Rakamlarla Apple ve Microsoft!

Kırmızı köşede Apple, mavi köşede Microsoft... Bu dev maçtaki son durum gerçekten ilginç...

  • Zeynel A. Öztürk
Rakamlarla Apple ve Microsoft!
İki şirketin piyasa değeri (mavi: Apple, sarı: Microsoft)

Yaklaşık 6 ay önce Wall Street'te yeni bir kilometre taşına ulaşıldı: Apple'ın kurumsal değeri Microsoft'unkini geçti. Apple'ın piyasa değeri (tüm hisselerinin toplam değeri), Microsoft'un geliri ve kârı daha fazla olmasına rağmen Microsoft'unkini geçti. Buradan ise Wall Street'in şu anki gelirlere değil büyüme potansiyeline baktığını anlıyoruz.

Piyasa değeri

Microsoft ve Apple'ın toplam değerleri geçtiğimiz ilkbaharda birbirine yakın olsa da bu artık geçerli değil. 26 Mayıs 2010'dan itibaren Apple, Microsoft'u geçti ve piyasa kapitalizasyonu 223 milyar dolardan 306 milyar doların üzerine çıktı (14 Nisan itibariyle). Microsoft ise 219 milyar dolardan 212 milyar dolara geriledi.

Sonuç: Wall street, Apple'ın büyüme potansiyelini ve başarı şansını Microsoft'tan daha yüksek görüyor. Yatırımcılar geçtiğimiz sene haklı çıktılar ancak yüksek hisse fiyatlarına sahip şirket için bu tahminin doğru çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.

Apple ve Microsoft'un pazar payları

Pazar payı

Wall Street'in ötesinde iki şirket kullanıcılar karşısında nasıl sıralanıyorlar? Microsoft, masaüstü işletim sistemlerinde 2005'den 2009'a kadar sahip olduğu kabaca yüzde 92'lik pay ile ezici bir üstünlüğe sahip (Kaynak: IDC). Mac OS X'in pazar payı ise yüzde 3.5 ile yüzde 4.0 arasında değişiyor.

Akıllı telefonlarda ise Apple yüzde 15.7'lik payı kaparken Microsoft sadece yüzde 4.2 ile yetiniyor. Ancak Gartner ve IDC Microsoft'un Windows Phone platformunun Apple'ın iOS'unu 2015'de geçeceğini tahmin ediyor. Bunun dışında Apple'ın tabletlerde de dünya çapında yüzde 87.4'lük bir üstünlüğü bulunuyor. Gartner'a göre Apple bu sene tabletlerde yüzde 67'yi koruyabilecek, 2015'de ise yüzde 47 pazar payına sahip olacak. Windows'a ise tahminlerde yer verilmemiş

Özetle: Önde gelen analiz şirketleri, akıllı ceplerde Microsoft'un galip geleceğini düşünüyor. Ancak Microsoft, tabletlerde eziliyor. Bununla beraber şirket, masaüstünde çok ezici bir üstünlüğe sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bir de bilgisayarları tutsa

ne cok apple reklamı var ya:)

MS henüz tabletler için konuşmadı onun için tablet pazarında yer verilmiyor. WP7 nasıl kısa sürede ikinciliğe oynuyorsa, Win 8 + arm ile tablette zirveye oynayacak, kimse aynı parayı verip sadece internete girmek için büyük ipod almaz win Pad varken.

Apple bu kafayla giderse tarih tekerrür edecek. ilk macler çıktığı zamanlar pahalılık yüzünden alınamıyordular ama piyasa apple nin elindeydi, sonra bir windows geldi sildi süpürdü. Tablet piyasasında çok şey değişecek önümüzdeki bir kaç yıl içinde. Mac osu hiç sevmeme rağmen mac olsu bir tablet çıksa ben bile alırdım, ama ios mu, parama yazık, i phoneden ne farkı var? ios telefonlar için harika bir işletim sistemidir ama tabletler için değil.

wp7 yi nokia ayağa kaldıracak. apple i phoneden başka bişi bilmez. i phone 1 den ihpne 5 e kadar stil aynı. allayıp pullayıp piyasaya sürüyülar. millette alıyor.

saçma, akıllı telefon apple ın usta olduğu bir lonu gerçek bir karşılaştırma için tüm elektronik cihazlardaki yüzdelere bakılmalı

Vaybe adamlarin iki firmasi Turkiye ekonomisinden fazla para kazandiriyor kendi ekonomilerine bizim dunya markalarimiz yattiklari yerden bizi söüslemeye calisiyorlar.

apple dünyanin bir numarali kazıkçısıdır donanım olarak bilmiyorum ama çoğu kişi sadece benim iphone um var demek için alıyo.yazılım konusunda bir microsoft degil olamazda.microsoft vb.net visual c++,visual c# gibi birçok (hernekadarda sadece c# tamamen microsoft tabanlı olsada) programlama dili geliştirdi.javaya oracle öncülük etti,fortrana ibme öncülük etti,....peki apple? neyi geliştirdi,hiçbir şey.ayrıca apple ilk kurulduğunda apple computerdı yani yazılım konusunda kesinlikle çok zayıf.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play