MS'den Surface cep dedikodusuna son!

Microsoft'un Nokia hakkında yaptığı son açıklamalar, aylardır bitmeyen bu söylentiye perde çekti!

MS'den Surface cep dedikodusuna son!
MS birçok firma ile iyi ilişkilere sahip

Microsoft'un Surface isimli tablet modelini piyasaya çıkarmasının hemen ardından, birçok teknoloji analizcisi, firmanın "Surface Phone" adı altında, Windows Phone 8 işletimi kullanan üst uç bir akıllı telefon üreteceğini iddia etmişti.

Microsoft ise bu iddia ortaya atıldığı günden bu yana geçen sürede konu hakkındaki söylentileri sürekli reddetmişti. Nitekim firmanın kıdemli pazarlama müdürü Casey McGee'den gelen bir açıklama ile birkez daha Microsoft markalı ceplerin önünü tıkadı. "Microsoft olarak Nokia'ya o kadar yakınız ki Lumia serisi telefonları kendi çocuğumuz gibi hissediyoruz" şeklinde yaptığı açıklama, şirketin kendi telefonunu üretmeyeceği şeklinde yorumlandı.

Diğer taraftan, Pocket-lint isimli sitenin McGee ile yaptığı röportajda; "Nokia ile yakınlığımız gerçekten çok büyük. Üretilecek yeni bir cihazın parçaları da ilk olarak bizim elimize geçiyor ve bu ürün hakkında söyleyeceklerimiz dikkate alınıyor." şeklindeki sözleriyse, durumun ciddiyetini ortaya koymaya yetti. Konuşmasının genelinde, Nokia ile aralarındaki diyalogdan çok mutlu olduklarına da değinin McGee, sadece Nokia ile değil, birçok farklı firma ile yakın olduklarını ve çoğu zaman fikirlerinin diğer firmalar tarafından kabul görmesinden dolayı işlerinden keyif aldıklarını da sözlerine ekledi.

Microsoft belki yeni bir telefon üretmeyecek ama son dönemlerde birçok firmaya büyük ölçüde maddi destek sağladı ki bunlardan birisi de yakın zamanda HTC 8X için Eylül ayında cebinden çıkardığı milyonlar oldu.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

her alanda donanım üreticilerinin desteğine sahip bir yazılım firması gereksiz yere donanım işine neden girsin ki. şu an Nokia gibi bir destekçisi varken telefon üretmesi saçma. onun yerine yazılıma yatırım yapsın donanım kısıtlamalarını kaldırsın önce. Nokia da bilir 8-10 çekirdek + 2-3gb ram + full hd ekran koymasını yeter ki yazılım kısıtlamasın...

Microsoft mobilde treni kaçırdı diyebiliriz. Yavaş politikası Windows Phone gibi heyecan verici bir işletim sisteminin önünü tıkadı. Sistemin eksikleri var ve bunlar iOS ve Android'de çözülmüş şeyler. Bildirim merkezi yok ve mevcut canlı kutuların uyarıları sağlıklı çalışmıyor ayrıca uygulamalar güncellenmiyor. En geç 2-3 ay içerisinde çok büyük bir güncelleme yayınlar tüm sorunları çözerse toparlayabilir belki. Ama Windows Phone 3 yıldır var en kolay sorunlar bile hala çözülmemiş, bu açıdan düşününce Microsoft beceremez bundan sonrada gibi geliyor. Halbuki arayüzü, animasyonları çok şık ve heyecan verici bir deneyim sunuyordu WP. Keşke ayakta kalabilseydi ama Microsoft sözde üzerine düştü fakat eline alıp neler eksik, hangi sorunları çözelim diye düşünmedi. Herşeyi tam sorunsuzmuş gibi sürekli reklam yaptı. Sanırım MS çalışanları iOS ve Android kullanıyor gerçek hayatta o yüzden Windows Phone'un büyük eksikleri neler farkedemiyorlar.

@26 Mar 2013 18:27 ios ve android tam anlamıyla sorunsuz yani :) yapmayınız duyanda 3 sistemide köküne kadar inip incelediniz sanıcak. kullanıcının gördüğü sadece arayüzlerin akıcılığı yada uygulama geliştiricilerin ürettiği marketlerden indirilen sorunsuz programcıklar. ios a sözüm yok ama android gibi bir işletim sisteminin tüm o inanılmaz arayüz ve güvenlik sorunlarına rağmen vardığı noktayı şaşkınlıkla izliyorum. tüm süreç bağımsız geliştiricilerin ürettiği ve para kazandığı programlar-reklamlar, iyi pazarlama stratejisi ve trendlerle ilgilidir. kullanıcı ürettiğiniz işletim sisteminin iyiliğinden bihaberdir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir