Samsung, 2016 yılında 4K'ya mı taşınacak?

Galaxy S7 ve LG G5'te, Sony'nin şimdiden geçiş yaptığı 4K ekranları görecek miyiz?

  • Ercan Uğurlu
Samsung, 2016 yılında 4K'ya mı taşınacak?

Cep telefonlarında son dönem 2K ekran modası ciddi anlamda yaygınlaşmaya başlasa da, Sony'nin 4K hamlesi büyük ses getirmişti. Pek, 2016'da ne olacak? Teknoloji devlerinin yeni amirallerini 4K'yla görmeye devam edecek miyiz? Güney Kore kaynaklarından gelen raporlar, buna bir nevi cevap olmuş durumda.

Sony'nin Xperia Z5 Premium'daki 4K hamlesi her ne kadar ses getirmiş olsa da, gelen raporlara göre Samsung ve LG, 4K'ya henüz yanaşmıyorlar. Son olarak amirallerinde 2K çözünürlük kullanan Samsung ve LG, muhtemelen bu yıl piyasaya sürecekleri yeni üst düzey telefon modellerinde de 2K çözünürlükten ayrılmayacak. Bunun ilk sebebi 4K görüntünün şu anki telefon tasarımlarını fazladan ısıtması ve pil tüketimini olumsuz yönde etkilemesi. Diğer yandan 5G'den önce 4K içeriklerin çok yaygınlaşmayacak olması da üreticileri bu teknolojiden uzakta tutuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Küçücük ekranlara 4K gereksiz.

2k, 4k ekranin avantajları: yuksek cozunurluk(gozumuzle ayirt edemiyoruz) Dezavantajlari: işlemciye daha çok yük oldugu icin genel bir yavaslik(gozumuzle goruyoruz) , islemciye yuk bindigi icin asiri isinma(elimizle hissediyoruz) , yuksek pil tuketimi(gozumuzle gorup priz dibinde oturuyoruz) Simdi isterseniz 8k ekran cikarin ben fullhd den yukari bir telefon tercih etmem

@20 Aralık 2015 18:41 Çok doğru. Telefonun o küçücük ekranına mercekle bakacak değiliz. Yada telefonu gözümüze sokacak da değiliz.

Gereksiz. Özellikle de ülkemizde hiç gereği yok. Mevcut internet hızlarıyla 1080P bile izlemek mümkün değil telefonda akıcı olarak ve kota kaygısı yaşamadan.

2k ekran başlı başına zaten saçmalıktı. Bence 1080p gayet iyi. Ancak illa yüksek çözünürlük olacaksa bence bu 2k değil 4k olmalı. Nedeni ise 1080p nin 4 katı olduğu için upscaling e uygun. Ayrıca sony çok akıllıca bi sistem geliştirmiş. 4k lık bir ekranın pixellerini 4lü grup olarak çalıştırırsan 1080p ye tekabül eder. Buda sorunsuz bir şekilde HD içerik için uygun. Böylelikle pil ve işlemciye hemen hemen 1080p lik ekran kadar yük binecek. Gerekli olduğunda 4k etkinleştirmesi bence zekice...

2K bile gereksiz, S6 var kullanmiyorum S5+ uzerine niye aldim hala bilmiyorum. Hic bir fark yok, sekilci degilseniz tabi.

cep telefonu için 4K ekran tamamen gereksiz ve saçma, Pil sömrümekten başka işe yaramıyor 720P ekran her telefon için yeter de artar bile Ufacık ekranda 4K nın önemi yok. 4K var diye telefon alanlara da şaşıyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play