belasıdır. her tarayıcıyı yavaşlatıyor ve hantallaştırıyor. Adobe bunu düzeltmeye yanaşmıyor. umarım Mozilla buna bir çözüm bulur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir