Boeing'in Starliner uzay aracının ilk macerası, güzel bitti

Boeing’in uzay aracı Starliner test görevini başarıyla tamamladıktan sonra Dünya’ya sorunsuz bir biçimde geri dönmeyi başardı.

Starliner'ın macerası güzel bitti

Boeing'in yeni ticari uzay aracı CST-100 Starliner, Uluslararası Uzay İstasyonunda bir haftadan biraz daha az bir süre geçirdikten sonra Dünya'ya döndü ve New Mexico çölüne paraşüt ve hava yastıklarının yardımıyla sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi. Starliner, uzaya fırlatma, istasyona yanaşma ve ardından güvenli bir şekilde eve dönme yeteneğini sergileyerek çok önemli bir test uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Boeing'in Starliner kapsülü, ajansın astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermek için NASA ile ortaklaşa inşa edildi. Görev, NASA'nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası. Ancak NASA, personelinin araca binmesine izin vermeden önce, Starliner'ın Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak bir yolculuğu tam olarak tamamlayabildiğini göstermesini istedi. Test uçuşu, insansız olarak gerçekleştirildi.

Boeing'in yeni yolcu uzay aracı CST-100 Starliner bu yolculukta önemli bir kargo görevini de yerine getirmiş oldu. Astronotlar kenetlenen aracın kapağını açtı ve kendilerine gönderilen kargoyu aldılar. Kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonundan yüklenen kargoyu da Dünya’ya bozulmadan getirmeyi başarmış oldu.

Önümüzdeki aylarda NASA ve Boeing, bu uçuşta meydana gelen arızaları inceleyecek ve Starliner'ın bir test sırasında insanları uzaya taşımaya hazır olup olmadığını belirleyecek. Yıl sonuna kadar gerçekleşebilecek Mürettebatlı Uçuş Testi için hazırlıklar yapılacak. Bu, NASA'nın diğer Ticari Mürettebat sağlayıcısı SpaceX'in çok gerisinde kalan Boeing için büyük bir kilometre taşı olacak. SpaceX şimdiden beş mürettebatlı uçuş gerçekleştirdi.