Project Loon balonu Şili'de kaza yaptı!

Google'ın internet dağıtan balonu düştü. Ama Google'a göre her şey yolunda!

  • Cenk Atlı
Project Loon balonu Şili'de kaza yaptı!

Google'ın dünyanın her yerine internet bağlantısı sağlama hedefi doğrultusunda geliştirdiği Project Loon kapsamında hazırlanan balonlardan birisi geçtiğimiz Cumartesi günü bir test uçuşu esnasında kaza yaparak Şili'deki bir çiftliğe düştü. Balonun düştüğü yer polis tarafından kordon altına alındı. Şili'nin sivil havacılık kurumunun da kazayı ayrıca araştırdığı belirtiliyor.

Google tarafından yapılan açıklama ise oldukça ilginç. Zira teknoloji devi bunun aslında "planlı" bir kaza olduğunu açıkladı. Bunun Project Loon için planlanmış bir iniş olduğunu belirten Google yetkilisi, 23 Nisan günü biraz sorunlu bir iniş yapan balonun başarılı bir test uçuşunu tamamladığını ifade etti.

Google'ın özellikle gelişmekte olan ülkelerin uzak bölgelerine internet erişimi getirmek için tasarladığı Project Loon balonlarının ilk test uçuşları Haziran 2013'te başlamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Zamanında nasrettin hocada öyle demişti zaten inecektim

Elbette o balon yerçekimine yenik düşecek veya bakım-onarım bir şekli ile kontrollü yere öyle yada böyle inecek. Çalışmalar sürerken bu durum işin doğasına uygundur. Edison ampulü icat ederken 10 bin deney yapmıştır. Açıklama gayet rasyonel ve inandırıcı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost