Türk yapımı güvenlik robotu!

Sonunda bunun olduğunu da gördük! İşte Türk yapımı güvenlik robotunun özellikleri...

Hırsızlara karşı Türk yapımı robot
Gökhan Tiritoğlu'nun projesi

Hırsızlık olaylarına karşı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen gezgin robot, bırakıldığı ortamdan üzerindeki kamera sayesinde, tanımlanan internet sayfasına anlık görüntü aktarıyor. Kullanıcının internetten uzak olması durumunda cep telefonuna "tehlike var" mesajı gönderebilen robot, ilgili güvenlik şirketine de haber veriyor.

Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi Gökhan Tiritoğlu, bitirme projesi olarak kendisinin de zaman zaman sıkıntı yaşadığı hırsızlara yönelik bir çalışma yaptığını söyledi.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmasında "Gezgin robot tabanlı ev güvenlik ve izleme sistemi"ni, üniversitenin öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamit Erdem'in de desteği ile hayata geçirdiğini anlatan Tiritoğlu, robotunun özellikle konutlar için önemli bir sorunu ortadan kaldırdığını anlattı.

Nasıl dolaşıyor?

Sabit kameralardan daha etkili olabilir

Tiritoğlu, robotun, evde bulunulmadığı durumlarda çizgi çekerek belirlenen rotada dolaşmaya başladığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Robot, üzerinde bulunan kamera ile de tanımlanan bir web sayfasına anlık görüntüyü aktarıyor. Böylece siz evde olmasanız dahi bir internet kafeden ya da dizüstü bilgisayarını kullanarak evin içerisinde olan bitenden haberdar olmuş oluyorsunuz. Ayrıca şüpheli bir durum gördüğünüzde veya detaylı olarak evi incelemek istediğinizde, robotu rotasından çıkarıp, yine web sayfası üzerinde bulunan ileri git, sağa dön, sola dön, geri git tuşları ile robotu serbestçe kontrol edebiliyorsunuz. İncelemeniz bittiğinde ise robotu tekrar rotasına oturtursanız robot çizgiyi izleyerek evin içerisinde dolaşmaya devam ediyor."

Robotun, ev dışında, güvenliğin önem taşıdığı müzeler, alışveriş merkezleri ve iş yerlerinde de rahatlıkla kullanabileceğini bildiren Tiritoğlu, robot kullanımı ile çok sayıda kişinin yapacağı işin düşük maliyetle giderilebileceğini kaydetti.

İşte özelikleri

Henüz satışa sunulmadı

Tiritoğlu, üzerinde çizgi algılamaları için 3 adet sensör, görüntü aktarımı için bir adet kamera, beyin fonksiyonu için bir adet
mikroişlemci, internet erişimi için de bir adet Wi-Fi modül bulunan robotunun ek özellikler eklenerek geliştirilebileceğini belirterek, "Bu durumda, robot siz evde yokken evin haritasını dolaşarak çıkardıktan sonra, çizgi izlemeden kendi rotasını bulabilir. Örneğin kullanıcı 'mutfağa git' dediği takdirde robot kendi çizmiş olduğu haritayı kullanarak mutfağa, 'salona git' dediği takdirde salona gidip inceleme yapabilir" dedi.

Gökhan Tiritoğlu, bulunduğu yer hakkındaki görüntüleri anlık olarak tanımlı web sayfasına aktaran robotunun, ayrıca, olağan dışı bir hareket gözlemlediği takdirde kullanıcı internet takip etmiyor olsa bile cep telefonuna mesaj atabildiğini ya da tanımlanan güvenlik firmasına haber verdiğini de sözlerine ekledi.

Tiritoğlu'nun geliştirdiği robotlu sistem henüz ticarileşmedi. Ürünün en büyük özelliğinin tek bir kamera ile tüm mekanı kontrol edebilmesi olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Hamit Erdem, yurtdışında benzerleri olduğunu, ancak Türkiye'de ticarileşmesi konusunun müteşebbislere bağlı olduğunu ifade etti.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

aynı mikro işlemcili olupta her odada kamera olsa ve gene aynı özellikler olsa daha iyi olurdu...!!!

arabanın önüne yerleştirilecek küçük bir engel ile ondan kurtulunabilir ve sahibi halıya takıldı diye düşünerek rahat rahat tatil yaparken, hırsızda, keyifle evi talan eder...!!!

ama her odada ayrı kamera olsa ve ana işlemci, iyi bir programlama ile insana benzer hareketleri algılasa ve gene gerekli uyarıları gönderse, hatta yüz tanıma modülleri ile kimlik tespitinde kolaylık olsa daha iyi olur diye düşünüyorum...

saygılarımla...!!!

