Şoförsüz arabalar nasıl görüyor?

Şoförsüz arabalar artık hayal değil. Peki ama dünyayı nasıl görüyorlar? Cevap haberimizde...

Şoförsüz arabalar nasıl görüyor?

Google'ın geliştirmekte olduğu, "kendi kendine yol alan araba", önünü görebilmek için kameralar ve algılayıcılar kullanıyor. Yukarıda yer verdiğimiz görüntü, bu araçların dünyayı nasıl "gördüklerini" gösteriyor.

Görüntüden de anlaşılacağı üzere kendi kendine yol alan araçlar, sadece bakmakta oldukları yönü görebilen insan sürücülerin aksine 360 derecelik bir görüş açısına sahipler. Bu şekilde, sistemi kullanan araçlar etraflarında olup biten her şeyden haberdar oluyor, sürüş dinamiklerini ona göre belirliyorlar. Ancak araçlar kar yağdığında sorun yaşıyorlar: Kar yol çizgilerini kapadığından ve yağış sırasında nesnelerin görüntüsü bozulduğundan kendi kendine sürüş teknolojisi çalışamaz hale geliyor.

Bildiğimiz şehir yaşamını kökünden değiştirme kapasitesine sahip olan teknolojinin hangi aşamada olduğu kesin olarak bilinmiyor. Piyasaya sürülme tarihi yaklaştığında Google'ın sürücüleri kendi kendine yol alan araç fikrine ısındırmak için nasıl bir kampanya düzenleyeceğini merak ediyoruz.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Türkiye'de yollarımız malum,bize gelmez bu araçlar.Aslında iyi olurdu kaza riski minimuma inerdi hatta olmazdı da.

Türkiye'de yollarımız malum,bize gelmez bu araçlar.Aslında iyi olurdu kaza riski minimuma inerdi hatta olmazdı da.

BU ARABA LİNUX LA ÇALIŞIYOR...... NEDEN BELİRTMİYORSUNUZ? İLLA Kİ WİN OLUNCA MI SÖYLENİR....

Bu kendi kendine giden arabalar uydudaki verileri işleyerek yol almasına gıcık oluyorum, sanki kopya çekerek sınıf birincisi olmuş öğrenci örneğindeki gibi birşey!

09:26 linux degil cahil Unix'le çalışıyor

Çok ütopik ama arabalardaki insan faktörünü ortadan kaldırsan kaza diye bir şey olmaz, hey yıl milyonlarca insan kurtulur. Kaza olsa da engellenemeyecek durumlar (tekerlek patlaması vb) olur ancak. Çünkü bilgisayarlar şerit ihlali yapmaz, hatalı sollamaz, önündeki diğer bilgisayarla kapışmaya girmez, onu taciz etmez, hız sınırını aşmaz, trafik işaretlerine uyar vs. Trafikteki çoğu şoför sinyal vermekten aciz.

@04 May 2013 23:44 Özelliklede döner kavsakta sinyal vermedikleri zaman insan sinirden köpürüyor. Sen ne yöne dönecegine sinyal verirsen bende durmak zorunda kalmayacagim. Ama bazilari yok mu bazilari , seytan diyorki in arabadan kovala yakala evire cevire döv :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir