Tam 100 yıl önce bu telefonlar vardı...

Bugün kullandığımız telefonları, tam 100 yıl önce tarihe geçen bu "antikalara" borçluyuz...

  • Ercan Uğurlu
Tam 100 yıl önce bu telefonlar vardı...
İlk konuşma bu telefonlarla yapıldı...

Geçtiğimiz pazar günü, telefon için özel bir dönüm noktasıydı. Bugün kullandığımız telefonların başlangıç noktası olarak da kabul edilen 25 Ocak 1915 yılında Graham Bell, ilk "uzak mesafe" telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

Tam 100 yıl önce gerçekleşen bu telefon görüşmesi, Amerika'nın bir ucunda New York'ta bulunan Graham Bell ile onun San Francisco'daki asistanı Thomas Watson arasında geçti. Buna şahit olanlar arasında dönemin Amerikan Birleşik Devletleri Başkanı Woodrow Wilson ve AT&T Başkanı Theodore Vail de bulunuyordu.

İlk konuşma bu telefonlarla yapıldı...

Günlüklerde bulunan kayıtlara göre telefon görüşmesinde ilk olarak Bell, Watson'a şunları söyledi: "Mr. Watson, buraya gelin - Sizi görmek istiyorum."

İlk konuşma bu telefonlarla yapıldı...

Bu görüşmenin sağlanabilmesi için elbette AT&T'nin de katkısı büyük. Telefondan önce özellikle telgraf noktasında  Amerika'nın iletişimini sağlayan şirket, telefon sistemi için 3.400 millik kıyı hattı boyunca 130 bin telefon direği, 2 bin 500 ton bakır tel döşemiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bir sesin yüzlerce hatta binlerce kilometre öteye aynı şekilde aktarılması muazzam bir şey. işte gerçek teknoloji devrimi diye buna denir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play