çalışmazki o

yaw edipçiftçi bir kere de eleştirme yaaa!
biz sadece eleştiren bir toplumuz nedir kardeşim bu?
niye birşeyler üretemezken üretenlere de hep eleştirel gözle bakıyoruz anlamıyorum. bakın bununla ilgili bir örnek yazı:

Renklerin ustası olarak anılan büyük bir ressamın öğrencisi eğitimini
tamamlamış.Büyük usta öğrencisini uğurlarken, yaptığı resmi şehrin en
kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmesini istemiş.Öğrenci birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş.Üzüntüyle ustasına gitmiş.Usta ressam üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.Öğrenci resmi yeniden yapmış..Usta yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını ve yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış.Birkaç gün sonra bakmış ki resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş. Usta ressam şöyle demiş: "İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma"

aynı mikro işlemcili olupta her odada kamera olsa ve gene aynı özellikler olsa daha iyi olurdu...!!!

arabanın önüne yerleştirilecek küçük bir engel ile ondan kurtulunabilir ve sahibi halıya takıldı diye düşünerek rahat rahat tatil yaparken, hırsızda, keyifle evi talan eder...!!!

ama her odada ayrı kamera olsa ve ana işlemci, iyi bir programlama ile insana benzer hareketleri algılasa ve gene gerekli uyarıları gönderse, hatta yüz tanıma modülleri ile kimlik tespitinde kolaylık olsa daha iyi olur diye düşünüyorum...

saygılarımla...!!!
--------
Tek bir kamera ile 100 kameranın görevini yapıyor ;)

Çalışma gerçekten güzel olmuşş.. Ama yapanlar birde Türkiye de kalsa daha güzel olurdu.

Hırsız bu aleti de çalarsa ne olacak :D

Öncelikle tebrik ediyorum bu robotu yapan Gökhan Tiritoğlu'nu.
Harika bir çalışma.

Bir de eleştirim var bir yoruma.
@Dün 22:54,
Son satırdaki cümleye katılmıyorum.
Anlatılan hikayedeki ustanın kendi görüşüdür, kendisi olayı öyle değerlendirmiş ve sözlerinde çelişki var.
önce :
"İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün." demiş.

sonra ikincisinde:
"Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi." demiş.

Sonuç olarak da :
"Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma"
Bu çok yanlış.

Buradan çıkacak asıl sonuç emeğini nasıl sunduğudur.

Emeğini bilmeyenlere sunmamak olur mu hiç.Asıl bir sanat eserine bilmeyenler daha çok değer verir.Herkezin yapamadığı bir şeyi yaptığı için hayranlık uyandırır, saygı duyulur.Bilmiyorsa da öğrenir.:)

Herkes kendi zevkine göre değerlendirir,beğenir yada beğenmez , herkesin kendi takdiridir.
Korkmayın sunun sanatınızı, herkes faydalansın :))

Hareketsiz bir kameranin her zaman bir olu bolgesi bulunur. Ama hareketli bir kamera ile her alan ve aci gozlemlenebilir. Her odaya bir kamera takmaya paran yetiyorsa taktir arkadasim. Hatta sen her odana bir adam yerlestir. Her gun misir, kuruyemis yiyerek evini gozlesin. Yikici degil yapici olun. Elestiriyorsaniz da adam akilli herseyi dusunerek elestirin. Bilmediginiz konuda atip tutmayin. Bu projeyi yapan arkadasi tebrik ediyorum. Zaten proje su an bir prototip. Tabi ki haliya veya bir engele takilabilir. Fakat gelistirilir ek ozellikler eklenirse engelden kacabilir, engelin ustunden gecebilir. Boyle projelerin amaci hirsizi caydirmaktir. Hirsizi etkisiz hale getirmek degildir. Bu yuzden proje cok mantikli ve anlamlidir. Keske buyuk firmalardn biri destek verse de prototipten seri uretime gecilebilse.
Tekrar tebrikler akradasim.
Yolun acik olsun.

