NASA yıldızlarda gülen yüz buldu

NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu, gülen yüz şeklinde bir yıldız oluşumu buldu!

  • Levent Öztürk
Hubble teleskopu gülen yüz buldu...

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu, kozmik bir yarasa gölgesinden bir kafatası ve çapraz kemikler nebulasına kadar pek çok farklı şey keşfetti. Bu yüzden de keşfedilen tüm ürkütücü görüntüler arasında dostça bir yüz görmenin güzel olduğu söylenebilir.

NASA'nın sitesinde Cuma günü yayınlanan bu görüntü, gülen bir yüze benzeyen bir gökada oluşumu gösteriyor. Biraz dikkat edildiğinde, bir ışık yayının üstünde iki sarı küre görülebiliyor.

NASA'nın söylediğine göre "Aşağıdaki, yay şeklindeki gökada, yerçekimi ile mercek altına alınmış bir gökadanın karakteristik şekline sahip - ışığı, bize doğru gelen büyük bir nesnenin yanından geçerken şekil bozukluğuna uğramış ve esnemiş olarak görülmemektedir".

Gülen yüz, galaksi kümesi SDSS J0952 + 3434'te yer alıyor ve Hubble Uzay Teleskobu'nun Geniş Alan Kamerası 3 (WFC3) ile görüntülendi.

Bu görüntü, yeni yıldızların nasıl doğduğunu daha iyi anlamak için düzenlenen Hubble görevinin bir parçası olarak yakalandı. Yüksek güçlü WFC3 kamera, NASA bilim adamlarının yıldız oluşumlarını daha iyi inceleyebilmeleri için bu oluşumların yer aldıkları bölgeleri bulabilecekleri muazzam bir çözünürlüğe sahip...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play