Nokia'yı alma demişler ama dinletememişler!

Microsoft Nokia'yı satın alırken, Bill Gates'in bu işe "hayır" dediği ortaya çıktı. Ama sonra...

  • Cem Şancı
Nokia'yı alma demişler ama dinletememişler!

Ballmer'ın emekliye ayrıldıktan sonra bulduğu her fırsatta anılarını anlatma heyecanı tam gaz devam ediyor.

Teknoloji dünyasının lider şirketlerinden Microsoft'u 14 sene yöneten Steve Ballmer'ın, şirketi Apple gibi bir donanım üreticisine dönüştürmek istediği ve bu amaçla, iyi ilişkiler içinde oldukları Nokia'yı satın almayı kafasına koyduğunda Bill Gates, Satya Nadella ve Tony Bates'in buna karşı çıktıkları anlaşıldı. Fakat Microsoft'un en önemli isimleri olan bu iş arkadaşlarının muhalefetine kulak asmayan Ballmer'ın operasyona devam ederek Nokia'yı satın aldığı ortaya çıktı.

Ballmer'ın aslında sadece Nokia Mobile'ı değil, tüm Nokia'yı satın almayı planladığı da açığa çıkmış durumda. Ancak yönetim kurulundan sadece Nokia Mobile'ı satın almak için izin koparabilen Ballmer'ın, donanım şirketi olma yolunda Nokia Mobile ile yetinmek zorunda kaldığı anlaşılıyor. Nokia'nın teknoloji üreten ve önemli lisanslara sahip asıl şirketi ise hala bağımsız olarak çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca bu hafta Microsoft'tan istifa ettiğini açıklayan, Skype'ın başkanı Tony Bates'in de Nokia satın almasına sert muhalefet yaptığı ve yönetim kurulunda gerginlik yaşandığı da ortaya çıktı. Bu gerginliğin de aynı zamanda CEO görevini bekleyen Bates'in istifasında önemli rol oynadığı anlaşılıyor.

Kısacası, Ballmer emekli olmadan önce Microsoft'ta tam bir kasırga estirmiş. Yine de ne yaptıysa başarılı olamayıp CEO koltuğunu bırakmak zorunda kaldığını artık görebiliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bence Ballmer'in Win7'den sonraki en büyük icraati Bill reyiz belki de zaten Nokia CEO su bizden diye para saçmak istememiştir

Biz ne demiştik Windows Phone hile ve kandırmaca Microsoft'un ajanı demedikmi Elop için ee bunlar neyin kafasında hala ? Biz MeeGo sisteminin o mükemmel sistemin gelişmesini istedik Apple veya Samsung Nokia ile baş edemezdi geri zekalı Amerikan yöneticiler [$-$] Microsoft'u seçti Marko Ahtisaari ise MeeGo taraftarıydı. Bunları Görüp önlem alındı Jolla MeeGo daha doğrusu Nokia'nın devamı http://www.jolla.com Hangi üreticinin böyle içeriğe sahip bir web sitesi var ? adamlar farklı yaklaşıyor Android Linux olarak lanse edildi ancak Dalvikten linux olması imkansız. Halen N9'un MeeGo'su (6 ayda geliştirildi) kullanıcı tabanlı olarak Android veya İOS'tan daha gelişmiş neden diyeceksiniz çünkü Iphone'da bir zil sesi yapmak için bile bir uygulama indirmeniz gerekiyor.App store'ların büyük olması markanın basitliğindendir. Açık kaynak bir sistem her zaman diğerlerinden üstündür.

@07 Mar 2014 14:03 " Açık kaynak bir sistem her zaman diğerlerinden üstündür. " O zaman Symbian bu piyasanın kralıdır. İncelerseniz en az sistem kaynağı kullanan cep telefonu o.s'i o dur.

bu microsoft kendini hala Apple gibi yaratıcı bir bilişim deviyle aynı kefeye koyuyor ya güler misin sabaha mı bırakırsın dedirten cinsten :)

gebersin kel kafalı. Nokia'ya sızıp efsane şirketi öldürdüler. Casus emperyalistler.

@07 Mar 2014 16:46 Hay babana rahmet... Aynen katılıyorum. İçine etti koca şirketin.

Bazi firmalar batmalı ki, diğer firmalar hayat bulsun... Böyle hatalı karar olacak ki, microsoft da tarihteki yerini alsın...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost