Operatörlere SMS yasağı!

BTK, telefon operatörlerinin abonelerine gönderdiği reklam SMS'lerine "dur" dedi!

Operatörlere SMS yasağı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), telefon operatörlerinin abonelerine gönderdiği tanıtım veya reklam içerikli SMS'leri, izin almadan gönderemeyeceğini karara bağladı. "Pazarlama ve tanıtım gibi amaçlarla haberleşme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar"başlıklı kurul kararına göre; operatörler, mal ya da hizmetlerle ilgili pazarlama ve tanıtım amaçlı mesajları ancak izin almak suretiyle yapılabilecek.

Operatörler, abonelerine, tanıtım amaçlı SMS isteyip istemediklerine dair ücretsiz seçim hakkı tanıyacak. Ret talepleri, üç iş günü içinde hemen işleme koyulacak.

Eğer işletmeciler BTK'nın yeni kurallarına uymazsa, 15/2/2014 tarihli ve 28914 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İdari Yaptırımlar Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu mesajlarla ilgili yasaları çıkaran hükümetin bir üyesinin yasağı kendisinin delmesine benzemesin :) Hangi üye olduğunu hatırlamayanların bir kısmı bununla hatırlayabilir : Lokelin önündeki fışkiyeyi kim kırdı ?

Bu yasaklar külliyen yalan. Güya 1 Mayıs'tan itibaren reklam içerikli SMS ler son bulacaktı ama halen çatır çatır hiç tanımadığım etmediğim hiç bir alakamın olmadığı şirketlerden reklam SMS leri yağmur gibi geliyor. Şikayet edin diyorlar ama hangi birini şikayet edeceksin ki?

@07 Ağustos 2015 21:56 operatörlerin hepsinin internet siteleri var aç gir. telefon numaran ile reklam tanıtım mesajları gelmesin diyerek kapat ayrıca internet sitelerine üye olurken gösteriyor reklam ve bilgilendirmeleri cep telefonuma gönder diyor yada üye olurken sormuyorsa mutlaka üyelik bilgilerinin yer aldığı sayfada mutlaka var kapatmak için. hiç kimseye doğmadan önce bilgiler kafasına yazılmıyor aç bak öğren biraz araştır.

Hele şükür. Yav, çalışan devlet kurumlarını görünce dünya daha bir güzel oluyor... 1 Mayıstan sonra yok denecek kadar az gelmeyt başlamıştı. İnşallah abuk subuk reklamların kökü tamamen kazınır. Gele gele pizza reklamları kaldı, O da biter yakında...

Anlamadığım şey yasağa rağmen hala reklam sms leri gelmeye devam ediyor sürekli farklı numara ve firmalardan birde diyorlar yok şu kadar cezası var bu kadar yaptırımı var ama daha hiçbir yerde bu sms leri şikayet edebileceğimiz bir numara yada internet sitesi ismi göremedim yasak var ama uygulayan yok şikayet edin diyorlar ama nereye şikayet edeceğimizi bildirmiyorlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir