Çok konuşulan akıllı saat Pebble testte!

Bir Kickstarter kampanyası ile başlayan macera, sonunda test merkezimize kadar ulaştı. İşte Pebble!

Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz yönleri, kararımız

Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz yönleri, kararımız

Pebble, kolunuzda taşıyacağınız yeni bir telefon olma iddiasında değil, zaten amacı da bu değil. Bizce Pebble'ı akıllı yapan bu. Uyarılarınızı göstermekte başarılı olan Pebble, kişiselleştirmeye oldukça açık bir cihaz. Sadece saat türlerini ve yeni uygulamaları denerken saatlerinizi harcayacağınızı söyleyebiliriz.

Bulduğunuz uygulamaların bazıları, size akıllı saatlerin neden son zamanlarda önem kazandığını da ispat edecek.

Peki Pebble'ın beğenmediğimiz yönleri hangileriydi? Öncelikle saatin tasarımı herkese uygun değil, özellikle de ince bileklilere. Yine de çoğu akıllı saatten daha rahat. Saatin sadece kendi şarj cihazıyla şarj olabilmesi, yanınızda ekstra bir kablo taşımanız gerektiği anlamına geliyor ve bu sıkıcı bir durum. Bu iki sorunun da bir sonraki sürümde düzeleceğini umuyoruz.

Son olarak tasarımının Sony Smartwatch 2'nin gerisinde kaldığını düşünüyoruz. Ekranın renksiz olması başta büyük bir eksik gibi görünmeyebilir, ancak akıllı saatler yaygınlaştıkça beklentiler artacaktır.

Sonuç olarak Pebble, şu anki birçok akıllı saati geride bırakmaya başarıyor. Çünkü bir akıllı saatin sahip olması gereken basitlik, erişebilirlik gibi özelliklere sahip. Onunla konuşmanız ve fotoğraf çekmeniz mümkün değil, ancak bunlara zaten ihtiyacınız yok. Akıllı saatin amacı, size kendisiyle uğraştıracak yeni bir ekran daha sunmak değil, hayatınızı biraz olsun kolaylaştırmak. Bu yüzden özellikle kalabalık bir otobüste eve dönerken, otomobil kullanırken, telefonumuzu evde diğer odada şarjda bıraktığımızda Pebble'ı oldukça faydalı bulduk. Saatin bazı yönleri ilkel kalmış olabilir, ancak yapılacak geliştirmeler onu uzun dönemde daha da iyi hale getirecek.


Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

türkçe dil desteği var mı? yoksa değmez zira artık ülkemizin diline yabancıların önem verme zorunluluğu bulunuyor.

Türkçe yok galiba yada yine fake inceleme yapıyorsunuz

vizelerde kopya çekmemize yardımcı olabilecekse alırız tabi

Yurtdışı fiyatı SADECE 150 dolarmış. Parayı bedavaya veriyorlar galiba size. Altı üstü saat. Yeterince de tipsiz.

@20 Ara 2013 18:17 Adamlar beş sayfa yazı döşemiş altı üstü saat diyor arkadaş.

""Ancak Pebble üzerinden telefon görüşmesi yapmanız mümkün değil. Bu bize bir eksiden çok artı gibi göründü, çünkü koluna doğru konuşmak çoğu kullanıcının yapmak istemeyeceği bir şey. Dışarıda Bluetooth kulaklığıyla konuşurken yürüyenler bile seneler sonra hala çoğumuza garip görünüyor - bizce saate konuşmanın da bundan pek farkı yok."" Yoo. Niye garip olsun ki. Belki ben Michael Knight gibi kol saati ile konuşmak istiyorum :)

Buraya göre Türkçe karakter desteği gelmiş son güncellemede; http:// pebblebits . com

Ilk ciktigindan beri kullaniyorum, cok faydali bir saat. Alti adet daha klasik saatim var artik hicbirini takmiyorum. Zipkinla dalis yaparken 10 mt ye kadar daldim su gecirmiyor. Mailler, smsler, bildirimler, telefon cagrilarini saatimde titresimle birlikte gorup okuyabilitorum, sarjida 1 hafta gidiyor. Ekran elektronik murekkep oldugu icin guneste bile surekli gorunur durumda. Gece icin isigida var. saatin turkce karakter destegi yok. Ama turk bir yazilimcinin gelistirdigi ucretsiz saat arayuzu saati rakam yerine yazi seklindede kullanabiliyorsunuz(ornek: onalti oniki). Gayet basit ve sade tasarim.

13 40 mı 14 30 mu :)))

bu saatler de kim pil ile ilgili yeni bir sey getirirse o kazanir, hareket mi ,gunes enerjisimi bilmem ama kullaniciya usb kablosu gezdirmeyen kazanir

Kıyaslarken dünya piyasasında en çok satan akıllı saat olduğunu, suya dayanıklı ilk akıllı saat olduğunu, şarj süresinin muadillerine göre 5 kat daha uzun süre dayandığını, hem apple hemde android cihazlara uyumlu olduğunu neden detaylı yazmadan geçiştirdiniz acaba? Başka firmalar aman bundan bahsetme demiş olabilir mi?

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir