MS'e kızdılar, kullanıcıyı yaktılar!

Microsoft'a kızan bir grup amatör, Windows'ta buldukları açığı bakın nasıl afişe ettiler...

Microsoft'a inat yayınladılar
Detayları internette yayınladılar

Geçtiğimiz haftada, anonim bir bilgisayar güvenlik araştırmacı grubu Windows işletim sisteminin bazı versiyonlarını saldırılara karşı açıkta bırakacak bir güvenlik açığının detaylarını internette yayınladı.

Microsoft'un güvenlik açıklarıyla ilgilenen "Microsoft Security Response Center(MSRC)" 'a hitaben kendilerini "Microsoft Spurned Researcher Collective(MSRC)" olarak adlandıran grup bu açığı yalnızca Microsoft'a bildirmektense kamuoyuna duyurmalarının sebebi olarak, bir meslektaşlarına Microsoft tarafından yapılan, detayını açıklamadıkları bir haksızlık olduğunu söyledi.

Söz konusu açık nedeniyle Windows işletim sistemini kullanan bir çok kullanıcı bilgisayarlarına izinsiz girilmesine ve sistemlerinin çökertilmesine karşı korunmasız kaldı. Açığın duyurulmasından 5 gün sonra toplamda 10,000 bilgisayara saldırı düzenlendiği belirlendi.

Microsoft söz konusu açığın araştırıldığını ancak kullanıcılar için düşük derecede risk taşıdığını belirtti. Danimarkalı güvenlik açıklarıyla ilgilenen "Secunia" isimli grup ise açığın nispeten önemsiz olduğu konusunda Microsoft'u destekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

kendileri söyleyince önemli başkası söyleyince önemsiz :D

haber yer aldığı sayfa yok mu? :P

Açığın önemsizi olmaz bence.
O ufak denen açıktan kamyon geçer usta :D

evet ya genelde dikkatimi hep çekiyor hep böyle oluyor. Demek ki firmalar büyüyüp zenginledikçe yada tekel olunca artık insanları pek ciddiye almayarak kulak tıkamaya başlıyorlar. bir çok büyük şirket için bu geçerli maalesef...

mutlaka önemsizdir örtün üzerini örtün
ozon tabakası gibi açık gittikçe büyüyormu nedir anlamadım devamlı açık devamlı dert
microsoft ancak dert tasa verir zaten

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play