MS: Windows 8 çalışmaları yakında başlıyor!

Microsoft durmuyor: Windows 7'nin pabucu daha çıkmadan dama atıldı; Windows 8 ufukta göründü...

  • Halil Mollaoğlu
MS: Windows 8 çalışmaları yakında başlıyor!
Windows 8: Windows 7'nin halefi için çalışmalar başlamak üzere.

Microsoft'un Amerika ana sayfası henüz yayımlanmamış Windows 7'nin halefiyle ilgili çalışmaların yakında başlayacağını bildiriyor.

14.04.2009 tarihili iş ilanına göre Microsoft yeni bir "Lead Software Development Engineer" yani baş yazılım geliştirme mühendisi arıyor. İlan bilindik taleplerin yanında yeni geliştiricinin gelecekteki faaliyetleri hakkında da bilgi veriyor. Bunların arasında Windows 8 için kurumsal müşterilerde devrim yaratacak yenilikçi özellikler geliştirme işi de var.

Vista halefi Windows 7 yüksek bir ihtimalle 2010'un başında piyasaya sürülecek, nihai sürüm adayının (RC) çıkış tarihi ise 5 Mayıs olarak duyuruldu. RC'nin çıkmasından sonra sadece hata düzeltmeye odaklanılıp yeni fonksiyonlar eklenmeyeceği için buna paralel olarak Windows 8'in geliştirme süreci bu senenin mayıs veya haziran ayında başlayabilir.

İlgili iş ilanına buradan ulaşabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

:D Windows 7 satışlarını olumsuz yönde etkileyecek bir yanlış yaptı Microsoft bence...

Suyu çıktı artık

Windows 8'te ne göreceğiz ? Tamamen değişmiş saydamsı yeni bir arayüz 3 boyutlu kullanıcı ekranları ileri düzey programlar media player 13 internet explorer 10 directx 12 vs ve diğer tahminim görünümü fonksiyonları ve arayüzü nerdeyse tamamen değiştirilmiş bir media center çekirdeği ise windows 7 nin üzerine kurulacak 7'den 8'e yükseltme çok kolay olacak sanallaştırmayı artık ensenizde hissedeceksiniz 32bit in ölmesini an ve an izleyeceksiniz bunlar benim tahminlerim eksik ve yanlış olabilir kişisel düşlüncelerim

biri çıkmadan birisi geliyo yawwww. hızlarına yetişmek çor.

microsofta güvenirim ama bu sefer hakketen olmadı. biraz bocaladı gibi

wayyy wayy wayy bu nedir baba ya microsoft çoştu :)) kendi rekorunu kırıcak

şu an win7 build 7000 üzerinden yazıyorum ,sistem hala çok stabil ,bence 7 de XP gibi tutar .

Dereyi görmeden paçayı sıvama yeğenim

XP'ciler bu seferde windows 8i beklemesin :)

microsoft'taki windows bölümünün işi bu zaten; sürekli windows'u geliştirmek. sonuçta para onun için ödeniyor, yatsınlar diye değil.

Anlaşılan adamlar karar vermiş kasıp servis paketi çıkarana kadar gider işletim sistemi çıkarırız böylesi daha iyi diye. Servis paketi bedava işletim sistemi paralı. Yani ardarda olunca insanın aklına başka bir şeyde gelmiyor.

ilanda windows server 2008 yaziyor, yani cok büyük ihtimalle son kullaniciyi ilgilendirecek bir sey degil

yine haber olsun diye, ilanda windows 8 diye bisey bile gecmiyor
WINDOWS 2008 SERVER

CHIP Online Notu:
İlanda DFSR'dan bahsederken Windows Server 2008'deki kullanımına değinilmiş. Eğer bir altındaki paragrafı inceleyecek olursanız Windows 8'den bahsedilen bölümü de görebilirsiniz.

bence bu tamamen düzmece bir olay. windows 8 de hazır ama rafta duruyor:) ne zaman ekonomik sıkıntıya girecek olsa bir yedeğini bulunduruyor windows. bakalım windows 8 de hangi görsellerle xp yi değiştirmiş demekden başka bişey düşünemiyorum.

windows 7 satınalmayalım ozaman xp vista windows 7 rc olmadı windows7 korsan larda patlama yapar bu haber herseferinde 200 300 dolar paramı vecez kiriz var kiriz.

İlk yorumun sahibi haklı görünüyor. Umarım gerçekliği yoktur yada Win 7'yi ihmal etmezler.

