Telefondan Video İzlemek Ne Kadar Veri Tüketiyor?

Telefonunuzda mobil veri üzerinden izlediğiniz videoların, hangi hizmette, ne kadar veri tükettiğini bilmek isteyeceğinizi düşündük!

Telefondan Video İzlemek Ne Kadar Veri Tüketiyor?

Bugünlerde 4-5GB'lık mobil veri kotanızı fatura kesim tarihinizden önce doldurmak hiç de zor değil. Bu alanda videolar, mobil veri tüketiminde genellikle ilk sıralarda bulunuyorlar. Bu nedenle hangi video hizmetinin ne kadar veri tükettiğini bilmenizde fayda olabilir.

Harcayacağınız ek gigabaytlar çok pahalıya mal olabileceğinden, video hizmetlerinin ne kadar veri tükettiğine göz gezdirerek kötü sürprizlerin önüne geçebilirsiniz.

1. YouTube

En popüler hizmetten başlayalım. YouTube üzerinde 480p (SD) çözünürlükte izleyeceğiniz bir saatlik video, 562,5MB tüketiyor. 60fps ile daha yüksek çözünürlüklere geçerseniz, 720p'de saatte 1,86GB, 1080p'de 3,04GB, 4K'da ise 15,98GB harcıyorsunuz.

2. Netflix

Dünyanın en popüler akış hizmetlerinden Netflix, ülkemizde de hizmet veriyor ve birçok video kalitesi seçeneği sunuyor. Netflix'in kendi verdiği bilgilere göre standart çözünürlükteki (SD) videolar, bir saatte 1GB veri tüketiyor. Yüksek çözünürlüklü (HD) videolarda ise tüketim, 3GB'a yükseliyor. Ultra-high definition'ı seçerseniz, saatte 7GB tüketiyorsunuz.

Hesabınız varsayılan olarak bağlantınıza uygun çözünürlüğü seçiyor. Veri tasarrufu için Hesap > Profilim > Yürütme ayarlarına göz atabilirsiniz.

3. Spotify

Spotify, Türkiye'de olmasa da bazı ülkelerde video hizmeti de veriyor. Bu hizmet saatte 1,5GB ile 3GB arasında veri tüketiyor.

Müzik dinlerken ne kadar veri tükettiğinizi ise bu yazımızda keşfedebilirsiniz.

4. Vimeo

Vimeo kendi sitesinde ne kadar veri tükettiğinden bahsetmiyor ancak bir kullanıcı tarafından yapılan teste göre standart çözünürlükte 353MB/saat, yüksek çözünürlükte (HD) 2,75GB/saat tüketimde bulunuyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Yazı hiç de yardımcı olmuyor, insanların kaç pixlde izlediğine baktığını hiç sanmıyorum, siz hangi telefonda browser yada yutube app ile izlendiğinde ne kadar veri harcıyor onu belirtmeliydiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost