Philips'in e-kağıdı gerçek kağıdı bitirir mi?

Kağıt çok uzun süredir hayatımızda ama sona yaklaşıyor olabilir mi? Philips'e göre; evet!

  • Ümit Öncel
Philips'in e-kağıdı gerçek kağıdı bitirebilir mi?
Elektronik kağıdın yaygın kullanımına az kaldı...

Teknoloji konusunda çalışmalar sürdüren bilim adamları sürekli hayatımızı kolaylaştıracak yenilikler üretmek için uğraşıyorlar. Philips de yeniliklere verdiği önem ile tanınan firmalardan biri. Firmanın son duyurduğu yeniliği ise bir e-kağıt projesi. Aslında Philips'in bu konuda 2007'den yılından beri çalıştığı biliniyor ama iki yıl sonunda önemli aşamalar kaydedilmiş durumda.

Firmanın son geliştirdiği elektronik kağıt, daha önce pek denenmemiş bir teknik kullanıyor. Şimdiye kadar gördüğümüz e-kağıt çalışmaları LCD ekranlar üzerinde, piksellerden ıoluşmuş görüntüler sunuyordu. Philips ise bunun yerine elektroforez kullanarak bir e-mürekkep uygulaması deniyor. Bu teknik ile renkler dijital ortamda tercih edilen RGB yerine, matbaalarda kullanılan CMYK mantığı ile oluşturuluyor. Voltaj ile renkler iki farklı tabaka üzerinde oluşturulup üst üste bindiriliyor ve renkli görüntü oluşturuluyor.

Philips bu çalışmanın halen geliştirilmekte olduğunu ve kullanıma geçmesi için henüz önümüzde bir kaç yıl olduğunu duyurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

keşke geçilse de bilinçsiz ağaç kesimi ve gereksiz kağıt tüketimi engellense.daha temiz bir dünyada yaşamış oluruz.

Bir kaç ay önce yayınladığınız katlanabilir ekran haberiniz kadar güzel

bunun tuvalet kağıdı olanlarda olurmuyki (:

caprica dizisindeki e-kağıt güzel bir kurguydu. umarım gerçekleşir

işte dünyayı kurtaracak gerçek bir buluş

------------
keşke geçilse de bilinçsiz ağaç kesimi ve gereksiz kağıt tüketimi engellense.daha temiz bir dünyada yaşamış oluruz.
-----------

e-kağıtların üretimi için gereken enerji, yerine kullanıldıkları kağıtların kaybettirdiklerinden çok daha fazlası kaybedilerek karşılanacak.
Kağıt için, yeniden dikebileceğin ağacı kullanıyorsun, bu sanayi üretimi içinse, tonlarca su, wattlarca elektrik vs. kullanacaksın.
Ayrıca bu kağıtlar kırtasiyelerde bulabileceğin türden olmayacak ve asla yeteri kadar yaygınlaşamayacağını düşünüyorum. Yalnızca ofislerde-okullarda-devlet yazışmalarında vs. belirli kullanım alanları olacaktır, o kadar.

daha temiz dünyamı :D daha radrasyonlu bi dünya demek istedin herhalde :D

Arkadaşları ve tanıdıkları kullanılmış kağıtları geri dönüşüme atın demekten dilimde tüy bitti. TÜrk insanı çok bilinçsiz ve kaynaklar sınırlı. Kaynaklar tükenmeden Philips bu işe el atmış. Güzel bir proje ama hayatımıza tamamen girmesi çok uzun sürer. Devletin de bu projeyi yayma politikaları olursa o zaman başarılı olur ve ağaçlarımızı korumuş oluruz.

Mevcut ağaçların kesimi hatta orman yangınları, hem yeni dikimlerin yapılmasını sağlar hem de ormanların gençleşmesini sağlar. Önemli olan ormanları yıkıp yerine tarım arazisi ya da yazlık yapımının önüne geçmektir. Önemsiz şeyleri hatta normalde yararlı şeyleri önemliymiş gibi büyütüp asıl önemli konuyu kaçırıyorsunuz.. Tabi tıınnnnn.....

Gerçek kitabın yerini hiçbir şey tutamaz.

çok güzel bir proje

Sen de yorum yaz