Opera şimdi de IE8'e çattı

Opera'nın Internet Explorer şikayetleri bitmek bilmiyor: Şimdi de hedef tahtasında IE 8 var...

  • Halil Mollaoğlu
Opera: IE 8 web standartlarını baltalıyor
Internet Explorer 8: Güncel web standartlarına verilen eksik destek.

Yüksek bir ihtimalle bu hafta Microsoft, Internet Explorer 8'in nihai sürümünü yayımlayacak. Opera CEO'su Jon von Tetzchner web tarayıcısının yeni sürümünü çetin bir şekilde eleştirdi.

Internet Explorer 8, geçerli web standartlarına uyan ilk Microsoft tarayıcısı. Şu ana kadarki IE sürümleri W3C federasyonunun HTML ve CSS ilkelerinin bazılarını tamamen görmezden geldi, bazılarını öngörülenden daha farklı yorumladı veya tamamen keyfi, yeni biçimlendirme seçenekleri çıkardı. Von Tetzchner Microsoft'un Internet Explorer ile doğru bir yola adım attığını kabul ediyor, fakat yine de firmanın yöntemini "üstünkörü" olmasıyla eleştiriyor.

Opera şefinin sıkıntısının temeli yeni Internet Explorer'ın sunduğu geri uyumluluk modu. Zira IE 8 resmi biçimlendirme seçeneklerine uymayan web sitelerini IE 6 ve 7 motoruyla düzgün bir şekilde göstermeye devam ediyor. Opera şefi webmaster'ların eski sitelerini yeni tarayıcı için optimize etmek zorunda kalmadıklarını ve eski IE sürümlerinin "yanlış" HTML ve CSS ilkelerinin dünya çapında yaygın kalacağını düşünüyor.

Download: Internet Explorer 8 RC1

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

sadece saçmalıyor aartık opera sadece saçmalıyor onlara bu saçmalama yolunda başarısızlıklar diliyorum

"Opera şefi webmaster'ların eski sitelerini yeni tarayıcı için optimize etmek zorunda kalmadıklarını ve eski IE sürümlerinin "yanlış" HTML ve CSS ilkelerinin dünya çapında yaygın kalacağını düşünüyor."

bu sözü doğru. hazıra alışıyorum ne tasarlayacağım yaw bir daha diye düşünen çok.

ama opera kaşınmaya başladı. windows onun malıymış gibi hareket ediyor.

daha ne istiyor çözemedim.

Firefox bile geri çekildi. dava açınca büyük olduğunun kanıtımı ne.

zamanında parayla satarken iyiydi. şimdi beleş program veriyorum benimde sözüm olsun diyemi düşünüyor acaba.

kesin...

Opera nın Bu Kadar İnternet Explorer Üzerine Yoğunlaşmasının Altında Yatan Nedenleri Çok Aramaya Aslında Gerek Yok.

Pazar Payında Rekabette Henüz Bir Cetvel ve Çita Düzeyine Sahip Olduğu Söylenmez.M- Fire Fox un Kullanıcı Grubu Genellikle Tıpkı Bir Abone Gibidir.. O Grup Kullanıcısının Tercihlerine Girmeyeceğini Bildiği İçin , Tüm Browser Piyasasında Pazar Payının Hemen Hemen 3 / 4 Kullanıcısına Hükmeden Tarayıcı Üzerinden Bir Şeyler Kazanmak İsteniyor Olduğuda Ap Açıktır..

Bakalım , Bunca Mahkeme ve Kararlar vs. lerden Sonra , Heleki Windows 7 den Sonra Bu Durum Ne Kadar Değişecek...

Sevgiler Arkadaşlar...
Hakan.

Ortada abartılmış bir haber ve ona "üstünkörü" yorumlar yazan kişiler var. Ceo nun söyledikleri tamamen doğru. Yalan diyen gitsin ie8 öncesi tarayıcları acid testlerine soksun.(Gerçi ie8 acid3 üde geçemiyordur hala eminim) Adam yalan mı demiş doğru mu görün. IE tekelleri bir yerde son bulmalıydı ve artık yola gelmeye başladı. Geriye ActiveX ve windows media player ı zorunlu kılan uygulamalar kaldı. Umarım o da bir an önce hallolur. Her platformda, her tarayıcı ile özgürce internette gezinebiliriz.

Sırf bu ie tekeli yüzünden Linux gibi ms tarafından görmezden gelinen platformlarda zibille sorun yaşıyoruz. Hiç kimse ms kullanmaya mecbur değildir. Linux kullanıcılarının da hakkıdır her türlü siteye girmek. Adamlar işi gücü bırakıp ms saçmalalıklarına çözüm üretmek için kafa patlatıyorlar. Ne sitelerde mecburi kullanılan uygulamalar için SDK yayımlıyor ne de başka formatların yaşamasına izin veriyor. Ms ürünlerini iyi ki kullanmıyorum. Böyle firmalara kucak açanları da anlamış değilim.
Opera sonuna kadar arkandayım. Yıllardır sana duyduğum sevgi bir kat daha arttı.

Opera nasıl gündeme gelecegini ögrenmis.

Opera kullanıyorum ve kullanmaya devam da edeceğim ama bu tavırları kabak tadı verdi artık

komik bu adama acımaya başladım...

Opera haklı, IE nin web standartlarına uymayan siteleri hala çalıştırabiliyor olmasıyla, Opera ve Firefox kullanıcıları bu tür sitelere girmek için hala IE ye muhtaç demektir. Ben Opera kullanıyorsam her siteye girebilmeliyim. Ama yook.. illa IE kullanacan.

Ya rakadşalar ben anlamıyorum opera ve firefox l-kullananları abi Microsoft paralı diye mi herkes özgür yazılım kullanıyor ya bu kadarda olmaz ya Microsoft kadar iyi yapabileni gösterin kellemi ortaya kayarım yok abiler Microsoft en iyisini yapıyor Hele İE 8 Tama olarak çıksın görürsünüz yazılımı.;)

Arkadaşıma katılıyorum. Operayı uzun zamandır kullanıyorum. Gerçi PC mde Mozilla, IE7, Chrome'da yüklü ancak en çok kullandığım Opera. Bir Browser olarak bişey söylemeye gerek yok ama hakikaten son zamanlarda yaptıkları şeyler antipatik bir etki yaratıyor. Gerçektende KABAK tadı vermeye başladı.

Internet explorer 7 ı ye gectıgımde aman allahım demıstım. Xp uzerınde dedıklerı gıbı hıcte verımlı degıl dıyorlardı dogruymus. Sonra bi tarayıcı arama derdine girdim. Yıllardır xplorer kullandıgım ıcın alısabılırmıyım derken operayı kurdum ve bu kadar yıldır neden gecmedıgıme yanıyorum. Gercekten cok hızlı ve kullandıgım sıtelerın %90 ını sorunsuz calıstırıyor. Ama bazı sıtelerde ufak tefek sorunlaroluyor. Aynı siteye mecburen explorer 7 ıle gırmek zorunda kalıyorum.

Bir sorun da su arkadaslar bılmıyorum sızde de oluyor mu. Bir sure sonra xplorer 7 de sısme oluyor ve bır bakıyorum kı sıstem kaynafını oldukca tuketır hale gelıyor. Sonra mevcut acık olan 2*3 sayfanın hepsını kapatıyorum tekrar acıyorum. Duzelıyor bu sızde de oluyor mu ?

Ahhh bu explorer 7 xp de hıc verımlı degıl format atım 6 yı kurup bırakıcam :S

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play