Suyla şarj eden şarj cihazıyla tanışın!

Bu şarj cihazına sahipseniz, telefonunuzun pili bittiğinde tek ihtiyacınız olan, bir miktar su!

  • Zeynel A. Öztürk
Suyla şarj eden şarj cihazıyla tanışın!

Telefonumuzu şarj etmek konusunda ülkemizde çoğumuz sıkıntı çekmiyoruz. Ancak elektrik altyapısının güvensiz/yetersiz olduğu yerlerde şarj sorunu, çözülmesi gereken sorunlar arasında bir süredir bekliyor.

Stokholm, İsviçre'deki KTH Royal Institute of Technology tarafından geliştirilen dünyanın ilk suyla çalışan şarj cihazı, telefonunuzun pilini şarj edecek kadar enerji üretebiliyor.

Cihazda kullanacağınız suyun tuzlu su olup olmadığı önemli değil, bir su birikintisinden aldığınız suyu bile kullanabiliyorsunuz. MyFC Power Trekk şarj cihazı, mikro hücre teknolojisini kullanıyor. Su, cihaz içindeki metal diske temas ettiğinde hidrojen gazı ortaya çıkıyor. Oksijen ile bir araya gelen hidrojen, kimyasal bir enerji oluşturuyor ve bu, elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Cihazı üzerindeki microUSB portundan telefonunuza bağlayabiliyorsunuz.

Cihazın en önemli sorunu, tamamlandığında 229 dolarlık yüksek bir fiyattan satılacak olması. Bunun yanında sodyum silis içeren "disklerden" de satın almanız gerekiyor. Bu diskler, suya tepki vererek kimyasal tepki için gereken "sulu sodyum silis" ve hidrojeni ortaya çıkarıyor. Disklerin üçü, 12 dolara satılıyor. Her diski bir kez kullanabiliyorsunuz, ancak bir diski kullanarak cihazınızı iki kez şarj edebiliyorsunuz.

PowerTrekk şimdilik bir miktar pahalı olsa da üreticisi MyFC, dünya çapında 11 ülkeyle anlaşmış durumda. Ancak cihazın fiyatının düşmeden, kısa zamanda yaygınlaşması zor görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

ona o parayı vericek adamın zaten elektrik sıkıntısı yoktur

Bu ne abi ya kullan at gibi. Hiç sürmesinler piyasaya daha iyi. 229 dolara alırız zaten kullana kullanana kısa zamanda o para çıkacaktır fazlasıyla. Umarım buna el atarlar, tabi gözlerinin önünden paraları çekebilirlerse.

fiyatı yüksekmiş ama yan sanayisini çıkarırlar 10 15 liraya satarlar

İşin suyu çıktı arkadaşlar..

Ben bu şarj aletine bu kadar para ver ipte almam gerçektesi.

Stokholm İsveçte değil mi?

O paraya 10 tane yedek batarya alırım

Stockholm İsviçre'de değil, İsveçtedir.

o parayı vereceğime o aleti taşıyacagıma pil üniteleri var telefonu iki kez şarj edecek kapasitede ondan ılırım sürekli 12 dolar da vermemiş olurum gereksiz olmuş sadece suya ihtiyaç duymuyormuş sarj başı 5 tl ye denk geliyor ne anladık bu icattan

su olmazsa tükürükle de çalışıyor mu acaba :)

İnsanın sulusundan gına geldi bari şarj aleti sulu olmasın..

Bu kadar kasmaya gerek yok yahu zengin olup da para vermek isteyen olursa o başka tabi

Sevgili yorumsever arkadaşlar, bu cihaz siz avm de hamburger yerken kullanın diye değil zaten. Dünyanın her yerinde elektrik mi var zannediyorsunuz. Bu cihaz elektrik olmayan yerler için öncelikle tasarlanmış. Ayrıca yeni bir teknoloji her zaman pahalı olabilir bu normaldir. Zamanla gelişir iki yerine 10 kere şarj etmeye başlar, fiyatı da düşer. Bu yapılan bence muhteşem bir iştir ve ihtiyaç durumuna göre 200 dolar değil 2000 dolar bile verilebilir.

@03 May 2013 10:35 elektiriğin olmadığı yerde telefon hattıda olmayacaktır o zaman bu cihaz çok gereksiz

@04 May 2013 17:30 ahahahaha :D

@04 May 2013 17:30 ev telefonu değil bu :)

@07 May 2013 17:56 baz istasyonları elektrikle çalışıyor

@04 May 2013 17:30 Uydu telefonunu şarj ederiz:D sıkıntı yok

bildiğin akü bu

229 dolar ona vereceğime yedek bi nokia alır iphone'un şarjı bitince takarım kullanırım ne kadar gereksiz işlerle ugrasıyorlar petrol bitti şimdide suyu bitirmek için bilmiyorlar ne yapsınlar

Sen de yorum yaz