Nintendo NX: Devam değil; tamamen yeni!

Oyun devi, beklenen bombasının bir devam değil, yeni bir başlangıç olacağını söylüyor!

Nintendo NX: Devam değil; tamamen yeni!

Son yıllarda gelirlerini arttırma ve kendi konsol ve oyunlarına dair bir atılım yapma mücadelesi veren Nintendo'nun bu doğrultuda rahat günler geçirdiğini söylemek zor. Firma birçok alanda zorluklar yaşasa da, büyük ölçüde mobil uygulamalar üzerinde temellenen yeni bir yönetim planıyla hedeflerine ulaşabileceğini düşünüyor.

Wii konsolunun yarattığı büyük yankıların ardından stratejik açıdan yeterince doğru adımlar atmayı başaramayan Nintendo'nun Wii U modeli yeterince başarılı olamamış ve 3DS de yine beklenen ilgiyi görmemişti. Bu başarısızlıkların ardından firma oyunseverlerin ilgisini yeterince çekeceğini düşündüğü bazı yeni adımlar atmaya karar verdi.

Nintendo'nun bu doğrultuda mobil oyunlara bir öncelik vereceği belirtiliyor. Daha önce DeNa'yla işbirliği yapmaya başlayan ve sosyal etkileşimler üzerinde temellenen bir oyun olan Miitomo'nun duyurusunu yapan firma, Mario ve Link gibi ünlü karakterlerin de yer aldığı yeni oyunlarını bu yıl bitmeden tanıtmaya hazırlanıyor.

Yakın bir gelecekte piyasaya sürmeyi amaçladığı yeni NX konsoluna da büyük önem veren firma, bu cihazın yeni bir trend başlatacağını umuyor. Nintendo'nun yeni başkanı Tatsumi Kimishima da konuyla ilgili yaptığı açıklamada NX'in Wii U'nun bir devamı değil, "tamamen yeni bir fikre dayanan bir cihaz" olacağını belirtti.

Yeni konsolun Mart ayında görücüye çıkarılması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Nintendo nun balonu Microsoft Kinect i çıkarınca çabuk söndü. Donanım olarak güçsüz, üzerine bir de hareket algılama konusunda beceriksizlik eklenince Nintendo yarışta erken havlu attı. Kim ne derse desin, donanım olarak PS3 - yazılım olarak da XBox One ın eline kimse su dökemez. Kinect in üzerine yakında HoloLens gelecek, ballı ekmek kadayıfı üzerine kaymak olacak adeta.

@25 Ocak 2016 11:21 Aynen erken havlu attı Wii ikisinden de fazla 100 milyon+ satarak.

androide geçseydi zamanında coşardı şimdiye

daha apple bu alanda çok yeni, apple tv ile girdi. apple gelince ne sony kalır ne microsoft. apple yaparsa tam yapar. hemen şimdi dandroid fanları da gelir alta, onlara 231313142141243 ramlı 550k ekranlı telefonları ile hayırlı işler diliyorum. appledan gerisi tam bir boşluk.

@25 Ocak 2016 16:17 Apple tv de blu ray okuyucusu bile yok. Apple tv yi televizyonu akıllandıran cihaz olarak görüyorum ve işe yaramaz artık çoğu televizyon smart tv. Apple tv yi oyjn konsolu olarak gören insan 2010 ve gerisinde yaşıyor heralde. O dandik cihaz ancak guithar hero oynarsın. Apple tv de gta 5 var mı assasins creed serisi var mı? Hiç birşey yok. Gmeloft oyunlarıyla idare edersin artık.

@25 Ocak 2016 16:17 Sen ne diyorsun hocam :D Apple Apple TV'yi oyun konsolu olarak çıkarmadı ki.

sen oyun a destek vermedğin süreece istediğin konsolu çıkar.

3ds nasıl beklenen ilgiyi görmedi. Daha kaç tane satsin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost