PC bellekleri artık önemsiz mi?

PC belleklerinin hızları aldı başını gidiyor. Peki bu hızlar gerçekten çok mu önemli?

  • Zeynel A. Öztürk
PC bellekleri artık önemsiz mi?

Bugün, 8GB'lık bellekleri oldukça uygun bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Bugünkü varsayılan bellek frekansı olan 1.333MHz, en son işlemcileri bile rahatlıkla besleyebiliyor. Dolayısıyla belleklerin hızları eskiden olduğu kadar önemli değiller.

Intel'in yeni uç nokta X79 platformu ve dört kanallı mimarisi için bu frekans gereğinden fazla. Bunun yanında veriyolu hızını artırmak, önceden belleği etkiliyordu. İşlemci saat hızını çarpan yoluyla artırmak ise böyle bir etki yapmıyor. Dolayısıyla yüksek saat hızlarına çıkabilmek için artık hızlı bir belleğe ihtiyacınız yok.

Isı dağıtıcılara, yüksek frekanslara ve inanılmaz gecikme sürelerine sahip bellekler de artık eskisi kadar hayati değil. Hız testlerinde bir fark görmeniz olası, ancak sistem performansında bu farkı hissetmeniz pek mümkün değil.

Tüm bunlar, üst seviye bellek üreticileri için yolun sonunun göründüğü anlamına gelebilir. Ancak yine de bir ümit var, zira çip üzerinde sistem (SoC) yapısı giderek yaygınlaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

guzel de ekran kartını da grafıklerı falan etkılıyor ayrıca zıp gıbı bırysey acarken ram ın hızı degısıtırıyor belkı ıslemcıde pek sorun olmaz ama programlarda mhz degıstıtrır endüstirimeslek /bilişim bölümü..

guzel de ekran kartını da grafıklerı falan etkılıyor ayrıca zıp gıbı bırysey acarken ram ın hızı degısıtırıyor belkı ıslemcıde pek sorun olmaz ama programlarda mhz degıstıtrır endüstirimeslek /bilişim bölümü..

ddr5 bellekler gelsin artık

Ben iyi hatirliyorum sene 1996 o zamanlar RAM'ler altin degerin deydi:EDO ram almistim 2x32=64MB'lik. Ödedigim para 400 dolardi.

"Ben iyi hatirliyorum sene 1996 o zamanlar RAM'ler altin degerin deydi:EDO ram almistim 2x32=64MB'lik. Ödedigim para 400 dolardi."

O zaman için çok almışsın zaten, beni 16MB idare ediyordu :D

"guzel de ekran kartını da grafıklerı falan etkılıyor ayrıca zıp gıbı bırysey acarken ram ın hızı degısıtırıyor belkı ıslemcıde pek sorun olmaz ama programlarda mhz degıstıtrır endüstirimeslek /bilişim bölümü.."

iyi öğrenememişsin. ekran kartının hızını etkileyen ekran kartının belleğidir. zip gibi bir şey açarken ise hdd nin hızlandırılması gerekir, zira darboğaz yapan yer orasıdır.

DDR4 çıksın önce ;D frkans değeri çok öenmlidir..nokta

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play