Cılkını çıkardılar iyice daha fazla para kazanacağız diye.Bir kural, düzenleme getirmeleri lazım ve bir rakip lazım.

Microsoft Vistayı geç çıkarmakla yaptığı hatayı anlamış. XP ile vista arasını o kadar uzun tutunca donanim gereksinimleri birden çok göze batmıştı (halbuki ikisi arasına başka bir işletim sistemi koysaydı geçiş o kadar göze batmayacaktı) şimdi geçişler daha yumuşak olacak bence çok doğru bir karar ;)

Yo ne yanlışı adamların huyu bu vista çıkarkende win 7 geliyo deniyodu. Gelde win 7 i orjinal kullan şimdi :D

Yahu böyle yenilerle uğraşacaklarına ellerindekileri mükemmelleştirseler ya.

bu gidişler sürümler arası çok fark olacak.insanlar windowsu seçmelerinin nedeni herkez tarafından populer olması ve uyum saglaya bilmsi.yeni bir sürümde bu uyumu sağlayabilmek için alınıyor.ancak bu kadar da farklılık olursa,diğer işletim sistemleri uyum açısından daha elverişli gözüküyor.bence ms hata yapıyor.bir kaç windows satayım derken elden de olacak

need for speed serisine döndü bu iş windows 2000 need for speed underground 2,windows xp need for speed most wanted,windows vista need for speed pro street,windows 7 need for speed undercover,windows 8 need for speed shift(2009 eylül de çıkacak yeni oyun bu arada carbon u saymadım kusura bakmayın) Electronic Arts la aynı strateji(:

Ubuntu kullanıyorum. 6 ayda bir yepyeni bir işletim sistemi çıkıyor. Piyasadaki en güncel kernel, masaüstü uygulamaları içinde geliyor. Fiyatı ne kadar olur ,acaba benim sistemde çalışır mı diye düşünmüyorum. Çok özel işleriniz hariç bence windows u ikinci plana atıp genel kullanıcının çoğunlukla kullandığı internet, film ,müzik, anlık ileti programları için Ubuntu veya istediğiniz diğer dağıtımı kullanın. Yanında gelen Linux ekstralarını saymaya gerek yok sanırım. Sınırsız özelleştirme ve görsellik.

Ayrıca yeni kararlı sürüme 1 gün kaldı. :) Herkesi bu heyecanı yaşamaya davet ediyorum.

herzamanki gibi microsoft kendinden bahsettirmeyi başarıyor w7 4 gözle beklenirken 8 in dedikoduları çıkmaya başladı bile bunlar bu gidişde w7 piyasaya girer girmez 8 e çekerler bütün dikkatleri gene ne olduğunu anlamadan işletim sistemi komasına sokucaz pcleri hele bi durun ya w7 çıksın neymiş neyin nesiymiş görelim sorunları düzeltilsin kullandığımız üründen haz alalım hele değilmii :)

microsoft kendini kapatip yenisini cikarsin

''microsoft kendini kapatip yenisini cikarsin ''
------------------------------------------------

:)))))))

xp le vista arasında bukadar süre nasıl sabretti bunlar.

Bu nedir yaw. Böyle kazık görmedim.

keşke windows 8 yerine başka bir işim koysalar ya da vista ek olarak getirseler

Microsoft 'a kendilerine bir Restart çekmelerini ve ondan sonra çalışmalarını öneriyorum. Bune ya ! Hemen aceleci davranıp önceki sürümlerdeki açık ve olumsuz özellikleri çözemeyip yeni bir sürüm çıkartıyolar. Çok zaman sürsün ama değsin !

windows 8 isimi basit olmuş

işletim sistemi temeli vista dan ve windows 7 den farklı olmalı..

windows 8 olmamış astalavista olsun :))

Çoğunuz Windows 8 ismini eleştirmişiniz ama ismi Windows 8olmaz büyük bir çoğunlukla, serisinin yani kaçıncı windows olduğunu belirtmek için şimdilik Windows 8 diyorlardır, bence adı değişecektir.

ya hele bi durun daha win 7'yi görmedik siz 8 diyorsunuz

windows 8 kod adı arkadaşlar zaten 3 ay sonra kod adı değişir.Değişe değişe gider bugüne kadar sadece windows 7 kod adıyla çıkıyor.İlk önce blackcomb sonra vienna en sonda 7 kod adı getirildi ve öyle kaldı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play