Bence ilk adım atılmıs. Biraz daha gelistirilmesi tabi ki gerekiyor. Bu haberde """Caprica""" Dizisindeki evde guvenliği sağlayan robot aklıma geldi, niye olmasın. Kolay gele.
-------------Mehmet Can--------------

Bunu yapmakta inanın hiçbir zorluk yok, benim robotum da aynı işi çok kolay yapabiliyor, sıkıysa çizgi olmadan dolaşsın. Ben bu aşamaya kadar getirdim kaldım. Sonra görüntü işleme kapasiteli bir kamera aldım inşallah yakında biter.

Fikir güzel fakat buna robot demek japonların yaptıklarına saygısızlık olur,bu tarz aletleri bilgisayar muhendisliği vb bölümlerde bitirme projesi olarak yapanlar bile var ama tabiki desteklemek lazım ,devletin bu tarz ileri teknoloji üretme çabalarını desteklemesi lazım

güvenlik sisteminin tekerleklisi :D

oyuncak araba olmasın o robotmu o ya japonların yaptıkları ne o zaman çok basit birşey ve gereksiz

sevgili ziyaretçi arkadaşlarım. Bazılarının buna robot demek japonlara saygısızlık olur demiş. Çocuk üniversiteden yeni mezun olmuş ve 1 yıl içerisinde anladığım kadarı ile görüntü işleme, internete görüntü aktarımı, internetten robotun kontrolü gibi işlemleri yerine getirmiş. Ben itü elektronik mezunu biri olarak başarısını gerçekten takdir ediyorum.
sizin kıyasladığınız robotları en az 100 kişilik mühendis ekibi 10 sene ciddi araştırmalar sonucu üretiyor. Bu arkadaşımız ise 1 yıl da bunu başarabiliyorsa tebrik etmek bence yanında az kalır.
Bir arkadaşımız da bunu yapmakta inanın bir zorluk yok demiş.
Kardeşim sen yapaydın sen çıkaydın o zaman gazetelere...
Marvadan atıp tutmak kolay, gerçekte neredesiniz göremiyoruz???

1 yıllık bitirme projesinde bunları yapmış bu arkadaş... daha ne olsun??

sevgili ziyaretçi arkadaşlarım. Bazılarının buna robot demek japonlara saygısızlık olur demiş. Çocuk üniversiteden yeni mezun olmuş ve 1 yıl içerisinde anladığım kadarı ile görüntü işleme, internete görüntü aktarımı, internetten robotun kontrolü gibi işlemleri yerine getirmiş. Ben itü elektronik mezunu biri olarak başarısını gerçekten takdir ediyorum.
sizin kıyasladığınız robotları en az 100 kişilik mühendis ekibi 10 sene ciddi araştırmalar sonucu üretiyor. Bu arkadaşımız ise 1 yıl da bunu başarabiliyorsa tebrik etmek bence yanında az kalır.
Bir arkadaşımız da bunu yapmakta inanın bir zorluk yok demiş.
Kardeşim sen yapaydın sen çıkaydın o zaman gazetelere...
Marvadan atıp tutmak kolay, gerçekte neredesiniz göremiyoruz???
----------------
arkadaşım diğerlerini diyenler haklı bu gerçekten basit birşey eğitimini almış herkes yapar bunu ben almadım yapamam ama japonlar grup olarak ekip olarak yapıyorlar diyorsunuz sonuç olarak yapmaları bizimde o kadar bu işle ilgili insanımız var sizde öyleymişsiniz hiç tanıdığınız yokmu siz neden ekip oluşturmuyorsunuz demekki japonlar birleşebiliyor ve birşey oluşturabiliyorlar bu çok önemli bir başarıdır
ama genede bu arkadaşı tebrik ediyorum ama yaptığı şey robot değil sadece bir güvenlik aleti veya güvenlik aracı

robot değil diyenlere katılmıyorum bu bir robottur . bu güvenlik robotunun çok gelişmiş olanları aya, marsa veya venüse gidip bilgi aktarıyor
küçüksemek imal eden arkadaşa haksızlık olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play