Türkiye'yi hedef alan sahte Flash saldırısı!

Bu kanallardan yayılan "sahte Flash güncellemesi", Türkiye'deki kullanıcıları hedef aldı!

Türkiye'yi hedef alan sahte Flash saldırısı!

Trend Micro, 2014 yılının ilk aylarında Türkiye'deki kullanıcıları hedef alan bir saldırı tespit etti. Uzun süredir dünya çapında kullanılan sahte Flash oynatıcıların Türkiye'yi hedeflediğini ortaya çıkaran Trend Micro uzmanları, saldırılarda özellikle Facebook ve Twitter'ın kullanıldığını açıkladı.

Facebook mesajlaşma sistemini kullanan saldırganlar, gönderdikleri video bağlantısının yanında Türkçe mesajlarla kullanıcıları kandırmayı hedefliyor. Açılan video bağlantısında kullanıcıların karşısına "Flash Player güncellemesi gerektiriyor" mesajı çıkıyor. Bu mesaja tıklandığı zaman, kullanıcıların, herhangi bir antivirüs sitesine ulaşmasını engelleyen bir tarayıcı eklentisi sisteme yükleniyor. Ayrıca, video bağlantısına tıklayan kullanıcının arkadaşlarına da Facebook mesajları gidiyor ve içinden çıkılmaz bir döngü başlayarak virüsün yayılmasına sebep oluyor.

Tarayıcı eklentisi Chrome tarayıcılar için özel üretildiğinden Internet Explorer ya da Mozilla Firefox tarayıcılarda kendisini gösteremiyor. Bununla birlikte eklenti Chrome tarayıcılara bir kez yüklendiğinde kullanıcıların o eklentiyi kaldırmasına ya da durdurmasına izin vermiyor.

Saldırıdan zarar görenlerin %93'ü Türkiye'den

Saldırıdan zarar görenlerin %93'ü Türkiye'den

Trend Micro'nun akıllı ağı Smart Protection Network üzerinde yapılan tespitlere göre, bu saldırı nedeniyle zarar görenlerin %93'ünün Türkiye'den olduğu belirlendi. Facebook mesajlarının yanı sıra Twitter hesaplarında da sahte sayfaya yönlendirmeler yapıldığı tespit edildi.

Günlük 19 milyon, aylık da 33 milyon kullanıcısıyla en fazla Facebook kullanan ülkelerden biri olan Türkiye, doğrudan hedef alınarak yerelleştirilmiş bir saldırıyla, gelecekte karşılaşılabilecek saldırıların hedefi haline getirilmek isteniyor.

Elbette Trend Micro kullanıcıları bu saldırıdan etkilenmiyor. Bununla birlikte Facebook'un da bu gibi saldırılar için aldığı birçok önlem bulunuyor. Trend Micro uzmanları, kullanıcıların bu tür saldırılardan korunması için yapması gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

- Duvarınızda, profilinizde ya da özel mesajla gelen, yabancı bulduğunuz ya da emin olmadığınız bağlantılara tıklamayın.

- Eğer bir yazılımın güncellenmesi isteniyorsa, doğrudan yazılım sağlayıcının sitesine gidin ve diğer bağlantıları kullanmayın.

- Sahte siteleri ve zararlı yazılım barındıran indirmeleri otomatik olarak engelleyebilecek, gerçek zamanlı olarak güncel tutulan bir antivirüs çözümü kullanın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

1 yıldız veren biziz. Saçma sapan virüsleri yiyen biziz. Teknoloji ve bilimi kafayı tırlattıran bir şey olarakta gören biziz. Teknoloji sadece kullanıp üretmeyen biziz. Gerçekten acıyorum halimize.

@06 Şub 2014 04:20 Bakanın söylediklerini de hatırlatalım.Örneğin Obama çıkıp televizyonda :sadece uygulama kullanmayın, bir tane de siz yapın size ihtiyacımız var diye sesleniyor. Bizim bakansa bu interneti falan kullanın güzel de bunun ilmine fazla girmeyin mazallah kafayı üşütürsünüz diyor.

Ben Flash kurmuyorum. İE11, Maxthon ve Chrome tarayıcıları Flash yüklü geliyor, her üç tarayıcıyı da ben tıklamadan kendi kendine Flash oynamayacak biçimde ayarlıyorum. Çünkü bütün sitelerdeki kendi kendine çalışan Flash uygulamaları internet kotasının büyük bir bölümünü kullanıyor, bir de kendi kendine iğrenç cırtlak cırtlak sesler bağırıyorlar, dayanamıyorum ya.

Vallada benim pc de ayni 3 dakikada bir flash güncellrmesi cikio;)

Linux'un değerini hack'lenerek öğrensinler! Benim bilader bir hack'lendi, iyice öğrendi:) Bütün Türkiye'yi bol bol hack'leyin! Sistemler çöksün, kredi kartları çalınsın, hesaplar boşaltılsın! Ortalık virüsten, casus yazılımdan, hacker'dan geçilmesin! Vay Linux ile dalga geçenler vay!..

@06 Şub 2014 08:36 Sana bir laf ederdim ama ne bana yakışır şimdi ne de sana değer !

@06 Şub 2014 08:36 Linux'a virüs işlemez mi sanıyorsun? Eğer Windows'un yarısının yarısı kadar kullanıcısı olsun Linux için de bir ton virüs üretirler. Önemli olan işletim sistemi değil antivirüs programı.

@06 Şub 2014 08:36 bende linux kullanıyorum ama bırak azınlık kalsın linux kullananlar yoksa windows gibi linux'a da bir çok zararlının bulaşması için yöntemler bulunur...

@06 Şub 2014 12:09 SEN ÖNCE Linux NE ÖĞREN SONRA HEDEFİN kolay lokma olmadığını anla... virüs işi zor... hacker için kolay lokma olacak dağıtım yok... ubuntu en güçlü dağıtım en populeri o hacker olimpiyatlarında kırılmayan tek o vardı... rakipler windows ve osx kolayca kırıldı...

virüs olduğunu bile bile bağlantıya tıkladım çünkü flash playeri kendi sitesinden değil başka siteden indiriyordu indirdim ve kurdum :) birinci bilgisayarda norton is vardı bilgisayar çöktü tarayıcı simgeleri durmadan masaüstüne kısayol atıyordu ikinci pcde ise avg is vardı kurulumu engelledi kurulumu sildi :) peki bende ne yaptım nortonu hala seviyorum ama şuan kaspersky is kullanıyorum ne saçma değil mi :)

ie11 kullandığımdan flash'ın güncel olmaması gibi bir durum yok. O yüzden problemde yok.

Ağzı olan konuşuyor :D

virus oldugu belli zaten bunun arkadaslar.. bir guncelleme varsa onuda flash playerin resmi sitesinden bakin

Ne hikmetse virüs blaşan bilgisayarların hepsinde de Tirent micro yüklü tesadüf mü.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir