Şimdi de "Kaybolan Masaüstü" Sorunu Çıktı

Windows 10'un Nisan 2018 güncellemesi, bazı PC'lerde çok garip bir soruna yol açtı!

  • Zeynel A. Öztürk
Şimdi de "Kaybolan Masaüstü" Sorunu Çıktı

Masaüstünüzün kaybolması, PC'nizde aklınıza gelebilecek sorunların en sonlarında olsa gerek. Ancak Windows 10 Nisan 2018 güncellemesinin böyle bir soruna yol açabildiği ortaya çıktı.

Çok sayıda kullanıcı tarafından test edilmesine rağmen sorunlarıyla Anniversary Update'i andırmaya başlayan Nisan 2018 güncellemesinin son kötü sürpriz yumurtası, masaüstünüzün kaybolması. Bazı kullanıcılar, güncellemeyi yükledikten sonra tamamen boş bir masaüstüyle baş başa kaldıklarını söylüyorlar. Sorunu yaşayanlar, simgeler görünmez durumdayken, şu hata mesajıyla karşılaşıyorlar:

C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Desktop erişilemiyor

Sorunun kaynağı ise tam olarak belli değil. The Register'a göre ABD'deki bir bilgisayar tamir mağazası, sorunun Avast'ın antivirüsünden kaynaklandığını söylüyor. Bununla birlikte sorunu yaşayan herkes, Avast kullanmıyor. Yine de Avast kullananların yeni yayınlanan bir güncelleme sonrasında büyük oranda bu sorunu yaşamaya başladığı anlaşılıyor.

Avast ise The Register'a yaptığı açıklamada sorunu test ettiklerini ve bu tür bir sorunla karşılaşmadıklarını söylüyor. Sorun Microsoft tarafından da araştırılıyor.

Böyle bir sorun yaşamaktan endişe duyuyorsanız, güncellemeyi geciktirebilirsiniz. Ancak bu durumda güncellemenin tüm sunduklarını kaçıracağınız için bunun çok ideal bir çözüm olduğunu söyleyemeyiz. Bir başka öneri ise Avast kullananların Windows 10 Nisan 2018 güncellemesini yüklemeden önce Avast'ı kaldırmaları.

Güncellemeyi yüklediyseniz, Avast kullanıyorsanız ve herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, sizin için endişe edecek bir şey yok.

Microsoft'un çok geçmeden sorun hakkında resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

evet d sürücüsündeki programları çalıştıramazsınız diyor acaba windows hatlarına müdahele eden parazitmi varher toplu yüklemede bu sorunlar oluyor

Avast ile ilgisi yok. Benim şirketimde bütün bilgisayarlar Avast kullanıyor. Sadece 2 bilgisayarda böyle sorun oldu. Sorunun kaynağı RollBack yapamaması. Güncelleme başarısız olunca RollBack yapar yani update öncesi sürüme geri döner. Fakat burada update öncesi sürüme dönemiyor ve sürekli onarma moduna giriyor. Onarma modu menülerinde "Başka işletim sistemi ile aç" yazan yere tıklayıp listedeki Windowsu seçince yukarıda belirtilen hata ekranının olduğu şekilde açılıyor.

Sorunun kaynağını nasıl çözememişler anlamadım! Sorun güncelleme yapılan bilgisayar da yeni bir Sistem32 klasörü açması. Sorunu bende yaşadım ve Microsoft güncelleme ile düzelteceğini söyledi ki; sistem ya açılıyor, yada hiç açılmıyor gibi çalışıyordu. Yüklü programlar bile açılışta hata verince anladım ki programfiles klasörü bile değişmiş.

Güncellemeyi yükleyip yeniden başlattım ama bilgisayar açılmadı. Kitlenip kaldı. fişini çekip yeniden açtığımda hep aynı yerde (siyah ekranda dönen çember) saatlerce donuyordu. mecburen sıfırlamak zorunda kaldım. Çok sıkıntılı bir güncellemeydi bence. Sonrasında Microsoft düzeltme güncellemesi yayınladı ama olan oldu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost